ETZT 2020: bezpłatne przejazdy, konkursy i okolicznościowe bilety

Autor: Zygmunt Gołąb
Dodano: 16.09.2020 r.
Bezpłatna linia tramwajowa nr 1, bezpłatna linia autobusowa nr 101, specjalna edycja biletów jednoprzejazdowych ZTM w Gdańsku, a także konkurs fotograficzny – między innymi te atrakcje, związane z komunikacją miejską, czekają na mieszkańców Trójmiasta z okazji rozpoczynającego się właśnie Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu (w skrócie ETZT), który potrwa do 22.09.2020 r.
ETZT bilet


Zwieńczeniem tygodnia mobilności będzie Dzień Bez Samochodu, przypadający w tym roku właśnie we wtorek, 22.09.2020 r. Tegoroczne hasło przewodnie kampanii to: „Zeroemisyjna mobilność dla każdego”.          

- Jak co roku, zarówno Miasto Gdańsk, jak i Metropolitalny Związek Komunikacyjny Zatoki Gdańskiej, z okazji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu organizują dla mieszkańców wiele atrakcji związanych z transportem publicznym – mówi Piotr Borawski, z-ca prezydenta Miasta Gdańska ds. Przedsiębiorczości i Ochrony Klimatu. – Tegoroczne obchody, ze względu na sytuację epidemiologiczną związaną z pandemią COVID-19, są nieco skromniejsze i uwzględniają przestrzeganie reżimu sanitarnego, niemniej liczymy na spory udział mieszkańców w przygotowanych atrakcjach – dodaje Piotr Borawski.     

Sobota, 19.09.2020 r,. upłynie w tym roku pod hasłem bezpłatnych, historycznych przejazdów specjalnie uruchomionymi liniami tramwajowymi i autobusowymi, organizowanymi przez spółkę Gdańskie Autobusy i Tramwaje, Metropolitalny Związek Komunikacyjny Zatoki Gdańskiej oraz Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdyni.              

TRAMWAJE 

  • Linia 1 

- bezpłatna linia 1 kursować będzie w sobotę, 19.09.2020 r. w godz. 10:00 – 18:00 na trasie Strzyża PKM – Opera Bałtycka – Dworzec Główny -Śródmieście SKM – Węzeł Groddecka – Urząd Miejski – Hucisko – Dworzec Główny - Opera Bałtycka – Strzyża PKM. Linia będzie obsługiwana historycznym taborem spółki Gdańskie Autobusy i Tramwaje typu N

Rozkład jazdy linii nr 1 znajduje się tu.  

AUTOBUSY 

  • Linia 101 

- bezpłatna linia autobusowa, funkcjonująca w sobotę, 19.09.2020 r. co 30 minut na trasie Śródmieście SKM – Sopot – pętla Dworzec Główny PKP w Gdyni, w godz. 10:00 – 18:30. Linia będzie obsługiwana przez 6 najnowszych autobusów przegubowych (3 pojazdy spółki Gdańskie Autobusy i Tramwaje oraz  3 autobusy Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Gdyni). 

Trasa linii: 

  • Gdańsk: ul. Okopowa – ul. Wały Jagiellońskie – ul. Podwale Grodzkie – al. Zwycięstwa – al. Grunwaldzka, 
  • Sopot: al. Niepodległości, 
  • Gdynia: al. Zwycięstwa – Świętojańska – 10 Lutego – Dworcowa (do pl. Konstytucji). 

Rozkład jazdy linii nr 101 znajduje się tu

Uwaga! Przypominamy, że podróżując pojazdami obsługującymi linie oraz 101 należy przestrzegać obowiązujących obecnie restrykcji sanitarnych (dostępność 50% wszystkich miejsc w pojeździe /stojących i siedzących razem/, z zachowaniem co drugiego miejsca siedzącego wolnego; obowiązek zasłonięcia ust i nosa, zachowanie dystansu wobec współpasażerów). 

We wtorek, 22.09.2020 r., obchodzony będzie Dzień Bez Samochodu. 

- Tego dnia właściciele lub współwłaściciele samochodu osobowego, legitymujący się ważnym dowodem rejestracyjnym, mogą skorzystać z bezpłatnych przejazdów liniami autobusowymi i tramwajowymi organizowanymi przez ZTM w Gdańsku, liniami autobusowymi i trolejbusowymi organizowanymi przez ZKM w Gdyni, liniami autobusowymi organizowanymi przez MZK Wejherowo oraz  pociągami Szybkiej Kolei Miejskiej i POLREGIO na obszarze województwa pomorskiego – mówi Piotr Borawski. - Zachęcam również do udziału w konkursie na najciekawsze zdjęcie komunikacji miejskiej w Gdańsku. Warto wziąć udział w konkursie, bo czekają fajne nagrody. Należy też przypomnieć, że po raz trzeci ZTM w Gdańsku wypuścił do sprzedaży okazjonalne bilety z rewersem ETZT 2020 r. To gratka dla miłośników komunikacji, ale i kolekcjonerów – dodaje z-ca prezydenta Miasta Gdańska ds. Przedsiębiorczości i Ochrony Klimatu. 

Więcej o atrakcjach organizowanych na terenie Metropolii – czytaj tu

Więcej na temat Dnia Bez Samochodu - czytaj tu. 

Więcej o konkursie fotograficznym, organizowanym przez ZTM - czytaj tu

Więcej o akcji „Kręć kilometry dla Gdańska” – czyta tu