Buspas na Wałach Jagiellońskich przedłużony

Dodano: 29.04.2022 r.
Buspas na ul. Wały Jagiellońskie w Śródmieściu Gdańska wydłużony o około 100 metrów do skrzyżowania z ul. Hucisko. Zostanie uruchomiony w sobotę 30.04.2022 r.
Fot. Buspas na ul. Wały Jagiellońskie
Fot. GZDiZ

Dzięki zmianie w organizacji ruchu, wdrożonej na wniosek Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku, zmniejszy się prawdopodobieństwo wystąpienia opóźnień autobusów jadących z przystanków przy Dworcu Głównym PKP w stronę Huciska. Tym samym powinna poprawić się również sytuacja w rejonie przystanku autobusowego przy Bramie Wyżynnej.

Dłuższy buspas – jak będzie wyglądać nowa organizacja ruchu?

Dotychczasowy buspas w ciągu ulic Podwale Grodzkie i Wały Jagiellońskie kończył się przed skrzyżowaniem z ul. Bastion św. Elżbiety. Gdański Zarząd Dróg i Zieleni wydłużył go do skrzyżowania z ul. Hucisko. Buspas poprowadzony został istniejącym prawym pasem Wałów Jagiellońskich. Będą mogły poruszać się nim jedynie autobusy komunikacji miejskiej, regionalnych przewoźników oraz pojazdy uprzywilejowane, taksówki, motocykle, motorowery, a także pojazdy dopuszczone na podstawie ustawy o elektromobilności (np. samochody elektryczne). Pozostali kierowcy będą mogli korzystać z pozostałych dwóch pasów do jazdy na wprost. Jednocześnie umożliwiony zostanie przejazd przez buspas tym pojazdom, które będą chciały skręcić w prawo z Wałów Jagiellońskich w Hucisko. Wydłużenie buspasa nie powinno wpłynąć na ruch pozostałych pojazdów. Badania natężenia ruchu dowiodły, że większość kierowców w tym miejscu i tak korzysta z lewego lub środkowego pasa ruchu umożliwiających jazdę na wprost. Po wdrożeniu zmian warunki ruchu drogowego będą nadal analizowane pod kątem możliwości ewentualnego wydłużania buspasa do zatok autobusowych na wysokości Bramy Wyżynnej. 

Zmiany na ul. Bastion św. Elżbiety

Przedłużenie buspasa na ul. Wały Jagiellońskie oznacza również zmiany w organizacji ruchu na ul. Bastion św. Elżbiety. By ograniczyć ryzyko kolizji autobusów z innymi pojazdami obowiązywać będzie zakaz wjazdu w ul. Bastion św. Elżbiety z ul. Wały Jagiellońskie. Dojazd do posesji przy tej ulicy, a także na wyznaczone tam miejsca postojowe możliwy będzie tylko od ul. Podwale Grodzkie. Wyjazd z ul. Bastion św. Elżbiety na Wały Jagiellońskie będzie możliwy jedynie dla autobusów. Pozostałe pojazdy będą mogły wyjechać na Podwale Grodzkie w stronę Huciska, a stamtąd dalej w kierunku Nowych Ogrodów, Wałów Jagiellońskich bądź na Targ Rakowy.