Z Map Google dowiesz się, ile potrwa podróż komunikacją miejską w Gdańsku i gdzie są biletomaty

Dodano: 20.01.2021 r.
Dane dotyczące rzeczywistych czasów przejazdów gdańskich autobusów i tramwajów dostępne już w usłudze Mapy Google! Pasażerowie mają możliwość dokładnego zaplanowania podróży na wszystkich trasach komunikacji miejskiej organizowanej przez ZTM w Gdańsku. Już od pewnego czasu na Mapach Google sprawdzać też można lokalizacje biletomatów.
mapka1.JPG
 

Pierwsze dane za pośrednictwem Map Google udostępniliśmy w kwietniu 2019 r.

- Dotychczas osoby, które chciały sprawdzić na Mapach Google czas przejazdu na wybranej trasie, dostawały informację zgodną z rozkładem jazdy, bez uwzględnienia ewentualnych opóźnień lub przyspieszeń autobusów i tramwajów. Wynikało to z tego, że do tej pory wszystkie dane na temat pozycji pojazdów na trasach nie były aktualizowane na bieżąco- mówi Agnieszka Rzeźnikowska, Główny Specjalista ds. Obsługi Systemu Informacji Pasażerskiej w Zarządzie Transportu Miejskiego w Gdańsku. - Udostępnienie w Internecie danych rzeczywistych naszego Systemu Informacji Pasażerskiej sprawiło, że każdy może zobaczyć na Mapach Google aktualne czasy przejazdów naszych autobusów i tramwajów (z uwzględnieniem bieżącej sytuacji w ruchu drogowym). Tym samym dołączyliśmy do Białegostoku, Katowic, Krakowa, Poznania Warszawy i Szczecina, które współpracują z Google w tym zakresie - dodaje Rzeźnikowska.

Przypomnijmy, że od końca 2020 r. na Mapach Google sprawdzać też można lokalizacje biletomatów. Klikając w link https://ztm.gda.pl/bilety?lokalizacja dowiedzieć się można nie tylko o ewentualnych awariach biletomatów jak dotychczas, ale także o ograniczeniach dostępnych metod płatności. W ostatnim czasie trzy urządzenia na 105 zainstalowanych w Gdańsku, Sopocie i Pruszczu Gdańskim wskutek dewastacji trzeba było zdemontować do naprawy. W innych czterech czasowo nie ma możliwości płacenia monetami lub banknotami. Po usunięciu  usterek biletomaty ponownie będą obsługiwać transakcje gotówkowe.

Zdemontowane czasowo zostały biletomaty:

  • na Zaspie na przystanku tramwajowym „Bajana”, w tunelu dla pieszych,
  • na Zaspie na przystanku tramwajowym „Startowa”, w przejściu podziemnym,
  • w Oliwie na przystanku autobusowym „Oliwa ZOO”.

Biletomaty czasowo przyjmujące jedynie karty:

  • w Oliwie, okolice przystanku tramwajowego „Bażyńskiego”,
  • w Śródmieściu na przystanku tramwajowym „Brama Żuławska”, w tunelu dla pieszych,
  • na Ujeścisku- Łostowicach na przystanku tramwajowym „Płocka”,
  • na Przeróbce na przystanku „Przeróbka”.

Jak obsługiwać charakterystyczne czerwone urządzenia można sprawdzić tu:  https://ztm.gda.pl/bilety/instrukcja-obslugi-automatow-biletowych-o-numerach-0125-0212,a,3030. Przypomnijmy, właścicielem i Operatorem tych biletomatów jest Mennica Polska. Dlatego wszelkie awarie tych urządzeń należy przekazywać na adres telecentrum@mennica.com.pl. Reklamacje można też zgłaszać telefonicznie pod nr 22 583 91 02, bądź osobiście w Punkcie Obsługi Klienta nr 2 we Wrzeszczu przy ul. Wyspiańskiego 9a, albo w Punkcie Reklamacyjnym przy ul. Na Stoku 49 (siedziba ZTM w Gdańsku). Bilety gdańskiej komunikacji miejskiej można kupić także w automatach biletowych Open Payment oraz w automatach SKM. Wszystko, co pasażer powinien wiedzieć o automatach biletowych, znajduje sie na stronie internetowej ZTM w Gdańsku: https://ztm.gda.pl/bilety/automaty-biletowe,a,15

Wszystkie informacje wykorzystywane we współpracy z Mapami Google są dostępne dla każdego w ramach Otwartych danych ZTM w Gdańsku.

https://ztm.gda.pl/otwarty_ztm

Udostępniamy i zachęcamy do korzystania między innymi z:

- rozkładów jazdy w standardzie GTFS:

(https://ckan.multimediagdansk.pl/dataset/tristar/resource/30e783e4-2bec-4a7d-bb22-ee3e3b26ca96),

- informacji o rzeczywistym wykonaniu naszych rozkładów jazdy w standardzie GTFS-RT

(https://ckan.multimediagdansk.pl/dataset/tristar/resource/976e1fd1-73d9-4237-b6ba-3c06004d1105),

- informacji o biletomatach, w tym ich lokalizacji (https://ckan.multimediagdansk.pl/dataset/tristar/resource/af7bf4a9-e62e-4af2-906a-fa27c2532dfd),

- ostatniej nowości, czyli kształtów tras linii w formacie GeoJSON (https://ckan.multimediagdansk.pl/dataset/tristar/resource/da610d2a-7f54-44d1-b409-c1a7bdb4d3a4).  

 

Kilka przykładów wyszukiwania:

mapka2.JPG
Z Piecek Migowa na Strzyżę.
 
mapka3.JPG
Z Gdanska Oliwy do Banina.
 
mapka4.JPG
Możemy również wypuścić się poza Gdańsk, np. z gdańskiej Zaspy do warszawskiej dzielnicy Ochota.
 
mapka5a.JPG
Informacja o lokalizacji biletomatów.