22 września - Europejski Dzień bez Samochodu

Dodano: 14.09.2022 r.
Każdy posiadacz aktywnej Gdańskiej Karty Mieszkańca w czwartek 22 września 2022 r. będzie mógł bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej organizowanej przez Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku.
307722032_5649459808448536_5149255513264439251_n

Zarządzenie w tej sprawie podpisała Prezydent Miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Tego dnia obchodzony jest Europejski Dzień bez Samochodu. Do 2021 r. z bezpłatnych przejazdów w takim dniu mógł skorzystać jedynie właściciel lub współwłaściciel samochodu osobowego, na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego swojego pojazdu. Teraz to się zmieniło. Aby skorzystać z komunikacji miejskiej bezpłatnie, należy podczas kontroli okazać aktywną Gdańską Kartę Mieszkańca, tj. z zapisanym ważnym na bieżący rok Pakietem Mieszkańca.

Europejski Tydzień Mobilności (Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu) jest obchodzony corocznie w dniach 16–22 września. Jest to kampania, którą w 2002 r. zainicjowała Komisja Europejska. Celem tej inicjatywy jest zachęcanie mieszkańców do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wybrania alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania np. jazdy na rowerze, czy też korzystania z komunikacji miejskiej.  W ostatni dzień Europejskiego Tygodnia Mobilności – 22 września przypada Dzień bez Samochodu.

ZARZĄDZENIE pdf do pobrania 81.13 KB

PKP SKM, POLREGIO

Każdy pasażer będący właścicielem lub współwłaścicielem samochodu osobowego będzie miał prawo do bezpłatnych przejazdów pociągami PKP SKM i POLREGIO w granicach województwa pomorskiego – na podstawie okazanego podczas kontroli biletów ważnego dowodu rejestracyjnego pojazdu, którego jest właścicielem lub współwłaścicielem oraz dowodu tożsamości.

ZKM Gdynia, MZK Wejherowo

Każdy pasażer będący właścicielem lub współwłaścicielem samochodu osobowego będzie miał prawo do bezpłatnych przejazdów na wszystkich liniach organizowanych przez ZKM w Gdyni i MZK Wejherowo – na podstawie okazanego podczas kontroli biletów ważnego dowodu rejestracyjnego pojazdu, którego jest właścicielem lub współwłaścicielem.