Atak choroby w autobusie, skuteczna akcja Centrali Ruchu

Dodano: 24.02.2016 r.
W środę, 24.02.2016 r. w autobusie linii 148 – kurs w kierunku Nowego Portu – jedna na pasażerek dostała nagłego ataku choroby, w wyniku czego chwilowo straciła świadomość. Kierowca pojazdu powiadomił o tym fakcie zarówno pogotowie ratunkowej, jak i Nadzór Ruchu ZKM, po czym zatrzymał się na przystanku „Pomorska”. Najbliżej miejsca zdarzenia znajdował się radiowóz Centrali Ruchu Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku, który także otrzymał informację o zdarzeniu.

- Nasz pracownik, Jacek Bednarz, który ukończył kwalifikowany kurs pierwszej pomocy przedmedycznej, podjął skuteczną interwencję – mówi Sławomir Gąsiorowski, kierownik Centrali Ruchu Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku.

Pracownik CR wszedł do autobusu i w sposób profesjonalny udzielił pomocy chorej osobie. Gdy ocenił, że stan jej zdrowia pozwala na opuszczenie pojazdu, wyprowadził ją z niego w sposób bezpieczny. Autobus wrócił na trasę, nie generując dalszego opóżnienia. Pasażerka, pozostając pod opieką pracownika CR, poczekała w radiowozie do momentu przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego. Pogotowie pojawiło się na miejscu w 4 minuty po odjeżdzie autobusu i przejęło kobietę.

To nie pierwsza akcja ratowania zdrowia czy życia pasażerów w gdańskiej komunikacji miejskiej. W pażdzierniku 2015 r. kierowca autobusu linii nocnej zgłosił do Centrali Ruchu ZTM, że ma na pokładzie pasażera – mężczyznę około 70. roku życia, który sprawia wrażenie osoby chorej i nie posiada obuwia. Pracownicy CR zajęli się starszym panem i przekazali go odpowiednim służbom.

Z kolei wczesną jesienią 2015 r. miała miejsce inna udana akcja, stanowiąca modelowy przykład dobrej współpracy służb w mieście. 16 września wieczorem gdańska policja zostawiała powiadomiona w o zaginięciu 83-letniej mieszkanki Gdańska. Natychmiast ruszyły poszukiwania zaginionej, a informacje o niej przekazano zarówno patrolom policji oraz pracownikom komunikacji miejskiej. Na efekty nie trzeba było długo czekać: Centrala Ruchu Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku otrzymała zgłoszenie od jednego z kierowców ZKM w Gdańsku, który wiózł ze sobą starszą, zdezorientowaną panią. Kierowca,  Andrzej Giełażyn, zatrzymał pojazd i zabrał ją wprost z ulicy Spacerowej, w drodze do dworca PKP w Oliwie. Tam podjechał patrol Centrali Ruchu. Podczas sprawdzania jej tożsamości okazało się, że to zaginiona 83-latka. Pracownik Centrali Ruchu, Rafał Kordek, natychmiast powiadomił policję i odwiózł starszą panią na komisariat przy ul. Kaprów. Wezwany na miejsce lekarz pogotowia nie stwierdził u niej żadnych obrażeń i staruszkę przekazano rodzinie.

- Takie sytuacje dobitnie pokazują, jak sprawnie przebiega i jak ważna jest dobra współpraca służb odpowiedzialnych za nasze bezpieczeństwo zarówno na drogach i w pojazdach komunikacji miejskiej, za co chciałbym im serdecznie podziękować – mówi wiceprezydent Gdańska, Piotr Grzelak.

- Pracownicy naszej Centrali Ruchu odbyli przeszkolenie z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, a na wyposażeniu radiowozów są zestawy ratujące życie – mówi Jerzy Dobaczewski, Dyrektor ZTM w Gdańsku. – W sytuacji zagrożenia zdrowia i życia wiedzą więc, co mają robić, a dzisiejsza akcja potwierdziła ich kwalifikacje – podkreśla Dobaczewski.

Zygmunt Gołąb