Nie wsiadaj i nie wysiadaj po sygnale!

Autor: Dagmara Szajda
Dodano: 18.01.2023 r.
Jadę autobusem, ale pochłonęła mnie rozmowa albo treści przeglądane w telefonie i… zagapiłem się! Pojazd stoi już chwilę na przystanku, pasażerowie wysiedli i wsiedli – za moment autobus ruszy. Wtedy ja rzucam się do drzwi, mimo że słychać już sygnał ostrzegawczy. Nie rób tak nigdy! Dlaczego? Wyjaśniamy...
2

Niestety, takie sytuacje nie należą do rzadkości, że pasażer chce wysiąść z autobusu lub tramwaju albo do niego wsiąść w ostatniej chwili. Trzeba jednak pamiętać, że zamykaniem drzwi w pojazdach komunikacji miejskiej sterują fotokomórki, czyli urządzenia reagujące na ruch w obrębie drzwi. Kierowca lub motorniczy nie ma na nie wpływu.

1

W ostatnich miesiącach w gdańskiej komunikacji miejskiej doszło do kilku incydentów związanych z wsiadaniem i wysiadaniem po sygnale dźwiękowym. Jak tego uniknąć? Jak należy reagować?

Jak to działa?

Jeśli przez chwilę nikt nie korzysta z drzwi, nie wchodzi lub nie wychodzi, fotokomórka wysyła sygnał, że można je zamknąć. Jednak zanim to nastąpi, włączane są sygnały ostrzegawcze – świetlne i dźwiękowe. O obowiązku stosowania się do nich przypominają piktogramy umieszczone przy każdych drzwiach (na zewnątrz i wewnątrz pojazdów).

Drzwi wyposażone są w tzw. autorewers, co oznacza, że gdy napotkają przeszkodę, ponownie się otworzą. Trzeba jednak pamiętać, że ten mechanizm zareaguje dopiero, gdy kogoś lub coś „przytrzaśnie”. Ze względów bezpieczeństwa lepiej do takich sytuacji nie dopuszczać!

Jak poprawnie korzystać z drzwi?

Gdy rozlegają się sygnały zamykania drzwi (świetlne i dźwiękowe), nie wolno już z nich korzystać. Próba wejścia/wyjścia w ostatniej chwili lub na siłę może skutkować przytrzaśnięciem, a to niestety może wiązać się z obrażeniami ciała, szkodami materialnymi, jak również awarią samych drzwi (co będzie oznaczać czasowe wykluczenie pojazdu z ruchu).

Jedynym rozwiązaniem, by skorzystać z drzwi, które już się zamykają, jest ponowne użycie przycisku otwierania. Dzięki temu urządzenie sterujące otrzyma odpowiedni sygnał i ponownie otworzy drzwi. To proste!

3

Sytuacja kryzysowa – jak reagować?

Jeżeli widzimy jakiekolwiek zagrożenie bezpieczeństwa, a pojazd rusza, należy czym prędzej zareagować! Aby zatrzymać autobus lub tramwaj trzeba użyć hamulca bezpieczeństwa. Natomiast będąc świadkiem niepokojącej sytuacji, która nie wymaga nagłego zatrzymania pojazdu, można powiadomić prowadzącego przyciskiem alarmowym.

Nie bądź obojętny, reaguj! Pamiętaj, że w sytuacji kryzysowej każdy może i powinien udzielić pomocy!

4