Zmiana cen biletów komunikacji miejskiej, likwidacja taryfy nocnej, nowe zasady przewozu rowerów

Autor: Wojciech Siółkowski
Dodano: 31.01.2020 r.
Uproszczona taryfa, nowe stawki za przejazdy, wspólny bilet dla gdańszczan na komunikację miejską i korzystanie z usług PKP SKM oraz PR na terenie miasta Gdańska. Od kwietnia zmienią się też zasady przewozu rowerów w autobusach i tramwajach. Tak zdecydowała Rada Miasta Gdańska na styczniowej sesji.
autobus tramwaj ilustracyjne

O 60 groszy wzrosną od kwietnia ceny normalnego biletu jednorazowego oraz godzinnego w komunikacji miejskiej w Gdańsku. Jednorazowy przejazd będzie kosztował nie 3,20 zł jak do tej pory, a 3,80 zł. Cena biletu ulgowego wzrośnie ze 1,60 zł do 1,90 zł. Bilet godzinny będzie natomiast kosztował 4,40 zł. Do tej pory cena wynosiła 3,80 zł. Za ulgowy trzeba będzie zapłacić 2,20 zł. Podwyżkę zaakceptowała Rada Miasta Gdańska na sesji 30 stycznia.

Od 1 kwietnia bilet 24-godzinny na przejazd autobusami i tramwajami podrożeje o 1 zł i kosztować będzie 14 zł. Co ważne, zlikwidowana zostanie taryfa nocna. Każdy bilet obowiązujący na liniach dziennych będzie ważny także na liniach nocnych.

grafika bilety jednorazowe

Wzrosną też ceny biletów okresowych. Za miesięczny imienny, obowiązujący od poniedziałku do piątku trzeba będzie zapłacić 90 zł (dotychczasowe bilety ważne od poniedziałku do piątku: na linie zwykłe w granicach Gdańska w cenie 82 złotych oraz na linie zwykłe, pospieszne i nocne w granicach Gdańska w cenie 86 złotych zostały połączone). Bilet ważny przez cały tydzień kosztował będzie 99 zł (o 5 zł więcej niż dotychczas). Jeśli chodzi o ceny biletów w dużych miastach jesteśmy w połowie stawki - mówił podczas sesji Rady Miasta wiceprezydent Gdańska Piotr Borawski.

grafika bilety miesięczne

Kolejną zmianą od kwietnia będzie brak możliwości kupienia u kierowców i motorniczych pojedynczych biletów. Wprowadzone zostaną karnety, czyli dwa bilety na jeden przejazd i jeden bilet godzinny sprzedawane łącznie. Za normalny karnet trzeba będzie zapłacić 12 zł, za ulgowy 6 zł. Wiceprezydent Borawski tłumaczył, że wsłuchując się w głosy związków zawodowych, które reprezentują zatrudnionych w GAiT kierowców i motorniczych sprzedaż biletów w autobusach i tramwajach ma być zminimalizowana. System karnetowy będzie obowiązywał tylko do momentu wdrożenia biletu elektronicznego "Fala".

Będą również zmiany w przewozie rowerów w autobusach i tramwajach. Zgodnie z przyjętym regulaminem będzie to możliwe tylko w pojazdach oznaczonych piktogramem, w miejscu do tego wyznaczonym. Rower będzie też musiał być zabezpieczony specjalnymi pasami lub umieszczony w stojakach albo wieszakach. Za ewentualne szkody odpowiadać ma pasażer.

Więcej informacji na temat zmian w przewozie rowerów znajdziesz tutaj...