Co możemy przewieźć, a czego nie w pojazdach komunikacji miejskiej

Autor: Dagmara Szajda
Dodano: 18.07.2023 r.
Rower, hulajnogę, walizkę, szafę, psa, palmę w donicy? Korzystając z autobusów i tramwajów pamiętajmy, że nie wszystko będziemy mogli w nich przewieźć.
 
bagaż- rysunek tytułowy
 
Rys. Jakub Hoły

Rower/hulajnoga

Zgodnie z przepisami porządkowymi rowery mogą być przewożone wyłącznie w pojazdach wyposażonych w zabezpieczające pasy mocujące, stojaki lub wieszaki. Liczba rowerów, które można przetransportować danym autobusem lub tramwajem jest uzależniona od liczby pasów/wieszaków/stojaków w pojeździe. Widać ją na piktogramie na drzwiach.

piktogramy-tramwaj

 

Pasażer przewożący rower zobowiązany jest wejść do pojazdu jedynie tymi drzwiami, przy których naklejono piktogram z odpowiednim oznaczeniem. Następnie musi ustawić rower równolegle przy burcie pojazdu (w miejscu przeznaczonym do przewozu wózków i rowerów) oraz przypiąć go pasem mocującym lub umieścić na stojaku/wieszaku.

Jeżeli chodzi o hulajnogi można je przewozić tylko wtedy gdy są złożone i stanowią bagaż. Zabrania się przewożenia hulajnóg oraz innych urządzeń transportu osobistego, które nie są złożone. Nie można też zabrać do pojazdu hulajnóg z wypożyczalni.

Jaki bagaż?

Pasażerowie mogą przewozić  w  autobusach i tramwajach  bagaż ręczny, jeżeli  istnieje  możliwość  takiego  umieszczenia go w pojeździe, aby nie zagrażał bezpieczeństwu i porządkowi w transporcie, nie utrudniał przejścia, nie zasłaniał widoczności kierującemu  pojazdem,  nie  stwarzał możliwości wyrządzenia  szkody  podróżnym  lub  nie narażał  ich  na niewygodę. Bagaż ręczny zabierany przez podróżnych przewozi się bezpłatnie. Zabronione jest przebywanie w pojeździe z założonym plecakiem. Założony plecak nie tylko zabiera miejsce innym podróżnym, uniemożliwiając im często wejście do pojazdu oraz dotarcie do wyjścia, ale też może spowodować szkody w odzieży współpasażerów lub nawet obrażenia ciała.  W pojazdach komunikacji miejskiej wgrane są komunikaty głosowe z prośbą o zdejmowanie plecaków.

- Dostałem w prezencie piękny przedwojenny stół od babci. Mieszkam w odległości trzech przystanków autobusowych. Czy kierowca wyprosi mnie z pojazdu? Stół nie jest zbyt duży…-

No niestety. Przy gwałtownym hamowaniu wymuszonym sytuacją na drodze, nikt z pasażerów zapewne nie chciałby, aby noga od stołu wbiła mu się w plecy. A więc stołu, który nie jest np. w małej paczce nie przewieziemy.

bagaż - rysunek 1

Rys. Jakub Hoły

Podobnie akwarium. Swego czasu pewna pasażerka napisała do nas zdziwiona, że jej dziecko zostało wyproszone z autobusu, ponieważ chciało na kolanach przewieźć akwarium. Przypuśćmy, że sytuacja na drodze wymusi na kierowcy lub motorniczym gwałtowne hamowanie. Lepiej nie wyobrażać sobie co mogłoby się wydarzyć w takim przypadku. Inny z podróżnych poskarżył się, że został wyproszony z autobusu, bo przewoził narty biegowe (bez pokrowca). Podobnie rzecz się ma z wędkami. One również,  jeśli nie znajdują się w odpowiednim pokrowcu, mogą stanowić zagrożenie.

Zwierzęta

Gdańska komunikacja miejska jest przyjazna dla naszych pupili, ale musimy pamiętać na co zezwalają przepisy porządkowe, a na co nie. Dozwolony i bezpłatny jest przewóz psa lub małych zwierząt domowych pod warunkiem spełnienia niżej wymienionych warunków:

  • psa może przewozić tylko osoba dorosła (jednego psa), musi mieć przy sobie aktualne świadectwo szczepienia czworonoga, a pies jest trzymany na smyczy i ma założony kaganiec;
  • małe zwierzęta pokojowe można przewozić, jeżeli nie są uciążliwe dla podróżnych, np. z powodu hałasu, czy też zapachu;
  • przewożone zwierzęta (z wyjątkiem psów, chyba że też są małe) powinny być umieszczone w odpowiednim opakowaniu (może to być kosz, klatka, skrzynka), które zabezpieczy przed wyrządzeniem szkody.

Pamiętajmy też: bagażu i zwierząt nie wolno umieszczać na miejscach przeznaczonych do siedzenia.

bagaż- rysunek 2
 
Rys. Jakub Hoły