Bezpiecznie w komunikacji miejskiej - sobotni festyn komunikacyjny przyciągnął blisko 3 tysiące gdańszczan

Autor: Zygmunt Gołąb
Dodano: 21.09.2018 r.
Festyn ZTM w Gdańsku 2018
Festyn ZTM w Gdańsku 2018
Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku


Gry i zabawy dla najmłodszych z nagrodami, zabytkowe pojazdy autobusowe, stanowiska policji, straży miejskiej oraz mnóstwo dobrej energii – tak wyglądał piknik komunikacyjny, który w sobotę 15 września odbył się na gdańskim Chełmie. W zeszłym roku razem z ZTM bawiło się tysiąc osób – w tym roku liczba to wzrosła aż do blisko 3 tysięcy!

W sobotę, 15.09.2018 r. na pętli tramwajowej Chełm Witosa odbył się rodzinny festyn pod hasłem BEZPIECZNA KOMUNIKACJA MIEJSKA W GDAŃSKU. Organizator - Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku oraz Miasto Gdańsk – zaplanowali mnóstwo atrakcji, szczególnie dla najmłodszych. Trzy sobotnie godziny były szczelnie wypełnione zabawą, grami i konkursami z nagrodami. Uczestnicy otrzymali nie tylko atrakcyjne gadżety, ale i mogli wygrać vouchery na mecze Lechii Gdańsk, zaopatrzyć się w cebulki kwiatowe, napić się kawy, herbaty, wody lub też pożywić się smaczną grochówką. Najmłodsi zajadali się popcornem i watą cukrową. Wszystko to w rytmach muzyki, zapewnionej przed didżeja.

Skoro festyn komunikacyjny, nie mogło zabraknąć pojazdów komunikacji miejskiej. Hitem tegorocznego festynu był zabytkowy autobus Krupp, pochodzący z 1938 roku, w barwach Wolnego Miasta Gdańska, który za pośrednictwem spółki PKS Gdańsk trafił na festyn prosto z muzeum. Można było przejechać się tym pojazdem po terenie pętli. Spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje podstawiła na pętlę zabytkowe tramwaje. Uczestnicy festynu mogli z bliska obejrzeć i zrobić sobie zdjęcia w zabytkowych pojazdach Bergman, Ring, Konstale 102Na i 105 Na (tzw. akwarium). Nie zabrakło również Ikarusa, który zabierał na pokład chętnych na przejażdżkę w starym stylu. Dodatkowo spółka GAiT zaprezentował symulator jazdy autobusem, atrakcją samą w sobie były również pojazdy techniczne, należące do spółki.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się stoiska Straży Miejskiej, Policji, ratowników medycznych (chętni mogli nauczyć się technik udzielania pierwszej pomocy) oraz WOPR wraz z towarzyszącymi psami ratowniczymi. Gwożdziem programu była pokaz akcji ratowniczej, organizowany przez Wyżsżą Szkołę Bezpieczeństwa. Scena wycinania symulanta (pracownik ZTM) z samochodu osobowego, zaprezentowana przez strażaków na oczach setek widzów była bardzo widowiskowa. Użyty w tym celu stary samochód w kilka minut zamienił się w pogiętą kupę blach, w zaledwie niecałą minutę.

Na stoisku serwisu rowerowego można było uzyskać wiele cennych rad dotyczących konserwacji rowerów. Całość uświetniały występy młodych gimnastyczek ze szkoły gimnastycznej, każdy chętny mógł również sprawdzić umiejętności gry w nogę z zawodnikami szkółki piłkarskiej.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania sponsorom nagród: firmie Skat; spółkom Gryf, Gdańskie Autobusy i Tramwaje, PKS Gdańsk; Klubowi Sportowemu Lechia, Treflowi Gdańsk, Szkółce Piłkarskiej PIKI, Szkole Gimnastyki Artystycznej; Wyższej Szkole Bezpieczeństwa, Komendzie Miejskiej Policji w Gdańsku, Gdańskiemu Zarządowi Dróg i Zieleni, Gdańskim Usługom Komunalnym.

Piknik komunikacyjny otwierał tegoroczny Tydzień Zrównoważonej Mobilności, co stało się już tradycją. Przez najbliższe dni w Gdańsku będą realizowane kolejne eventy związane z tematyką zrównoważonej mobilności. Zwieńczeniem będzie Dzień Bez Samochodu, przypadający w sobotę, 22 września.

Zobacz zdjęcia: