Liczymy się dla Polski! Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021

Autor: Zygmunt Gołąb
Dodano: 07.04.2021 r.
Główny Urząd Statystyczny w okresie od 01.04.2021 do 30.06.2021 r. przeprowadza Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021.
nsp 300x600px
 

Udział w spisie jest obowiązkowy dla wszystkich mieszkańców naszego kraju, zarówno Polaków, jak i cudzoziemców oraz dla stałych mieszkańców Polski, którzy przebywają w czasie spisu za granicą kraju.

Co jest celem spisu?

To m.in. zebranie informacji o liczbie ludności, jej terytorialnym rozmieszczeniu czy strukturze demograficzno-społecznej i zawodowej. Zebrane dane posłużą analizie zmian, które zaszły w ciągu ostatnich 10 lat, od poprzedniego wpisu, w procesach demograficzno-społecznych i ekonomicznych w zakresie m.in. ludności, stanu mieszkań i budynków. Więcej informacji o celach spisu na stronie internetowej spis.gov.pl

Jak wziąć udział w spisie?

Metod jest kilka. Najprościej i najszybciej można wziąć udział w spisie metodą samospisu internetowego. Oznacza to, że należy wejść na stronę GUS spis.gov.pl i wypełnić formularz spisowy. Jeśli brak jest możliwości wzięcia w samospisie we własnym zakresie, należy odwiedzić najbliższy urząd gminy, gdzie przygotowane są specjalne miejsca, w których można dokonać samospisu.

Inna metodą jest spisanie się przez telefon. W tym celu należy zadzwonić na specjalną infolinię pod nr 22 279 99 99 i spisać się przez telefon.

Kto nie spisze się przez Internet czy telefon, ten może spodziewać się kontaktu ze strony rachmistrza. Rachmistrz kontaktuje się telefonicznie albo bezpośrednio. Uwaga – zgodnie z ustawa o narodowym spisie powszechnym, ludności i mieszkań w 2021 r. nie można odmówić rachmistrzowi podania swoich danych.

Udział w spisie to obowiązek

Wynika to z ustawy spisowej. Odmowa udziału w spisie powszechnym grozi karą grzywny na podstawie art. 57 ustawy o statystyce publicznej.

artukuł reklamowy NSP RGB bez spadu-01
 

Bezpieczeństwo naszych danych

Wszystkie podane dane są bezpieczne, chroni je tajemnica statystyczna. Dane jednostkowe, zbierane i gromadzone w badaniach przeprowadzanych w ramach statystyki publicznej są poufne i podlegają szczególnej ochronie. Pracownicy statystyki publicznej są zobowiązani do przestrzegania tajemnicy  statystycznej.

Więcej informacji o tym:

- czym jest spis,

- jak brzmi zapis ustawy spisowej,

- jak zweryfikować rachmistrza?

na stronie internetowej spis.gov.pl

NSP_Zapowiedz_przed _TVC_15sec (43.31 MB)