Z nową mapą łatwiej do celu

Autor: Tomasz Strug
Dodano: 23.05.2024 r.
Nasi pasażerowie używają jej kilkanaście tysięcy razy w ciągu dnia. Dlatego bardzo ważne dla nas są ich uwagi. W środę 22 maja 2024 r. uruchomiliśmy nową wersję mapy Tram&Bus Online.
3.JPG

Kilka miesięcy temu poprosiliśmy o Wasze opinie i oczekiwania wobec mapy pokazującej w czasie rzeczywistym lokalizację na trasie autobusów i tramwajów oraz wirtualne tablice dla wszystkich przystanków w sieci ZTM w Gdańsku. Po okresie testów i kolejnych uwag, dziś prezentujemy najnowszą wersję mapy Tram&Bus Online.

Co się zmieniło?

Nowością jest dodanie śledzenia pozycji autobusów Zarządu Komunikacji Miejskiej w Gdyni na mapie i tablicach wirtualnych realizujących kursy na linii współdzielonej 171. Dotychczas na mapie widoczne były tylko kursy realizowane na zamówienie Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku.

- Drugą nowością wprowadzoną na wniosek pasażerów jest wskazanie przebiegu trasy dla wybranego pojazdu - mówi Agnieszka Rzeźnikowska, Główny Specjalista ds. Obsługi Systemu Informacji Pasażerskiej ZTM w Gdańsku. – Po zaznaczeniu pojazdu, który nas interesuje, zobaczymy przebieg trasy realizowanego kursu wraz z kierunkiem jazdy. Dzięki wprowadzonym zmianom poznamy również przewidywane czasy odjazdu z kolejnych przystanków na trasie.  Po zaznaczeniu pojazdu, który nas interesuje, zobaczymy informacje skąd przyjeżdża, dokąd jedzie wraz kierunkiem przejazdu. Dzięki wprowadzonym zmianom poznamy również przewidywane czasy odjazdu z kolejnych przystanków na trasie.

Od teraz dostępnych jest więcej szczegółów dotyczących poszczególnych autobusów oraz tramwajów. W menu mapy opcja „szczegóły pojazdu” pozwala wyszukać interesujący nas autobus lub tramwaj - jego typ, aktualnie obsługiwaną linię, lokalizację w mieście oraz kierunek jazdy. Piktogramy opisują, czy w danym pojedzie są specjalne miejsca dla osób z niepełnosprawnością, a także do przewozu rowerów. Te ostatnie informacje widoczne są również na tablicach wirtualnych – wzorem tych przystankowych (nie dotyczy pojazdów ZKM w Gdyni).

5.JPG

Zagorzali miłośnicy komunikacji miejskiej prosili nas o podawanie brygady realizującej dane zadanie przewozowe. Te dane również są już dostępne. W ramach mniej zauważalnych zmian - poprawione zostało odświeżanie mapy na ekranach użytkowników.

Nie tylko „palcem po mapie”

Mapa Tram&Bus Online to bardzo przydatne i popularne narzędzie w podróży komunikacją miejską organizowaną przez ZTM w Gdańsku. Świadczą o tym statystyki – codziennie mapa jest otwierana przez naszych pasażerów aż kilkanaście tysięcy razy. W zależności od potrzeb, projekt będzie rozwijany. Czekamy na kolejne uwagi i sugestie.

Na mapę Tram&Bus Online najłatwiej wejść przez stronę internetową ztm.gda.pl lub bezpośrednio przez ten link. Do mapy kierują również kody QR, dostępne na wielu przystankach.

QR code - adres
Kod QR odsyłający do mapy, umieszczany sukcesywnie na kolejnych przystankach komunikacji miejskiej