ZTM i Policja przypominają pasażerom: w autobusie, tramwaju zasłaniamy usta i nos!

Autor: Zygmunt Gołąb
Dodano: 19.06.2020 r.
Dla jednych jest to bardzo ważna sprawa, inni natomiast traktują ją wręcz lekceważąco. Starsi ludzie na ogół są zdyscyplinowani. Młodszym tymczasem zdarza zachowywać się tak, jakby ich ta kwestia w ogóle nie dotyczyła. Mowa o obowiązku zasłaniania ust i nosa w pojazdach komunikacji miejskiej. Stosuje się do niego zdecydowana większość osób podróżujących autobusami i tramwajami.
Wspólny patrol policji i ZTM w pojazdach
Wspólny patrol policji i ZTM w pojazdach
ZTM w Gdańsku


Jest to wyraz nie tylko obawy o własne zdrowie, ale i szacunku dla współpasażerów, wśród których są przecież seniorzy oraz osoby z różnymi schorzeniami, narażone na zakażenie koronawirusem bardziej od innych. W trosce o bezpieczeństwo wszystkich korzystających z komunikacji miejskiej, Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku zaprosił do współpracy Komendę Miejską Policji. Jej efektem są wspólne działania prewencyjne w autobusach i tramwajach.

Wspólny patrol policji i ZTM w pojazdach
Wspólny patrol policji i ZTM w pojazdach
ZTM w Gdańsku

W piątek 19.06.2020 r. o godz. 07:30, na węźle integracyjnym Łostowice-Świętokrzyska pojawił się specjalny patrol. Był złożony z funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku oraz pracowników Centrali Ruchu ZTM. Cel był jasno określony: chodziło o to, by sprawdzić, czy podróżujący autobusami i tramwajami stosują się do rządowych zaleceń oraz by przypomnieć niezdyscyplinowanym o ich powinnościach.

Wspólny patrol policji i ZTM w pojazdach
Wspólny patrol policji i ZTM w pojazdach
ZTM w Gdańsku

Obowiązek zakrywania ust i nosa w pojazdach komunikacji miejskiej wynika z rządowego rozporządzenia dotyczącego zwalczania epidemii COVID-19. Oznacza to, że podczas jazdy tramwajem lub autobusem każdy pasażer powinien mieć na twarzy maseczkę. Usta i nos można zasłonić także inną częścią garderoby, np. szalem lub apaszką.

Jak reagowali na obecność patrolu pasażerowie? W ponad 90% przypadków pozytywnie. Nie ukrywali zadowolenia. Podkreślali, że liczą, iż takie akcje wpłyną dyscyplinująco na wszystkich, którzy maseczek nosić nie chcą.

Wspólny patrol policji i ZTM w pojazdach
Wspólny patrol policji i ZTM w pojazdach
ZTM w Gdańsku

- Pasażerowie prosili nasz patrol, by pojawiał się na przystankach regularnie i zwracał uwagę zwłaszcza młodym ludziom, bo niestety wielu z nich nie stosuje się do rządowych zaleceń – mówi Sebastian Zomkowski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku. - Podróżni oczekują takich działań ze strony miasta oraz służb porządkowych. Świadczą o tym liczne telefony i maile, które odbieramy – dodaje Sebastian Zomkowski.

Wspólny patrol policji i ZTM w pojazdach
Wspólny patrol policji i ZTM w pojazdach
ZTM w Gdańsku

Niektóre osoby sięgały po maseczki dopiero wtedy, gdy do pojazdu wchodził patrol. Masek nie mieli nieliczni. Pytani o powody, tłumaczyli się stanem zdrowia.

- Rozmawiałem z kobietą, która mimo astmy podróżowała w maseczce. Słysząc jak siedzący obok mężczyzna wyjaśniał funkcjonariuszom, że nie zasłania ust i nosa, bo ma kłopoty z oddychaniem, pasażerka stwierdziła, że ona też mogłaby podróżować bez maseczki, ale zakłada ją, by chronić zdrowie swoje i innych. Co ciekawe, mężczyzna, który chwilę wcześniej przekonywał, że maseczki nosić nie może, wyjął ją z kieszeni i założył na twarz – opowiada Zygmunt Gołąb, rzecznik prasowy ZTM, który również uczestniczył w akcji na węźle integracyjnym Łostowice-Świętokrzyska. - Nawet jeśli ktoś się upiera, że jemu samemu maseczka nie jest potrzebna, niech pomyśli o innych. Niech zasłoni usta i nos z szacunku dla innych, którzy boją się zakażenia wirusem. W sytuacji zagrożenia epidemicznego jesteśmy odpowiedzialni za siebie nawzajem, wszyscy za wszystkich – podkreśla Zygmunt Gołąb.

Wspólny patrol policji i ZTM w pojazdach
Wspólny patrol policji i ZTM w pojazdach
ZTM w Gdansku

- Funkcjonariusze przeprowadzą  kolejne wspólne działania w godzinach popołudniowych oraz na liniach nocnych i będą kontrolować, czy osoby podróżujące stosują się do ograniczeń i nakazówzapowiada Mariusz Chrzanowski, Rzecznik Prasowy Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku. - Policjanci po raz kolejny apelują: dbajmy o siebie i bliskich. Ograniczenia i obostrzenia mają jeden cel - ochronę życia i zdrowia. Stosując się do przepisów, zwiększamy bezpieczeństwo i zmniejszamy ryzyko zakażenia się koronawirusem. Nie zapominajmy jednak, że osoby, które lekceważą obowiązujące obostrzenia, muszą liczyć się z konsekwencjami. Poza mandatem karnym w wysokości do 500 zł, sanepid może na taką osobę nałożyć karę administracyjną w wysokości do 30 tys. złotych podkreśla Mariusz Chrzanowski.

Wspólny patrol policji i ZTM w pojazdach
Wspólny patrol policji i ZTM w pojazdach
ZTM w Gdańsku

- Piątkowa akcja prewencyjna w autobusach i tramwajach była pierwszą, ale nie ostatnią – zapowiada Piotr Borawski, zastępca Prezydenta Miasta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. - Naszym celem jest zapewnienie pasażerom nie tylko jak najbardziej komfortowych warunków podróży, ale i bezpieczeństwa sanitarnego. W obecnej sytuacji bardzo ważne jest zakrywanie nosa i ust w pojazdach komunikacji miejskiej. Wynika to z rządowego rozporządzenia, którego wszyscy musimy przestrzegać. Z informacji uzyskanych od uczestników dzisiejszych patroli wynika, że pasażerowie oczekują od nas skutecznego działania. Tym, którzy noszą maseczki chciałbym podziękować, a do tych, którzy ich nie zakładają apeluję, by respektowali zasady społecznego współżycia i dobrego wychowania. Proszę też o szacunek dla zdrowia własnego oraz innych osób. Zwracam się do młodych ludzi, żeby byli odpowiedzialni i zachowywali się dojrzale. To naprawdę się opłaca – podsumowuje Piotr Borawski.

W piątek 19.06.2020 r. po południu patrol złożony z funkcjonariuszy Policji oraz pracowników Centrali Ruchu ZTM znów wyruszy na wybrane przystanki. Kolejne wspólne działania zaplanowane są na następny tydzień.