Gdański tramwaj wodny

Czasowe przesunięcie terminu rozpoczęcia funkcjonowania Gdańskiego Tramwaju Wodnego

W związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną i wprowadzonymi przez rząd zaleceniami dotyczącymi poruszania się obywateli, tegoroczny sezon Gdańskiego Tramwaju Wodnego nie rozpocznie się w piątek, 01.05.2020 r. Tym samym w maju i czerwcu br. nie odbędą się żadne rejsy na liniach F5 i F6.

- Obserwujemy obecną sytuację i w zależności od jej dalszego rozwoju, będziemy informować na bieżąco o decyzjach dotyczących terminu uruchomienia Gdańskiego Tramwaju Wodnego w tym roku – informuje Sebastian Zomkowski, Dyrektor ZTM w Gdańsku

mapa tramwaj wodny 2020

 


Linie tramwaju wodnego obsługiwane będą, podobnie jak w latach poprzednich, przez dwa statki pasażerskie Żeglugi Gdańskiej: „SONICA” i „SONICA I”. Mają one możliwość jednorazowego przewozu 50 osób i 5 rowerów. Wszyscy pasażerowie mają zapewnione miejsca siedzące w zabudowanym i przeszklonym salonie w celu ochrony przed zimnem lub deszczem. Ponadto, w okresie wakacji szkolnych na linii F6 do Sobieszewa pływać będzie duży statek „ELŻBIETA” mogący jednorazowo pomieścić do 140 osób i 10 rowerów.

Linie tramwaju wodnego są alternatywą dla komunikacji lądowej. Poza walorami komunikacyjnymi, tramwaj wodny jest niewątpliwie także atrakcją turystyczną w Gdańsku. Możliwość podziwiania miasta z zupełnie innej perspektywy – od strony wody – przyciąga z roku na rok coraz więcej mieszkańców Gdańska, a także turystów odwiedzających Gdańsk.

Do wyboru są dwie trasy:

Linia F5:
Żabi Kruk - Westerplatte - Brzeźno
Brzeźno - Westerplatte - Żabi Kruk

Przystanki: Żabi Kruk - Zielony Most - Targ Rybny- Wiosny Ludów - Nabrzeże Zbożowe - Twierdza Wisłoujście - Westerplatte - Nowy Port Latarnia Morska - Brzeźno

Linia F6:
Targ Rybny - Narodowe Centrum Żeglarstwa - Sobieszewo
Sobieszewo - Narodowe Centrum Żeglarstwa - Targ Rybny

Przystanki: Targ Rybny - Wiosny Ludów - Narodowe Centrum Żeglarstwa - Sobieszewo

schemat tras trawaju wodnego
schemat tras trawaju wodnego
brak autora

Linię F5 w weekendy, święta oraz wyznaczone dni od maja do czerwca oraz we wrześniu obsługiwać będzie 1 statek „SONICA” ; odbywać się będzie 6 rejsów dziennie (jeden rejs – pojedyncze przepłyniecie statkiem pomiędzy przystankiem pierwszym a ostatnim). W okresie wakacyjnym linię obsługiwać będą 2 statki: „SONICA” i „SONICA I”; odbywać się będzie 12 rejsów dziennie (jeden rejs – pojedyncze przepłyniecie statkiem pomiędzy przystankiem pierwszym a ostatnim) we wszystkie dni tygodnia.

Linię F6 w weekendy, święta oraz wyznaczone dni od maja do czerwca oraz we wrześniu obsługiwać będzie 1 statek „SONICA”; odbywać się będzie 6 rejsów dziennie (jeden rejs – pojedyncze przepłyniecie statkiem pomiędzy przystankiem pierwszym a ostatnim). W okresie wakacyjnym linię obsługiwać będzie 1 statek „ELŻBIETA”; odbywać się będzie 6 rejsów dziennie (jeden rejs – pojedyncze przepłyniecie statkiem pomiędzy przystankiem pierwszym a ostatnim) we wszystkie dni tygodnia.
Rejsy na liniach F5 i F6 odbywać się będą w godzinach od 9:00 do 20:00 wg aktualnych rozkładu rejsów.