Jak bezpiecznie podróżować z dzieckiem komunikacją miejską

Jak bezpiecznie ustawić wózek w autobusie i tramwaju? Którymi drzwiami wejść do pojazdu? Gdzie najlepiej usiąść z dzieckiem? Podpowiadamy jak podróżować z dzieckiem komunikacją miejską.

AUTOBUSY

Gdańska flota autobusowa jest w całości niskopodłogowa. Dla wszystkich podróżujący z wózkiem dziecięcym oznacza to o wiele łatwiejsze wejście i wyjście z pojazdu. Autobusy wyposażone są w funkcję tzw. „przyklęku”, dzięki czemu kierowcy mogą obniżyć podłogę do poziomu przystanku. Zamontowano również specjalne rampy, po których bez problemu można wjechać do autobusu. O zamiarze wejścia lub wyjścia z pojazdu pasażer może poinformować kierowcę używając specjalnych przycisków.

W każdym autobusie wyznaczone są specjalne miejsca dla osób z wózkami, a także miejsca siedzące dla osób podróżujących z dziećmi. Siedzenia te znajdują się w dogodnych miejscach, najczęściej tuż przy wejściach do pojazdów. Są one oznaczone piktogramami.

TRAMWAJE

Większość tramwajów jeżdżących po gdańskich torach jest niskopodłogowa lub z częścią niskopodłogową. Pod tym względem Gdańsk jest liderem w kraju. Duża część gdańskich tramwajów, podobnie jak i autobusów, wyposażona jest w specjalne rampy, które w znaczący sposób ułatwiają wejście do pojazdu osobom z wózkami.

W każdym typie tramwajów wyznaczono drzwi, przez które można wprowadzić wózek do pojazdu. Przy tych wejściach znajdują się piktogramy. Wewnątrz pojazdów wydzielona została wolna przestrzeń, przeznaczona na bezpieczne ustawienie wózków.

Ponadto w większości  tramwajów zamontowane są specjalne przyciski, za pomocą których można poinformować motorniczego  o zamiarze wejścia lub wyjścia z tramwaju. Dużym ułatwieniem dla podróżujących z małymi dziećmi jest także system obniżania stopni zamontowany w tramwajach N8C. Również, podobnie jak w autobusach, we wszystkich tramwajach GAiT w Gdańsku wyznaczone są specjalne, oznaczone piktogramami, miejsca siedzące dla osób podróżujących z dziećmi.

Warto również pamiętać, że:

  • wózek dziecięcy wprowadzamy do środka pojazdu przez specjalnie oznakowane drzwi zawsze najpierw przednimi kołami,
  • wózek wyprowadzamy z pojazdu zawsze tyłem,
  • we wnętrzu pojazdu wózki powinny być ustawione tylko w specjalnie wyznaczonych do tego miejscach,
  • dodatkowo unieruchamiamy wózek hamulcem.