Dwie karty w jednej. Karta Dużej Gdańskiej Rodziny łączy się z Gdańską Kartą Mieszkańca!

Dodano: 30.03.2022 r.
Należysz do rodziny wielodzietnej? Od 01.04.2022 r. aby uzyskać uprawnienia do korzystania z Karty Dużej Gdańskiej Rodziny oraz dostępnych w jej ramach bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską i ofert rabatowych złóż wniosek online, bez wychodzenia z domu oraz uzyskaj Kartę Mieszkańca lub załóż aplikację na telefon.
karta mieszkańca2

To spore ułatwienie dla wielu mieszkańców. Pod koniec ubiegłego roku aktywnych było aż 18 tysięcy Kart Dużej Gdańskiej Rodziny. 

Gdańska Karta Mieszkańca to jeden z najbardziej popularnych i wszechstronnych programów skierowanych do gdańszczan i gdańszczanek, w którym konta założyło już przeszło ćwierć miliona osób. Użytkownicy Karty Mieszkańca mogą korzystać z bezpłatnych wejść do największych gdańskich atrakcji: muzeów, ogrodu zoologicznego, instytucji kultury, pływalni i innych obiektów. Mogą również otrzymać duże rabaty w wielu punktach partnerskich, korzystać z komunikacji miejskiej w Gdańsku czy głosować na projekty Budżetu Obywatelskiego. Z kolei Karta Dużej Gdańskiej Rodziny jest projektem skupiającym zestaw bardzo atrakcyjnych usług adresowanych do mieszkających w Gdańsku rodzin wielodzietnych.

Od piątku 01.04.2022 r. wystarczy tylko Karta Mieszkańca, aby korzystać z ofert dostępnych w obu systemach, w tym z bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską. Trzeba dodać do konta rodzinnego "Pakiet Gdańskiej Dużej Rodziny" i mieć przy sobie plastikową kartę w wersji ze zdjęciem lub telefon z zainstalowaną aplikacją Jestem z Gdańska. Aplikacja oferuje pełną funkcjonalność plastikowej karty i jest dostępna bezpłatnie na urządzenia działające pod systemem Android i iOS.

Dodatkowym ułatwieniem dla rodzin wielodzietnych jest fakt, że zarówno wnioski o nowy pakiet, jak i o jego coroczne przedłużenie będzie można składać online. Nie będzie również konieczności pobierania naklejek z hologramami, dotychczas niezbędnymi do korzystania z Karty Dużej Gdańskiej Rodziny. Co więcej, w przypadku korzystania z aplikacji mobilnej Jestem z Gdańska nie będzie również potrzeby odwiedzania punktu obsługi - wszystko będzie można załatwić szybko i wygodnie, bez wychodzenia z domu.

Rok 2022 jest ostatnim rokiem funkcjonowania plastikowych Kart Dużej Gdańskiej Rodziny, wydawanych przez Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku. Wydane dotychczas karty z aktualnymi hologramami pozostają ważne do 31.12.2022 r. i stracą ważność z początkiem 2023 roku. Do końca 2022 roku ZTM w Gdańsku będzie również wydawał wtórniki kart zagubionych.

Od 01.01.2023 r. jedynymi obowiązującymi nośnikami będą plastikowe Karty Mieszkańca ze zdjęciem lub aplikacja mobilna Jestem z Gdańska.

Co trzeba zrobić?

Jeśli korzystasz z Karty Dużej Gdańskiej Rodziny wydanej przez ZTM w Gdańsku (lub nie masz tej karty, ale spełniasz kryteria pozwalające na korzystanie z niej) i:

1.Jesteś użytkownikiem Karty Mieszkańca i masz ważny Pakiet Mieszkańca (rodzinny), to:

  • zaloguj się do swojego konta rodzinnego na portalu jestemzgdanska.pl i złóż wniosek o "2022 Pakiet Gdańskiej Dużej Rodziny" - system poprowadzi Cię przez cały proces i poprosi o dołączenie zdjęć lub skanów Kart Dużej Gdańskiej Rodziny wydanych przez ZTM w Gdańsku z hologramami na 2022 r. (tylko w przypadku Pakietu na 2022 r.) lub skanów wymaganych dokumentów*;
    lub
  • umów się na wizytę w Centrum Obsługi Gdańskiej Karty Mieszkańca przy al. Grunwaldzkiej 148, gdzie na miejscu wypełnisz papierowy wniosek, okazując do wglądu Karty Dużej Gdańskiej Rodziny wydane przez ZTM w Gdańsku z hologramami na 2022 r. (tylko w przypadku Pakietu na 2022 r.) lub oryginały wymaganych dokumentów* - wejdź na stronę gdansk.pl/rezerwacja, wybierz grupę "gdańska karta mieszkańca" i sprawę "Pakiet Gdańskiej Dużej Rodziny".

2.Nie jesteś jeszcze użytkownikiem Karty Mieszkańca, to:

  • załóż konto na portalu jestemzgdanska.pl, złóż wniosek o "2022 Pakiet Mieszkańca (rodzinny)" i o karty ze zdjęciem dla wszystkich członków rodziny (jeśli chcesz korzystać z plastikowych kart - jeśli nie, wystarczy aplikacja Jestem z Gdańska) - system poprowadzi Cię przez cały proces i poprosi o dołączenie zdjęć lub skanów Kart Dużej Gdańskiej Rodziny wydanych przez ZTM w Gdańsku z hologramami na 2022 r. (tylko w przypadku Pakietu na 2022 r.) lub lub skanów wymaganych dokumentów; po pomyślnej weryfikacji i opłaceniu pakietów wykonaj pierwszy krok z pkt. 1);
    lub
  • umów się na wizytę w Centrum Obsługi Gdańskiej Karty Mieszkańca przy al. Grunwaldzkiej 148, gdzie na miejscu wypełnisz papierowy wniosek okazując do wglądu Karty Dużej Gdańskiej Rodziny wydane przez ZTM w Gdańsku z hologramami na 2022 r. (tylko w przypadku Pakietu na 2022 r.) lub oryginały wymaganych dokumentów - wejdź na stronę gdansk.pl/rezerwacja, wybierz grupę "gdańska karta mieszkańca" i sprawę "Pakiet Gdańskiej Dużej Rodziny (osoby nie posiadające Karty Mieszkańca)".
KDGR

* Dokumenty wymagane do otrzymania Pakietu Gdańskiej Dużej Rodziny:

1) w przypadku rodziców/rodzica lub opiekunów - dowód tożsamości ze zdjęciem;

2) w przypadku małżonka rodzica - dokument potwierdzający tożsamość i akt małżeństwa;

3) w przypadku dzieci w wieku do ukończenia 18. roku życia – akt urodzenia;

4) w przypadku uczniów w wieku od ukończenia 18. roku życia i studentów do 26. roku życia – akt urodzenia oraz aktualna legitymacja szkolna lub studencka;

5) w przypadku dzieci z niepełnosprawnością do 16. roku życia – akt urodzenia oraz ważne orzeczenie o niepełnosprawności i wymaganiu stałej opieki, a w wieku 16-26 lat – akt urodzenia oraz ważne orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności;

6) w przypadku rodzin zastępczych, rodzinnych domów dziecka postanowienie sądu o umieszczeniu w rodzinie zastępczej, rodzinnym domu dziecka i zaświadczenie z MOPR potwierdzające fakt przebywania w rodzinie;

Więcej informacji można uzyskać: