Budżet Obywatelski 2023 – wystartowało głosowanie na projekty, potrwa do 10 października

Dodano: 26.09.2022 r.
BO2023 1

O północy 26 września 2022 r. ruszyło głosowanie na projekty Budżetu Obywatelskiego 2023. Możemy wybierać spośród 305 projektów dotyczących zdrowia, sportu i rekreacji, edukacji, bezpieczeństwa oraz inwestycji drogowych. W puli Budżetu Obywatelskiego są 22 063 118 złotych. Oddając głos można wygrać nagrody, a dzielnica z najwyższą frekwencją zyska świąteczne iluminacje.

Kto może głosować ?

W Budżecie Obywatelskim mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy Gdańska, także dzieci i młodzież. Mogą to być osoby zameldowane na pobyt stały lub czasowy w naszym mieście, osoby dopisane w Gdańsku do rejestru wyborców lub posiadające Kartę Mieszkańca.

Jak głosować?

Głosowanie odbywa się w formie elektronicznej za pomocą interaktywnego formularza na stronie gdansk.pl GŁOSUJ

Zasady przyznawania punktów

Każdemu głosującemu przysługuje łącznie 8 punktów:

5 punktów na projekty dzielnicowe Budżetu Obywatelskiego, 1 punkt na projekt ogólnomiejski oraz 1 punkt na projekt dzielnicowy Zielonego Budżetu Obywatelskiego i 1 punkt na projekt ogólnomiejski tego budżetu. Punkty można przydzielać na projekty w dowolnej dzielnicy. Głosowanie odbywa się jednorazowo, bez możliwości modyfikowania, zmiany i ponownego przyznawania punktów.

Minimalne progi poparcia

W tym roku zostały obniżone progi poparcia dla projektów w trakcie głosowania: do realizacji projektów konieczne jest uzyskanie minimalnego progu poparcia: 100 dla projektu dzielnicowego Budżetu Obywatelskiego, 200 dla projektu ogólnomiejskiego.  Nowością jest minimalny próg dla projektów ogólnomiejskich Zielonego BO – 200. Tylko projekty dzielnicowe Zielonego BO pozostają bez limitów. 

Mobilne Punkty Głosowania

Na czas trwania głosowania między 26 września a 10 października, aby jeszcze bardziej zachęcić i ułatwić gdańszczankom i gdańszczanom głosowanie, pracownicy Biura ds. Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami organizują Mobilne Punkty do Głosowania. Będzie w nich można, z pomocą konsultantów, zagłosować na wybrane projekty. Wystarczy mieć ze sobą dokument tożsamości. Wykaz wszystkich miejsc, w których można wziąć udział w głosowaniu dostępny jest na stronie internetowej: gdansk.pl/budzet-obywatelski 

Zielony Budżet Obywatelski

W tym roku, już po raz trzeci, można głosować na Zielony Budżet Obywatelski. Do głosowania zakwalifikowały się aż 94 zielone projekty.

Nagrody za głosowanie

Gdańszczanki i gdańszczanie, którzy wezmą udział w głosowaniu mogą wygrać nagrody:

  • dla mieszkańców - 100 pakietów z gadżetami, które dostanie co setna głosująca osoba. Liczenie rozpoczęło się o godz. 00:01 w poniedziałek 26 września, a zakończy na 10-tysięcznej osobie głosującej.
  • dla dzieci i młodzieży - 3 nagrody specjalne

Dziesiąta, sto dziesiąta i tysiąc dziesiąta osoba w wieku od 0-19 lat, która zagłosuje na projekty Budżetu Obywatelskiego za pomocą kodu QR wygra nagrodę specjalną. Kod można znaleźć na terenie miasta, na wszystkich plakatach i citylightach promujących etap głosowania. 10-ta osoba wygra słuchawki, 110-ta – głośnik, a 1010-ta – hulajnogę.

  • dla dzielnicy za najwyższą frekwencję – iluminacje świąteczne.

Do 14 października 2022 r. poznamy szczęśliwych zwycięzców.

Zapraszamy do śledzenia profilu BO na Facebooku: gdanskBO.

BO2023 2