Lekcja komunikacji miejskiej w SP 48

Autor: Dagmara Szajda
Dodano: 13.04.2022 r.
Kiedy w Gdańsku pojechał pierwszy tramwaj, a kiedy pierwszy autobus? Czy będzie metro w naszym mieście? Czym różni się tramwaj od trolejbusu? Jak wyglądała komunikacja miejska kiedy nasi rodzice chodzili do podstawówki? Takie między innymi pytania zadawali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 48 im. gen. Józefa Hallera w Gdańsku w trakcie komunikacyjnej lekcji.
lekcja komunikacyjna w SP48 4

Dzieci z klasy IIA w środę 13 kwietnia zaprosiły dwie nasze koleżanki z Sekcji Komunikacji i Marketingu. Spotkanie zorganizowała wychowawczyni klasy, Pani Aleksandra Drath. W pierwszej części lekcji dzieci mówiły dlaczego warto jeździć komunikacja miejską.

lekcja komunikacyjna w SP48 3

- Nie muszę martwić się o miejsce do parkowania – przekonywał rezolutnie jeden z uczniów. - Jeżdżę z  babcią tramwajem do szkoły. Babcia nie ma prawa jazdy, a nawet jakby miała to nie może prowadzić, bo dziadek zabiera samochód – szczerze przyznał inny z chłopców. Kolejna uczennica pochwaliła się, że wraz z siostrą jeździ autobusem na lekcje tańca.

Były zagadki dotyczące komunikacji, dzieci układały również tramwajowe puzzle.

lekcja komunikacyjna w SP481

Uczniowie byli doskonale zorientowani, które tramwaje i autobusy przejeżdżają w pobliżu ich szkoły znajdującej się przy ul. Burzyńskiego na Zaspie. Chórem wymieniali, że to autobusy linii 124, 127, 158, 249 i 258 oraz tramwaje linii 2, 4, 5 i 8.

Elżbieta Oleksiuk i Anna Niedziółka z Sekcji Komunikacji i Marketingu ZTM w Gdańsku opowiadały z kolei o czym głównie piszą Pasażerowie. Tłumaczyły dzieciom jak należy zachować się na przystankach na żądanie (machać wyraźnie, by kierowca wiedział, że ma zatrzymać autobus – w przypadku kiedy stoimy na przystanku oraz nacisnąć przycisk stop kiedy jesteśmy w pojeździe i chcemy, by się zatrzymał). Uczniowie z IIA doskonale wiedzieli, że autobusami i tramwajami można przewozić hulajnogi, ale muszą być złożone. Z odpowiedzią na temat przewożenia rowerów też sobie poradzili. Przypomnijmy, że przewozić rowery można tylko w pojazdach wyposażonych w zabezpieczające pasy mocujące, stojaki lub wieszaki. Liczba rowerów przewożonych w danym autobusie lub tramwaju jest uzależniona od liczby pasów/wieszaków/stojaków w pojeździe i określona na piktogramie przy wejściu. Dzieci były świetnie zorientowane, że nie można jeść i pić w autobusach i tramwajach. Dowiedziały się, że zakaz ten nie dotyczy jednak osób chorych na cukrzycę. Uczniowie wiedzieli także, że nie należy rozmawiać w czasie jazdy z kierowcą lub motorniczym, ale jeśli się coś ważnego wydarzy to można. Była również mowa o ekologii i nowych elektrycznych autobusach, które kupuje Miasto Gdańsk.

lekcja komunikacyjna w SP48 5.jpg

Jak przystało na prawdziwą lekcję, na zakończenie nauczycielka zadała też pracę domową. „Często ludzie mnie pytają czego auta nie kupuję. Autobusem i tramwajem świetnie mi się podróżuje”. Takiego wierszyka dzieci powinny nauczyć swoich rodziców. A same mają zaprojektować autobus swoich marzeń. Były też upominki od ZTM w Gdańsku. Dzieci dostały od nas komunikacyjne puzzle, kolorowanki, długopisy, odblaski i notesy. Dziękujemy za zaproszenie klasie IIA ze Szkoły Podstawowej nr 48 oraz Pani Wychowawczyni Aleksandrze Drath. W prezencie dostaliśmy wspaniały własnoręcznie zrobiony album z rysunkami dzieci.

 

lekcja rys.1
lekcja rys.2
lekcja rys.3
lekcja rys.4