Bezpłatna komunikacja miejska dla uchodźców wojennych z Ukrainy do końca kwietnia

Dodano: 28.02.2022 r.
Дорогі українці! Вітаємо в Гданську!
napis po ukraińsku

 

Безкоштовний проїзд міським транспортом для мігрантів воєнних з українським громадянством відбувається на підставі:

  • паспорту з в'їзним штампом від дати 24 лютого 2022 р.,
  • карти біженця або
  • іншого документу, що посвідчує громадянство.

Безкоштовний проїзд діє до кінця квітня.

O kolejny miesiąc została przedłużona możliwość bezpłatnego korzystania z gdańskiej komunikacji miejskiej dla uchodźców wojennych z Ukrainy. Ulga będzie obowiązywała do końca kwietnia i będzie dostępna na tych samych zasadach jak do tej pory. Podobnie zdecydowały gminy zrzeszone w Metropolitalnym Związku Komunikacyjnym Zatoki Gdańskiej.

Zarządzenie Prezydenta Miasta Gdańska 

- Pomagamy w każdy możliwy sposób, przygotowaliśmy sztab Gdańsk Pomaga Ukrainie. Koordynujemy pomoc rzeczową, psychologiczną, prawną. Nieodpłatne przejazdy dla wojennych uciekinierów to kolejne narzędzie, które usprawnia i porządkuje kwestie ich pobytu w naszym mieście – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Bezpłatne przejazdy dla uchodźców wojennych z obywatelstwem ukraińskim odbywają się na podstawie:

  • paszportu ze stemplem wjazdowym od daty 24 lutego 2022 r.

lub

  • karty pobytu uchodźcy

lub

  • innego dokumentu poświadczającego obywatelstwo ukraińskie.

Powyższe dokumenty zwalniają z konieczności posiadania biletu bądź jakichkolwiek innych zaświadczeń.

Zdaniem władz Miasta Gdańska, w świetle wydarzeń w Ukrainie w pełni uzasadnionym jest udzielenie możliwie największej pomocy uchodźcom wojennym z tego państwa. Jedną z form szerokiego pakietu wsparcia oferowanego przez Gminę Miasta Gdańska na rzecz uchodźców z Ukrainy jest udzielenie ulgi w transporcie lokalnym. Wprowadzenie zarządzenia w tej sprawie jest więc w pełni uzasadnione.

To jedna z wielu podjętych przez miasto Gdańsk inicjatyw, które mają na celu wsparcie uchodźców z Ukrainy w tych trudnych chwilach.

- Dzięki takiemu rozwiązaniu Ukrainki i Ukraińcy mogą w łatwy sposób dotrzeć do punktów informacyjnych i innych miejsc pomocy – mówi Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. 

JAK POMÓC UKRAINIE