ZTM i Policja przypominają pasażerom: w autobusie, tramwaju zasłaniamy usta i nos!

Dla jednych jest to bardzo ważna sprawa, inni natomiast traktują ją wręcz lekceważąco. Starsi ludzie na ogół są zdyscyplinowani. Młodszym tymczasem zdarza zachowywać się tak, jakby ich ta kwestia w ogóle nie dotyczyła. Mowa o obowiązku zasłaniania ust i nosa w pojazdach komunikacji miejskiej. Stosuje się do niego zdecydowana większość osób podróżujących autobusami i tramwajami.
Wspólny patrol policji i ZTM w pojazdach
Wspólny patrol policji i ZTM w pojazdach
ZTM w Gdańsku


Jest to wyraz nie tylko obawy o własne zdrowie, ale i szacunku dla współpasażerów, wśród których są przecież seniorzy oraz osoby z różnymi schorzeniami, narażone na zakażenie koronawirusem bardziej od innych. W trosce o bezpieczeństwo wszystkich korzystających z komunikacji miejskiej, Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku zaprosił do współpracy Komendę Miejską Policji. Jej efektem są wspólne działania prewencyjne w autobusach i tramwajach.

Wspólny patrol policji i ZTM w pojazdach
Wspólny patrol policji i ZTM w pojazdach
ZTM w Gdańsku

W piątek 19.06.2020 r. o godz. 07:30, na węźle integracyjnym Łostowice-Świętokrzyska pojawił się specjalny patrol. Był złożony z funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku oraz pracowników Centrali Ruchu ZTM. Cel był jasno określony: chodziło o to, by sprawdzić, czy podróżujący autobusami i tramwajami stosują się do rządowych zaleceń oraz by przypomnieć niezdyscyplinowanym o ich powinnościach.

Wspólny patrol policji i ZTM w pojazdach
Wspólny patrol policji i ZTM w pojazdach
ZTM w Gdańsku

Obowiązek zakrywania ust i nosa w pojazdach komunikacji miejskiej wynika z rządowego rozporządzenia dotyczącego zwalczania epidemii COVID-19. Oznacza to, że podczas jazdy tramwajem lub autobusem każdy pasażer powinien mieć na twarzy maseczkę. Usta i nos można zasłonić także inną częścią garderoby, np. szalem lub apaszką.

Jak reagowali na obecność patrolu pasażerowie? W ponad 90% przypadków pozytywnie. Nie ukrywali zadowolenia. Podkreślali, że liczą, iż takie akcje wpłyną dyscyplinująco na wszystkich, którzy maseczek nosić nie chcą.

Wspólny patrol policji i ZTM w pojazdach
Wspólny patrol policji i ZTM w pojazdach
ZTM w Gdańsku

- Pasażerowie prosili nasz patrol, by pojawiał się na przystankach regularnie i zwracał uwagę zwłaszcza młodym ludziom, bo niestety wielu z nich nie stosuje się do rządowych zaleceń – mówi Sebastian Zomkowski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku. - Podróżni oczekują takich działań ze strony miasta oraz służb porządkowych. Świadczą o tym liczne telefony i maile, które odbieramy – dodaje Sebastian Zomkowski.

Wspólny patrol policji i ZTM w pojazdach
Wspólny patrol policji i ZTM w pojazdach
ZTM w Gdańsku

Niektóre osoby sięgały po maseczki dopiero wtedy, gdy do pojazdu wchodził patrol. Masek nie mieli nieliczni. Pytani o powody, tłumaczyli się stanem zdrowia.

- Rozmawiałem z kobietą, która mimo astmy podróżowała w maseczce. Słysząc jak siedzący obok mężczyzna wyjaśniał funkcjonariuszom, że nie zasłania ust i nosa, bo ma kłopoty z oddychaniem, pasażerka stwierdziła, że ona też mogłaby podróżować bez maseczki, ale zakłada ją, by chronić zdrowie swoje i innych. Co ciekawe, mężczyzna, który chwilę wcześniej przekonywał, że maseczki nosić nie może, wyjął ją z kieszeni i założył na twarz – opowiada Zygmunt Gołąb, rzecznik prasowy ZTM, który również uczestniczył w akcji na węźle integracyjnym Łostowice-Świętokrzyska. - Nawet jeśli ktoś się upiera, że jemu samemu maseczka nie jest potrzebna, niech pomyśli o innych. Niech zasłoni usta i nos z szacunku dla innych, którzy boją się zakażenia wirusem. W sytuacji zagrożenia epidemicznego jesteśmy odpowiedzialni za siebie nawzajem, wszyscy za wszystkich – podkreśla Zygmunt Gołąb.

Wspólny patrol policji i ZTM w pojazdach
Wspólny patrol policji i ZTM w pojazdach
ZTM w Gdansku

- Funkcjonariusze przeprowadzą  kolejne wspólne działania w godzinach popołudniowych oraz na liniach nocnych i będą kontrolować, czy osoby podróżujące stosują się do ograniczeń i nakazówzapowiada Mariusz Chrzanowski, Rzecznik Prasowy Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku. - Policjanci po raz kolejny apelują: dbajmy o siebie i bliskich. Ograniczenia i obostrzenia mają jeden cel - ochronę życia i zdrowia. Stosując się do przepisów, zwiększamy bezpieczeństwo i zmniejszamy ryzyko zakażenia się koronawirusem. Nie zapominajmy jednak, że osoby, które lekceważą obowiązujące obostrzenia, muszą liczyć się z konsekwencjami. Poza mandatem karnym w wysokości do 500 zł, sanepid może na taką osobę nałożyć karę administracyjną w wysokości do 30 tys. złotych podkreśla Mariusz Chrzanowski.

Wspólny patrol policji i ZTM w pojazdach
Wspólny patrol policji i ZTM w pojazdach
ZTM w Gdańsku

- Piątkowa akcja prewencyjna w autobusach i tramwajach była pierwszą, ale nie ostatnią – zapowiada Piotr Borawski, zastępca Prezydenta Miasta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. - Naszym celem jest zapewnienie pasażerom nie tylko jak najbardziej komfortowych warunków podróży, ale i bezpieczeństwa sanitarnego. W obecnej sytuacji bardzo ważne jest zakrywanie nosa i ust w pojazdach komunikacji miejskiej. Wynika to z rządowego rozporządzenia, którego wszyscy musimy przestrzegać. Z informacji uzyskanych od uczestników dzisiejszych patroli wynika, że pasażerowie oczekują od nas skutecznego działania. Tym, którzy noszą maseczki chciałbym podziękować, a do tych, którzy ich nie zakładają apeluję, by respektowali zasady społecznego współżycia i dobrego wychowania. Proszę też o szacunek dla zdrowia własnego oraz innych osób. Zwracam się do młodych ludzi, żeby byli odpowiedzialni i zachowywali się dojrzale. To naprawdę się opłaca – podsumowuje Piotr Borawski.

W piątek 19.06.2020 r. po południu patrol złożony z funkcjonariuszy Policji oraz pracowników Centrali Ruchu ZTM znów wyruszy na wybrane przystanki. Kolejne wspólne działania zaplanowane są na następny tydzień.