Tajniki bezpiecznego funkcjonowania miasta, czyli seniorzy w Centrali Ruchu ZTM

Autor: Zygmunt Gołąb
Dodano: 13.02.2020 r.
Na czym polega praca Centrali Ruchu Zarządu Transportu Miejskiego, jak organizowana jest komunikacja zastępcza, gdzie zgłosić się, gdy pozostawimy w autobusie czy tramwaju torbę bądź… rękawiczki – między innymi odpowiedzi na te pytania usłyszeli seniorzy, którzy w czwartek, 13.02.2020 r. odwiedzili dawny „Heban” we Wrzeszczu.
Seniorzy w CR (3)
Seniorzy w CR (3)
ZTM w Gdańsku

Grupa ok. 20 gdańskich seniorów wzięła udział w spotkaniu w Centrali Ruchu przy ul. Wyspiańskiego we Wrzeszczu. To członkowie klubu seniora działającego przy Stowarzyszeniu Dobrych Wiadomości. Spotkanie poprowadził rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego Zygmunt Gołąb, udział w nim wzięli również pracownicy Centrali Ruchu, kierownik Centrali Ruchu, Grzegorz Skulimowski oraz Elżbieta Oleksiuk i Dagmara Szajda z Sekcji Komunikacji i Marketingu ZTM w Gdańsku.

Centrala Ruchu przy Wyspiańskiego to prawdziwe komunikacyjne serce miasta, na co dzień niedostępne dla mieszkańców. To właśnie stąd pracownicy CR śledzą ruch wszystkich pojazdów komunikacji miejskiej, w sieci transportu organizowanej przez ZTM. W budynku dawnego sklepu meblowego „Heban”, adaptowanym do nowych potrzeb, mieszczą się również wydziały innych miejskich jednostek, m.in. Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, Straży Miejskiej czy Gdańskiego Centrum Kontaktu. To centrum operacyjne na co dzień i na wypadek sytuacji kryzysowych, jest jednym z najważniejszych dla bezpiecznego funkcjonowania miasta miejsc w Gdańsku.

Seniorzy w CR (1)
Seniorzy w CR (1)
ZTM w Gdańsku

W czwartek 13.02.2020 r. seniorzy mogli podejrzeć pracę kilku jednostek. W Centrali Ruchu zapoznali się z organizacją komunikacji miejskiej w mieście i specyfiką pracy w tym miejscu. Uczestnictwo w codziennym funkcjonowaniu Centrali Ruchu zainspirowało do zadawania pytań, dotyczących m.in. funkcjonowania Biura Rzeczy Znalezionych w spółce Gdańskie Autobusy i Tramwaje, działania klimatyzacji w pojazdach czy tablic Systemu Informacji Pasażerskiej na przystankach.  Seniorzy dowiedzieli się również m.in. jak jest organizowana komunikacja zastępcza „za tramwaj”, ile pojazdów posiadają operatorzy świadczący na rzecz ZTM usługi przewozowe. Odwiedzili centrum systemu Tristar, dowiedzieli się, jak funkcjonuje ten zintegrowany system zarządzania ruchem w Gdańsku, Gdyni i Sopocie. Podejrzeli tajniki monitorowania tunelu pod Martwą Wisłą, odwiedzili również stanowisko dowodzenia Straży Miejskiej w Gdańsku i Dyżurnego Miasta. Po trwającym godzinę spotkaniu seniorzy otrzymali pamiątkowe gadżety ZTM (notesy, długopisy i mapki z rozkładami jazdy).

- Organizujemy takie wydarzenia cyklicznie, bądź w formie lekcji komunikacyjnych dla uczniów, bądź też w formie takich spotkań, już od wielu lat – mówi Elżbieta Oleksiuk. – To doskonała promocja transportu i okazja, by dowiedzieć się, jak od środka wygląda funkcjonowanie komunikacji miejskiej w Gdańsku – dodaje.

Seniorzy w CR
Seniorzy w CR
ZTM w Gdańsku

- Chcemy i pragniemy dzielić się wiedzą o komunikacji miejskiej, dotrzeć z nią do jak największej liczby mieszkańców naszego miasta – mówi Zygmunt Gołąb, rzecznik prasowy ZTM. – W ostatnich latach zrealizowaliśmy dziesiątki lekcji komunikacyjnych dla setek uczniów i wiele spotkań dla osób dorosłych. Wierzymy w to, że przekazana wiedza, dotycząca choćby zasad bezpieczeństwa w pojazdach, utrwali się i przełoży nie tylko na zrozumienie mechanizmów działania miasta, ale i zostanie praktycznie wykorzystana w codziennych podróżach autobusami i tramwajami.