280 kg pustych butelek zebrane i zutylizowane - 1. Butelkowy Czelendż już za nami!

Autor: Zygmunt Gołąb
Dodano: 18.10.2019 r.
Blisko 130 worków, a w nich ponad 280 kg zebranych pustych butelek po napojach – to finał pierwszego Butelkowego Czelendżu, zorganizowanego przez Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku podczas festynu komunikacyjnego, który odbył się 21 września br. w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.
butelkowy-czelendz--optimized
butelkowy-czelendz-

Blisko 130 worków, a w nich ponad 280 kg zebranych pustych butelek po napojach – to finał pierwszego Butelkowego Czelendżu, zorganizowanego przez Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku podczas festynu komunikacyjnego, który odbył się 21 września br. w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Worki z butelkami zapełniły przedział pasażerski autobusu komunikacji miejskiej, uświadamiając dobitnie, jak duży jest udział opakowań plastikowych w życiu codziennym. Wydarzenie wpisało się w kampanię #gdanskbezplastiku, realizowaną przez Miasto Gdansk od lutego br.

Motywem przewodnim tegorocznego pikniku komunikacyjnego, realizowanego w ramach ETZ, była ekologia. Stąd, zakończona sukcesem, próba pobicia butelkowego czelendżu, polegająca na napełnianiu workami, w których znajdą się zgniecione, plastikowe butelki po napojach, wnętrza autobusu komunikacji miejskiej. Same butelki zostały zebrane podczas Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w dniach 16-20.09.2019 r. w szkołach podstawowych, które zadeklarowały chęć wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu oraz w siedzibie organizatora, czyli w Zarządzie Transportu Miejskiego w Gdańsku.

- Nasze przedsięwzięcie wpisało się w hasło kampanii „Gdańsk bez plastiku” i było działaniem proekologicznym z wykorzystaniem narzędzi, jakimi dysponujemy, czyli infrastruktury komunikacyjnej, w tym wypadku pojazdu autobusowego – mówi Sebastian Zomkowski, dyrektor ZTM w Gdańsku. – Szkoły podstawowe, które zadeklarowały chęć udziału w naszej akcji, przez tydzień zbierały plastikowe, puste butelki po napojach. Butelki zostały umieszczone w workach, a te trafiły na piknik, gdzie z sukcesem podjęliśmy próbę napełnienia nimi pojazdu. Pokazaliśmy tym samym, że opakowań z tworzyw sztucznych jest w naszym otoczeniu nadal zbyt wiele. Liczymy, że zainspiruje to każdego do rezygnacji z plastiku, zawsze gdy jest to możliwe – podkreśla Zomkowski.

Akcja zbierania pustych butelek trwała przez cały tydzień. Udział w zbiórce wzięły następujące placówki edukacyjne:

Pozytywna Szkoła Podstawowa
Szkoła Podstawowa nr 2
Szkoła Podstawowa nr 85
Szkoła Podstawowa nr 21

Uczniowie tych szkół, przez cały tydzień, zbierali do specjalnych żółtych worków, puste butelki. W dniu festynu worki odebrali pracownicy Gdańskich Usług Komunalnych i dostarczali je na piknik. Po pikniku worki z butelkami trafiły do Zakładu Utylizacyjnego.

- Najwięcej worków – powyżej 70 - udało się zebrać uczniom Szkoły Podstawowej nr 85 na gdańskim Jasieniu – mówi Zygmunt Gołąb, rzecznik prasowych ZTM, pomysłodawca i koordynator Butelkowego Czelendżu. – Druga w kolejności była Pozytywna Szkoła Podstawowa, której uczniowie zebrali grubo ponad 30 worków, następnia Szkoła Podstawowa nr 2 oraz Szkoła Podstawowa nr 21.

Główną nagrodą, przewidzianą dla uczniów szkoły, która zbierze najwięcej butelek, był voucher na lekcje komunikacyjne, organizowane przez Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku. Nagrodami dodatkowymi dla uczniów pozostałych szkół są m.in. wizyty na zajezdni tramwajowej spółki Gdańskie Autobusy i Tramwaje, komunikacyjne gadżety oraz rejsy Gdańskim Tramwajem Wodnym. Szkoły zostaną również zaproszone do przyszłorocznej edycji Butelkowego Czelendżu.

W czwartek, 10.10.2019 r., w Szkole Podstawowej nr 85, dyplom uznania oraz nagrodę dla zwycięskiej szkoły z rąk Z-cy Prezydenta Miasta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu, Piotra Borawskiego odebrała dyrektor SP nr 85, Barbara Gwizdała. W spotkaniu udział wzięły również koordynatorki akcji zbierania pustych butelek w szkole, Emilia Krawczyńska i Dorota Dobrzycka wraz z uczniami oraz pracownicy Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku – Grzegorz Skulimowski, kierownik Centrali Ruchu i Zygmunt Gołąb, rzecznik prasowy ZTM w Gdańsku. Spotkanie zakończyło się deklaracją uczestnictwa placówki w kolejnych proeokologicznych inicjatywach i dalszej, owocnej współpracy z instytucjami miejskimi.