Ufff jak gorąco, kiedy włączamy klimatyzację w autobusach i tramwajach

Autor: Dagmara Szajda
Dodano: 04.07.2023 r.
Zarówno pasażerom, jak i nam, czyli organizatorom komunikacji miejskiej zależy na tym, by podróż tramwajem oraz autobusem była jak najbardziej komfortowa. Aby zimą było w pojazdach komunikacji miejskiej ciepło, a upalnym latem chłodno.
doc5993820230704103538
 
rys. Jakub Hoły

Najważniejsze zasady

Zgodnie z przepisami, prowadzący pojazd komunikacji miejskiej ma obowiązek włączenia urządzeń klimatyzacyjnych gdy temperatura na zewnątrz wynosi powyżej 21 stopni Celsjusza (wtedy klimatyzacja jest ustawiana na 18-19 stopni). W przypadku bardzo wysokiej temperatury na zewnątrz (powyżej 27 stopni Celsjusza) przedział pasażerski powinien zostać schłodzony do 23 stopni. 

Klimatyzacja jest włączana w momencie uruchomienia pojazdu przez prowadzącego. Musimy jednak pamiętać, że nie jest możliwe utrzymanie stałej temperatury w pojeździe, który co chwilę się zatrzymuje i otwiera na przystanku kilkoro drzwi, co oznacza nieustanną wymianę powietrza. Przecież producenci samochodów też zalecają użytkownikom aut unikanie otwierania okien i drzwi w czasie pracy klimatyzacji, bo powoduje to znaczne obniżenie jej skuteczności. Zachowanie tego warunku w przypadku autobusu lub tramwaju, do którego co kilka minut wsiadają pasażerowie i z niego wysiadają, nie jest niestety możliwe. Aby w takiej sytuacji schładzanie wnętrza pojazdu było efektywne, urządzenia klimatyzacyjne musiałyby pracować ze zwiększoną mocą, co w wielu przypadkach skutkowałoby skargami na panujący w autobusach i tramwajach chłód. Z kolei mniej intensywne klimatyzowanie bywa odbierane przez część pasażerów jako jego brak. Częstotliwość otwierania drzwi pojazdów oraz czas postoju na przystankach mają kluczowe znaczenie. Napływające do nas sygnały od podróżnych są różne, a zdania podzielone. Część pasażerów skarży się, że klimatyzacja nie działa lub działa za słabo, natomiast część twierdzi, że chłodzenie jest zbyt intensywne i trzeba zakładać w lecie szaliki. Jak wiadomo, odczucia termiczne każdej osoby są inne. Ile osób tyle opinii.

Masz uwagi, zgłoś to kierowcy lub motorniczemu

Jeżeli Pasażer uważa, że w pojeździe jest za gorąco lub zbyt chłodno może zwrócić się w tej sprawie do motorniczego bądź kierowcy. Może też poinformować dyżurnego Centrali Ruchu ZTM w Gdańsku (czynnej całą dobę, 7 dni w tygodniu). Numer telefonu (podany również w każdym pojeździe) to 58 520 57 75.

Klimatyzacja w każdym autobusie i prawie każdym tramwaju

Wszystkie autobusy, które realizują przejazdy w sieci ZTM w Gdańsku są wyposażone w klimatyzację. Jeżeli chodzi o tramwaje, aktualnie około 75 procent pojazdów ma urządzenia klimatyzacyjne. Tabor jest jednak cały czas modernizowany i unowocześniany. Każdy pasażer może sprawdzić jakie jest konkretne wyposażenie danego typu tramwaju i autobusu w naszej bazie pojazdów

W tramwajach, które nie mają klimatyzacji motorniczy powinien włączyć nawiew lub otworzyć okna.

Urządzenia klimatyzacyjne są regularnie serwisowane przez operatorów obsługujących linie autobusowe i tramwajowe. Centrala Ruchu ZTM w Gdańsku prowadzi też wyrywkowe kontrole w pojazdach. Zgodnie z umowami przewozowymi za brak sprawnej klimatyzacji grożą sankcje – z możliwością wycofania pojazdu z ruchu włącznie.