Jak bezpiecznie podróżować z dzieckiem komunikacją miejską

Jak bezpiecznie ustawić wózek w autobusie i tramwaju? Którymi drzwiami wejść do pojazdu? Gdzie najlepiej usiąść z dzieckiem? Podpowiadamy jak podróżować z dzieckiem komunikacją miejską.

AUTOBUSY

Gdańska flota autobusowa jest w całości niskopodłogowa. Dla wszystkich podróżujący z wózkiem dziecięcym oznacza to o wiele łatwiejsze wejście i wyjście z pojazdu. Autobusy wyposażone są w funkcję tzw. „przyklęku”, dzięki czemu kierowcy mogą obniżyć podłogę do poziomu przystanku. Zamontowano również specjalne rampy, po których bez problemu można wjechać do autobusu. O zamiarze wejścia lub wyjścia z pojazdu pasażer może poinformować kierowcę używając specjalnych przycisków.

W każdym autobusie wyznaczone są specjalne miejsca dla osób z wózkami, a także miejsca siedzące dla osób podróżujących z dziećmi. Siedzenia te znajdują się w dogodnych miejscach, najczęściej tuż przy wejściach do pojazdów. Są one oznaczone piktogramami.

TRAMWAJE

Od 05.03.2021 r. wszystkie gdańskie linie obsługiwane są wyłącznie przez tramwaje niskopodłogowe. Pod tym względem Gdańsk jest liderem w kraju. 

W każdym typie tramwajów wyznaczono drzwi, przez które można wprowadzić wózek do pojazdu. Przy tych wejściach znajdują się piktogramy. Wewnątrz pojazdów wydzielona została wolna przestrzeń, przeznaczona na bezpieczne ustawienie wózków.

Ponadto w większości  tramwajów zamontowane są specjalne przyciski, za pomocą których można poinformować motorniczego  o zamiarze wejścia lub wyjścia z tramwaju. Dużym ułatwieniem dla podróżujących z małymi dziećmi jest także system obniżania stopni zamontowany w tramwajach N8C. Również, podobnie jak w autobusach, we wszystkich tramwajach GAiT w Gdańsku wyznaczone są specjalne, oznaczone piktogramami, miejsca siedzące dla osób podróżujących z dziećmi.

Warto również pamiętać, że:

  • wózek dziecięcy wprowadzamy do środka pojazdu przez specjalnie oznakowane drzwi zawsze najpierw przednimi kołami,
  • wózek wyprowadzamy z pojazdu zawsze tyłem,
  • we wnętrzu pojazdu wózki powinny być ustawione tylko w specjalnie wyznaczonych do tego miejscach,
  • dodatkowo unieruchamiamy wózek hamulcem.