Sprawdż, gdzie teraz jest twój autobus lub tramwaj. ZTM daje Ci taką możliwość!

Dodano: 07.06.2019 r.

Pozycja GPS pojazdów komunikacji miejskiej oraz rzeczywiste czasy ich przyjazdów na wszystkie przystanki – to kolejne, po plikach GTFS (czytaj o nich tu) nowości udostępniane w ramach Otwartych Danych (czytaj o nich tu). Zasoby te już są wykorzystywane przez twórców aplikacji transportowych.

Pierwszym z zasobów Otwartych Danych jest pozycja GPS pojazdów wraz z opisem.

- Są to zbiory informacji o pozycjach GPS wszystkich pojazdów pracujących na liniach ZTM w Gdańsku – mówi Agnieszka Rzeżnikowska, główny specjalista ds. obsługi Systemu Informacji Pasażerskiej ZTM w Gdańsku. - Źródłem danych jest TRISTAR. Są one odświeżane z częstotliwością co około 30 sekund.

Twórcy aplikacji np. na smartfona, na podstawie tych danych, mogą określać położenie pojazdów z minimalną różnicą w stosunku do czasu rzeczywistego.

Kolejną nowością od ZTM są estymowane czasy przyjazdów na wszystkie przystanki oraz ich opis w Otwartym Gdańsku. Estymowane – czyli rzeczywiste, a nie wg obowiązujących rozkładów jazdy. Wiadomo, że mnóstwo czynników wpływa na punktualność pojazdów. Są to m.in. kwestie techniczne, zatory drogowe, wypadki losowe czy zakup biletów u kierujących pojazdem. Udostępnione informacje dają możliwość rzeczywistego zorientowania się, kiedy oczekiwany pojazd dotrze na nasz przystanek. Zbiór zawiera dane dotyczące wszystkich przystanków dostępnych w ramach zasobu: „Estymowane czasy przyjazdów na przystanek”.

- Liczyliśmy na to, że udostępnione przez nas zbiory danych spotkają się z dużym zainteresowaniem wśród twórców aplikacji i tak się już dzieje – mówi Agnieszka Rzeżnikowska. - Pierwsze wykorzystanie naszych danych znalazło się już m.in. w aplikacji Cristalbus.pl, a niedawno otrzymaliśmy informację, że korzystają z nich również twórcy aplikacji Bus Live, pozwalającej w telefonie obserwować na żywo ruch pojazdów komunikacji miejskiej.

Wg danych z ostatniej doby – 06.06.2019:

ZTM obsłużył prawie 740.000 zapytań o dane, z czego:
- ponad 620.000 dot. zasobu „Estymacje przyjazdów na poszczególne przystanki”;
- prawie 45.000 „Rozkładów jazdy”;
- prawie 35.000 „Aktualnych komunikatów na tablicach przystankowych”;
- prawie 31.000 „Pozycji GPS wszystkich pojazdów”;
- prawie 1.500 dot. „Estymowanych czasy przyjazdów na wszystkie przystanki".


- Komunikacja miejska to nie tylko papierowe rozkłady na przystankach i wiatach, pojazdy i kierujący nimi ludzie, ale i cały sztab specjalistów, stanowiących silne zaplecze informatyczne – mówi Sebastian Zomowski, p.o. Dyrektora ZTM w Gdańsku. – Cieszy mnie zainteresowanie, z jakim spotykają się otwarte dane, bo udostępniamy je właśnie po to, by służyły pasażerom i sprawiały, by komunikacja miejska stawała się coraz wygodniejsza i bardziej komfortowa dla każdego. Jestem przekonany, że twórcy aplikacji transportowych będą korzystać z nowych możliwości, jakie oferują Otwarte Dane ZTM, do czego serdecznie zachęcam.

Rozwiązanie to wpisuje się ideę smartcity, czyli inteligentnego miasta, wspierającego swoich mieszkańców poprzez otwarcie się na działalność twórców aplikacji internetowych. Czyli: posiadasz smartfon z dostępem do internetu bądż inne urządzenie mobilne podłączone do sieci? Masz tym samym możliwość korzystania z nowoczesnych aplikacji, pobierających dane z ZTM, by jak najprecyzyjniej ustalić nie tylko czas przejazdu danym autobusem czy tramwajem, ale również prześledzenie jego trasy po mieście.

- W efekcie wszyscy otrzymujemy rozwiązania, ułatwiające poruszanie się po Gdańsku – mówi Piotr Borawski, Zastępca Prezydenta ds. Przedsiębiorczości i Ochrony Klimatu. – Możliwość sprawdzenia na mapie rzeczywistej lokalizacji tramwaju czy autobusu to wspaniałe udogodnienie. Pozwala nie tylko na dokładnie zaplanowanie podróży, ale umożliwia też stałą kontrolę pozycji interesującego nas środka lokomocji – podkreśla Borawski.