Wakacje 2020: ruszają autobusowe linie sezonowe, nowa linia 607, zmiany na linii 212

Czas letniego wypoczynku rozpocznie się w całej Polsce w piątek, 26.06.2020 r. Tysiące osób ruszą nie tylko na plaże. Zarówno mieszkańcy Gdańska, jak i turyści z kraju oraz z zagranicy w wolnym czasie będą szukać relaksu w atrakcyjnych zakątkach Grodu nad Motławą.

Co roku Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku uruchamia linie sezonowe, dzięki którym można dojechać do najchętniej odwiedzanych miejsc. Jednak ten rok jest wyjątkowy, ponieważ cały czas obowiązują obostrzenia związane z epidemią COVID-19. ZTM w Gdańsku obserwuje ruch pasażerski na swoim terenie i stopniowo przywraca ofertę sezonową wszędzie tam, gdzie jest taka potrzeba. Już w maju rozpoczęły kursowanie autobusy linii 622 do Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego (więcej czytaj tu). Teraz przyszedł czas na kolejne linie sezonowe: 

  • Linia 606

- od piątku, 26.06.2020 r. autobusy tej linii kursować będą we wszystkie dni tygodnia na trasie Dworzec Główny – Westerplatte. Zatrzymają się wyłącznie na przystankach: „Dworzec Główny”, „Brama Wyżynna”, „Ku Ujściu”, „Twierdza Wisłoujście” i „Westerplatte”. Mimo że autobusy pojadą „jak pospieszne”, będzie w nich obowiązywać taryfa jak na liniach zwykłych, nie trzeba więc martwić się o żadne droższe bilety. Autobusem 606 można będzie szybko dojechać z centrum Gdańska m.in. do Twierdzy Wisłoujście (więcej o Twierdzy czytaj tu).

  • Linia 607

- w piątek, 26.06.2020 r. zostanie uruchomiona nowa, sezonowa linia autobusowa (w ramach realizacji jednego z projektów budżetu obywatelskiego Miasta Pruszcz Gdański) na trasie Pruszcz Gdański – Gdańsk Sobieszewo – Pruszcz Gdański. Autobusy będą jeździły przez całe wakacje, do niedzieli 30.08.2020 r., w piątki, soboty i niedziele z częstotliwością co dwie godziny:

- pierwszy kurs z Pruszcza Gdańskiego o godz. 09:00, ostatni o godz. 17:00,

- pierwszy kurs z Sobieszewa o godz. 10:00, ostatni o godz. 18:00.

Trasa linii 607 wiedzie od Ronda Kaszubskiego w Pruszczu Gdańskim, przez Osiedle Bursztynowe, Faktorię, Osiedle Wschód i Osiedle Kasprowicza. Ostatnim przystankiem w Pruszczu Gdańskim będzie „Obrońców Westerplatte”. Dalej autobus pojedzie, nie zatrzymując się już nigdzie po drodze, prosto do Sobieszewa. Także w drodze powrotnej pokona odcinek Sobieszewo – Pruszcz bez przystanków. 

Na linii 607 obowiązuje taryfa normalna (więcej o taryfach biletowych czytaj tu). Korzystający z linii 607 uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych, z adresem zamieszkania w Pruszczu Gdańskim, nie mają uprawnień do bezpłatnych przejazdów tą linią, zgodnie z uchwałą Rady Miasta Gdańska (więcej czytaj tu). Uczniowie ci posiadają uprawnienia do bezpłatnych przejazdów tylko na liniach: 200, 205, 207, 232, 132 i N5.

  • Linia 658

 - od piątku, 26.06.2020 r. zostanie uruchomiona linia, dzięki której można będzie przewieźć rower przez tunel pod Martwą Wisłą. Autobusy, wyposażone w wieszaki na rowery, będą jeździły we wszystkie dni tygodnia średnio co 20 minut (o zasadach przewozu rowerów w komunikacji miejskiej w Gdańsku czytaj tu).

Uwaga! Na wszystkich liniach sezonowych obowiązują takie same opłaty, jak na innych liniach organizowanych przez Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku.

Pozostałe zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej od piątku, 26.06.2020 r.

AUTOBUSY

  • Linia 112

- korekta sobotnich, niedzielnych i świątecznych rozkładów jazdy.

  • Linie 158 i 258

- korekta rozkładów jazdy, w związku z zbliżającym się zakończeniem modernizacji torowiska na Stogach.

  • Linia 186

- na trasie Wały Piastowskie – Górki Wschodnie – Wały Piastowskie jeździć będą wyłącznie autobusy przegubowe. Ta linią dojedziemy między innymi do Sobieszewa i Ptasiego Raju. 

  • Linia 212

- zawieszenie funkcjonowania. Kursy linii 212 zostaną przejęte przez autobusy linii 112 i 186.

Równie bogata oferta sezonowa czeka nas w komunikacji tramwajowej. O tym, jakimi liniami tramwajowymi dojedziemy na gdańskie plaże, poinformujemy już wkrótce!

Uwaga: Przypominamy, że w pojazdach komunikacji miejskiej nadal obowiązują reżimy sanitarne: należy zachować bezpieczny dystans od współpasażerów, w każdym pojeździe zajęta może być tylko połowa miejsc siedzących. Podróżni mają obowiązek zasłaniania ust i nosa maseczką lub inną częścią garderoby. Kabinę motorniczego/kierowcy oddziela strefa bezpieczeństwa, niedostępna dla Pasażerów. Istnieje możliwość zakupy karnetów u kierujących pojazdami (więcej czytaj tu). Oferujemy również inne kanały sprzedaży biletów jednorazowych (więcej czytaj tu).