Niecodzienni goście w Centrali Ruchu

Dodano: 06.09.2013 r.

zdj1W środę, 4 września 2013 roku Centralę Ruchu Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku odwiedzili niecodzienni goście. Byli to uczniowie klasy 4a ze Szkoły Podstawowej nr 27 im. Dzieci Zjednoczonej Europy w Gdańsku. Grupa 27 dzieci przybyła pod opieką dwójki nauczycieli: Agaty Zawistowskiej i Patryka Zahaczewskiego. Wycieczkę zorganizował wychowawca klasy 4a, Tomasz Ogrodnik.

Z nieukrywanym zainteresowaniem uczniowie obejrzeli prezentację zestawu pierwszej pomocy przedmedycznej, jaki znajduje się w radiowozach Centrali Ruchu. Ogromną frajdą były dla nich również pamiątkowe zdjęcia za kierownicą jednego z radiowozów.  

Po obiekcie Centrali Ruchu ZTM grupę oprowadzał kierownik Sławomir Gąsiorowski, który opowiadał, na czym polegają zadania jednostki, którą kieruje. Dzieci mogły na żywo obejrzeć miejsca na co dzień niedostępne dla mieszkańców. Zapoznając się z system nadzoru komunikacji miejskiej, zwiedziły salę Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, zobaczyły także, jak wygląda stanowisko kierowania Straży Miejskiej, Inżyniera Miasta i Dyżurnego Prezydenta Miasta. Dużym przeżyciem dla czwartoklasistów było wejście do sali operacyjnej systemu TRISTAR. Na ogromnych ekranach zobaczyli przekazywany z ulicznych kamer obraz na żywo.

Po trwającej ponad godzinę wycieczce jej uczestnicy otrzymali pamiątkowe gadżety ZTM.

- Dzieci były przesympatyczne, wyjątkowo grzeczne, słuchały z uwagą tego, co do nich mówiliśmy – podkreśla Sławomir Gąsiorowski z Centrali Ruchu.

- Jako wychowawca jestem ogromnie wdzięczny pracownikom Centrali Ruchu ZTM za umożliwienie uczniom zobaczenia ich codziennej pracy – mówi pomysłodawca i organizator wycieczki, Tomasz Ogrodnik. -  Dla dzieci była to okazja do zaobserwowania, na czym polega praca zespołowa, przekonały się także, że nawet na ulicy nie jesteśmy zupełnie anonimowi. Myślę, że tego typu wyjścia są nie tylko bardzo kształcące, ale i ogromnie atrakcyjne – zaznacza.

Co szczególnie podobało się uczniom?  

- Ogromne monitory na których można było podejrzeć, co się dzieje w mieście – mówi Ogrodnik. - Było też dla nich nowością, że nad poprawnym funkcjonowaniem komunikacji ktoś czuwa. Dotąd myślały, że to działa "samo z siebie" – dodaje.

- Takie wydarzenie z udziałem dzieci i młodzieży szkolnej doskonale wpisuje się w cel statutowy Zarządu Transportu Miejskiego, jakim jest promocja transportu publicznego jako elementu zrównoważenia systemu transportu w mieście – podsumowuje Zygmunt Gołąb, rzecznik prasowy ZTM w Gdańsku.