Najważniejsze jest bezpieczeństwo
Rowery mogą być przewożone wyłącznie w pojazdach wyposażonych w zabezpieczające pasy mocujące, stojaki lub wieszaki. Nie ma możliwości, by postawić rower gdziekolwiek. Przy gwałtownym hamowaniu wymuszonym np. sytuacją na drodze, lepiej nie wyobrażać sobie jakie szkody mógłby poczynić wśród pasażerów niezabezpieczony jednoślad.
Liczba rowerów, które można przewieźć danym autobusem lub tramwajem jest uzależniona od liczby pasów/wieszaków/stojaków w pojeździe. Widać ją na piktogramie umieszczonym przy lub na każdych drzwiach. Pasażer przewożący rower zobowiązany jest wejść do pojazdu jedynie tymi drzwiami, przy których naklejono piktogram z odpowiednim oznaczeniem. Następnie musi ustawić rower równolegle przy burcie pojazdu w miejscu przeznaczonym do przewozu wózków i rowerów oraz przypiąć go pasem mocującym lub umieścić na stojaku/wieszaku.
Pasażer ma obowiązek sprawowania nadzoru nad swoim rowerem podczas jazdy autobusem lub tramwajem, bo to on poniesie odpowiedzialność za ewentualne szkody wynikające z niewłaściwego przewozu jednośladu. Uwaga! Rowery elektryczne oraz rowery i inne urządzenia transportu osobistego, które są elementami floty systemu wypożyczalni nie mogą być przewożone w pojazdach gdańskiej komunikacji miejskiej.
Rower/wózek inwalidzki/wózek dziecięcy – konflikt interesów?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, pierwszeństwo przy wsiadaniu do pojazdu mają osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich oraz pasażerowie z wózkami dziecięcymi – przed pasażerami z rowerami. Rowerzysta, który już podróżuje danym pojazdem nie musi jednak ustępować miejsca, jeśli do autobusu czy tramwaju chce wsiąść osoba z wózkiem. Ewentualny równoczesny przewóz przez pasażera roweru i przejazd osoby na wózku inwalidzkim lub z wózkiem dziecięcym możliwy jest pod warunkiem uzyskania zgody osoby kierującej pojazdem. To ona odpowiada bowiem za bezpieczeństwo przewożonych pasażerów.
A co z hulajnogą?
W pojazdach gdańskiej komunikacji miejskiej dozwolony jest przewóz hulajnogi, jeżeli jest złożona i stanowi bagaż. Zabrania się jedynie przewożenia hulajnóg oraz innych urządzeń transportu osobistego, które nie są złożone. Podobnie jak w przypadku rowerów, nie można też zabrać do pojazdu hulajnóg z wypożyczalni.
Rowerowe linie
30.04.2022 r. uruchomione zostały cztery autobusowe linie sezonowe, wśród nich po raz drugi w historii linia 612. Przystosowany do przewozu rowerów autobus kursuje w soboty, niedziele i święta od około godz. 09:00 do około 18:00 na trasie Śródmieście SKM – Sobieszewo.
Odjazdy ze Śródmieścia SKM:
- 09:06, 10:15, 11:25, 13:08, 14:15, 15:25, 16:35, 17:45,
Odjazdy z Sobieszewa:
- 09:37, 10:47, 11:57, 13:42, 14:47, 15:57, 17:07, 18:15.
Rowerowy autobus zatrzymuje się jedynie na trzech przystankach: „Śródmieście SKM”, „Brama Żuławska” i „Sobieszewo”. Obowiązuje w nim taryfa zwykła. Przewóz rowerów jest bezpłatny. W autobusie można przetransportować 8 jednośladów, a na przyczepce dodatkowo aż 20.
Przystosowane do przewozu rowerów autobusy jeżdżą w soboty, niedziele i święta także na linii 658. Kursują co 20 minut, od godz. 10:00 do 18:00, na trasie Stadion – Ku Ujściu (przez tunel pod Martwą Wisłą). Linia obsługuje jedynie dwa przystanki: „Stadion” i „Ku Ujściu”. Za przewóz rowerów nie trzeba płacić. Przypomnijmy, w dni powszednie rowerzyści pokonają tunel pod Martwą Wisłą autobusem linii 158. Kursy wyróżnione w rozkładzie jazdy kolorem, realizowane są pojazdem przystosowanym do przewozu jednośladów.
fot. G. Mehring/gdansk.pl
UWAGA!!!
Za przewóz roweru w pojeździe do tego nieprzystosowanym grozi opłata dodatkowa w wysokości 88 złotych, od 01.06.2022 r. opłata wzrośnie do 96 złotych.
PODSTAWY PRAWNE: