
Przypominamy o czym warto pamiętać podróżując gdańskimi autobusami i tramwajami z dzieckiem w wózku. Wystarczy znać kilka ważnych zasad, aby przejazd był komfortowy i przede wszystkim bezpieczny.
- Wózki dziecięce można przewozić pojazdami komunikacji miejskiej bez dodatkowych opłat. Oczywiście sam rodzic/opiekun nie może zapomnieć o ważnym bilecie dla siebie.
- Należy wsiadać i wysiadać tylko odpowiednio oznaczonymi drzwiami. Na naklejce znajduje się także cyfra informująca o tym, ile wózków jednocześnie wolno przewozić w pojeździe danego typu. Wózek dziecięcy zawsze powinien być wprowadzany do środka przednimi kołami, a wyprowadzany tyłem.


- Wózki dziecięce należy przewozić wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych, które są oznaczone piktogramami. Dodatkowo trzeba unieruchomić wózek hamulcem.
- Dziecko będzie bezpieczniejsze zapięte w wózku niż na rękach rodzica.
- Wózek należy ustawić wzdłuż ściany pojazdu, a nie prostopadle do niej - głęboki najlepiej przodem do kierunku jazdy, spacerówkę tyłem. W każdym przypadku powinno się trzymać wózek za rączkę.
- Przy wsiadaniu do pojazdu osoby na wózkach inwalidzkich i pasażerowie z wózkami dziecięcymi mają pierwszeństwo przed osobą z rowerem, ale pierwszeństwo to dotyczy jedynie wsiadania. Rowerzysta, który już podróżuje danym pojazdem nie musi ustępować miejsca i przerywać podróży (za którą zapłacił kasując bilet), jeśli do autobusu czy tramwaju chce wsiąść osoba z wózkiem.
Ze względów bezpieczeństwa ani wózek inwalidzki, ani wózek dziecięcy, ani też rower nie mogą być przewożone w pojeździe w dowolnym miejscu, by nie utrudniać przejścia innym pasażerom. Ewentualne przewożenie większej liczby wózków niż dopuszcza limit przewidziany dla pojazdu danego typu, wymaga zgody kierowcy i jest uwarunkowane zachowaniem wszelkich standardów bezpieczeństwa.

Przypomnijmy, gdańska flota autobusowa i tramwajowa jest w całości niskopodłogowa. Dla wszystkich podróżujących z wózkami dziecięcymi oznacza to dogodne wsiadanie do pojazdu i wysiadanie z niego. Autobusy wyposażone są w funkcję tzw. przyklęku. Kierowca takiego pojazdu w razie potrzeby może obniżyć podłogę do poziomu przystanku. Z myślą o użytkownikach wózków inwalidzkich w autobusach zamontowane zostały specjalne rampy, dzięki którym osobie z niepełnosprawnością łatwiej jest wjechać do pojazdu. Pasażer, który chce skorzystać z funkcji „przyklęku” lub z rampy powinien poinformować o tym kierowcę, używając specjalnie oznakowanego przycisku.