Uczniowie technikum logistycznego gośćmi Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku

Dodano: 10.06.2016 r.

Jak wygląda organizacja komunikacji miejskiej, na czym polega różnica między Organizatorem komunikacji, a jej Operatorem, jak w praktyce wygląda nadzór nad tramwajami, autobusami i ich pasażerami, a także o tajnikach systemu Tristar, zakupach taborowych i planach modernizacyjnych zajezdni tramwajowej we Wrzeszczu – o tym wszystkim dowiedzieli się w czwartek, 9 czerwca 2016 r., uczniowie II klasy technikum logistycznego z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Środzie Wielkopolskiej, którzy przebywali w Gdańsku z kilkudniową wycieczką.

1sammKilka tygodni temu do Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku trafiło zapytanie od Elżbiety Kubiak, nauczycielki przedmiotów logistycznych z CKZiU w Środzie Wielkopolskiej, dotyczące możliwości spotkania z klasą, wybierającą się na wycieczkę do Gdańska. 

- Zapytanie dotyczyło możliwości pokazania młodzieży, za pomocą jakich narzędzi m.in. tworzone są rozkłady jazdy bądż siatki połączeń – mówi Dyrektor ZTM, Jerzy Dobaczewski. – Oczywiście, zgodziliśmy się. Uznaliśmy, że to dobra okazja do pokazania im nie tylko żmudnej i trudnej pracy naszych planistów, ale i zaprezentowania im m.in., czym się kompleksowo zajmujemy w Gdańsku, jakich mamy Operatorów i na czym polega system Tristar. Plan był taki, by połączyć siły między jednostkami miejskimi: nami, Zarządem Dróg i Zieleni oraz Zakładem Komunikacji Miejskiej w Gdańsku, i wspólnie przekazać młodym ludziom wiedzę o tym, co i jak robimy w naszym mieście.              

2smaaZarząd Transportu Miejskiego organizował kilkugodzinne spotkanie dla uczniów, którego pierwsza część odbyła się w siedzibie Urzędu Miejskiego przy ul. Wyspiańskiego 9A, stanowiącej swego rodzaju centrum zarządzania ruchem i komunikacją w Gdańsku (mieści się tam m.in. Dział Inżynierii Ruchu ZDiZ, Centrum Zarządzania Kryzysowego i Centrala Ruchu ZTM w Gdańsku). Uczniowie zapoznali się z organizacją Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku, dowiedzieli się, na czym polega różnica między organizatorem komunikacji, a jej operatorem, posłuchali również o taryfach biletowych. Spotkanie zostało uzupełnione o prezentację jednego z Operatorów: Zakładu Komunikacji Miejskiej w Gdańsku. Z kolei o systemie Tristar, jego początkach, rozwoju i stanie obecnym, a także wielu ciekawostkach związanych z zarządzaniem ruchem pojazdów, opowiedział Radosław Liziński z Działu Inżynierii Ruchu ZDiZ.

3smaal- Skoro spotkanie z młodzieżą odbyło się na Wyspiańskiego 9A, nie mogło w przygotowanym przez nas programie wycieczki zabraknąć wizyty w Centrali Ruchu ZTM w Gdańsku – mówi Jerzy Dobaczewski. Kierownik CR, Sławomir Gąsiorowski opowiedział młodym ludziom o tym, jak przebiega nadzór nad ruchem komunikacji oraz o różnych sytuacjach, które spotykają użytkowników komunikacji miejskiej. Zwieńczenie wizyty stanowiło wejście do sali Tristara, gdzie uczniowie mogli przekonać się o możliwościach działania systemu, śledząc na żywo ruch pojazdów i działanie aplikacji wchodzących w skład systemu terowania ruchem.

Następny punkt spotkania to zajezdnia tramwajowa ZKM przy ul. Wita Stwosza. Tu czekał na młodych ludzi kierownik zajezdni, Mariusz Uziębło. Oprowadził ich po zajezdni, pokazując jej zaplecze techniczne, omówił już wprowadzone i planowane w najbliższym czasie inwestycje Zakładu Komunikacji Miejskiej, a także przybliżył historię gdańskiej komunikacji tramwajowej. Wizyta w zajezdni stanowiła także doskonałą okazję, by zaprezentować najnowszy tabor gdańskiego ZKM, jego specyfikę i możliwości techniczne. Niekłamany zachwyt młodzieży wzbudził zabytkowy tramwaj Ring. Tu nie mogło obejść się bez pamiątkowego zdjęcia w pięknym wnętrzu odrestaurowanego z ogromnym pietyzmem pojazdu.

- Połączyliśmy przyjemne w pożytecznym, naszą wycieczkę śmiało można nazwać zawodowo – turystyczną - mówi Anna Ibron, nauczycielka przedmiotów logistyki i wychowawczyni klasy. – Nasza młodzież wyjedzie z Gdańska bogatsza o wiedzę, która przyda im się w szkole, ponieważ  wkrótce będzie zdawać egzaminy z dwóch kwalifikacji: Organizacji i monitorowanie przepływu zasobów i informacji w jednostkach organizacyjnych oraz Zarządzania środkami technicznymi podczas realizacji procesów transportowych. Tak więc dzisiejsza wizyta wyprzedziła teorię – podkreśla Anna Ibron i nie wyklucza następnej wizyty w Gdańsku z kolejną grupą przyszłych logistyków i pracowników transportu.   


4smaam5small
6smaal7smaal
8small9smaal