Finał Ligi Europy w Gdańsku

Autor: Zygmunt Gołąb
Dodano: 21.05.2021 r.
W środę, 26.05.2021 r. o godz. 21.00 na Polsat Plus Arena Gdańsk rozegrany zostanie mecz finałowy Ligi Europy. W związku ze spotkaniem zmieni się organizacja ruchu wokół stadionu, w rejonie lotniska oraz Śródmieścia Gdańska. Uruchomione zostaną też specjalne kursy autobusowe i tramwajowe, dzięki którym kibice będą mogli bezpiecznie dotrzeć na bursztynowy stadion.
186513690_10158559223867961_8177512413918081171_n


W środę, 26.05.2021 r. na płytę gdańskiego stadionu Polsat Plus Arena Gdańsk wybiegną zawodnicy dwóch utytułowanych europejskich drużyn. W finale Ligii Europy spotkają się jedenastki Villarreal CF i Manchester Utd. Zgodnie z wytycznymi, ogłoszonymi przez rząd, na trybunach będzie mogło być zajęte 25 procent miejsc. Oznacza to, że na żywo, mecz będzie mogło oglądać 9,5 tysięcy kibiców - w tym po 2000 z obu klubów.

- Zaszczytem dla mnie, jako gospodarza miasta, a także dla wszystkich gdańszczanek i gdańszczan jest gościć największe gwiazdy światowej piłki nożnej. Po sportowych emocjach zostańcie w naszym mieście. Chwile wytchnienia znajdziecie na spacerze malowniczymi uliczkami Starego i Głównego Miasta, odnajdziecie tam ducha tysiącletniego Gdańska – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Gdańsk wita kibiców

- Większość kibiców, zarówno Manchester Utd. jak i Villarreal przyleci do Gdańska w dniu meczu. Jest natomiast około 400 osobowa grupa kibiców Villarreal, która przybędzie do naszego miasta już dzień wcześniej – wyjaśnia Zbigniew Weinar, koordynator przygotowań Miasta Gdańska do Finału Ligii Europy. – Ci, którzy lotami czarterowymi przylecą w dniu meczowym będą odprawiani w dwóch terminalach: Kibice Villarreal w starym terminalu pierwszym, a Manchester Utd. w drugim. Zgodnie z zasadą, którą wprowadziła UFEA, loty czarterowe muszą być powiązane z wyczarterowanymi autokarami. W związku z tym, pod terminalem nr 1 podstawione będą autokary dla kibiców Villarreal, zaś na pętli autobusowej specjalne autokary czekać będą na kibiców angielskich. Autobusy zawiozą kibiców obu drużyn bezpośrednio na Polsat Plus Arena Gdańsk – dodaje Zbigniew Weinar.

Z przystadionowych parkingów, będą z kolei kursowały autobusy wahadłowe, które przetransportują kibiców do centrum miasta. Część autobusów będzie dojeżdżać do przystanku zlokalizowanego przy ul. Bogusławskiego, w okolicy Katowni. W założeniu autobusy te mają przewozić kibiców Villarreal. Fani drużyny przeciwnej, zostaną przewiezieni na parking przy ul. Długie Ogrody.

– Centralnym punktem łączącym wędrówki kibiców obu drużyn po naszym mieście jest Most Zielony, na którym będzie stała 3 metrowa makieta Pucharu Ligi Europy – mówi Zbigniew Weinar.

Bramy stadionu Polsat Plus Arena Gdańsk (więcej o nowym sponsorze tytularnym bursztynowego stadionu czytaj tu) zostaną otwarte o godz 18.00. Docelowy transport na mecz rozpocznie się o godz. 17.30. Zorganizowani kibice, którzy wcześniej dostali się do Śródmieścia autobusami wahadłowymi, wracają na stadion Polsat Plus Arena Gdańsk w ten sam sposób. Natomiast dla pozostałych, będzie uruchomiona linia tramwajowa T60. Tramwaj ten będzie kursował z przystanku Brama Wyżynna, zatrzymując się tylko na przystanku Dworzec Główny, dojeżdżać będzie bezpośrednio na przystanek Stadion. Dodatkowo w dniu meczu, od godz. 18.00 z Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy będzie kursował autobus linii Airport Express. Dzięki temu połączeniu, wszyscy ci, którzy przylecą do Gdańska na krótko przed meczem, będą mogli sprawnie dostać się bezpośrednio na stadion Polsat Plus Arena Gdańsk. Po meczu ponownie kursować będą linie wahadłowe do centum, tramwaj T60 oraz linia Airport Express, którą będzie można dojechać na gdańskie lotnisko. Dla kibiców, którzy w okolicach stadionu Polsat Plus Arena Gdańsk będą oczekiwać na swoje połączenie, przygotowany będzie catering oraz toalety.

Zmiany w komunikacji miejskiej

Informacje o tym, jak dojechać na stadion Polsat Plus Arena Gdańsk, jak z niego wrócić oraz jakie będą inne zmiany w organizacji komunikacji miejskiej, zawarte są w komunikacie na naszej stronie internetowej - kliknij ten link.

Zmiany w organizacji ruchu

Lotnisko

Zmiany w organizacji ruchu obowiązywać będą w dzień meczu, tj. 26.05.2021 r. Od godzin porannych w rejonie lotniska wyłączony zostanie jeden z pasów ruchu w relacji do portu lotniczego. Zostanie on przeznaczony na parking dla autobusów, które dowiozą kibiców drużyn Villareal oraz Manchesteru United do ich punktów zbiórki wyznaczonych przy stadionie Polsat Plus Arena Gdańsk.

mapa1Stadion

Zmiany w organizacji ruchu obowiązywać będą 26.05.2021 r.


mapa3


Ul. Marynarki Polskiej

Zmiany polegać będą na zawężeniu jezdni do jednego pasa ruchu ul. Marynarki Polskiej po obu stronach ronda. Na wyłączonych z ruchu pasach wyznaczone zostaną miejsca postojowe:
dla samochodów osobowych – od ul. Żaglowej do ul. Reja
dla autobusów czarterowych kibiców Manchesteru United – od ronda do ul. Wyzwolenia
dla taksówek – rejon stacji paliw przy skrzyżowania ul. Marynarki Polskiej z ul. Żaglową.

Ul. Żaglowa i ul. Pokoleń Lechii Gdańsk

- od godzin porannych do godz. 16.00 - zamknięcie ul. Pokoleń Lechii Gdańsk i Żaglowej na odcinku do wyjazdu z Urzędu Skarbowego
- od godz. 16.00 – zamknięcie ul. Pokoleń Lechii Gdańsk i Żaglowej na całej długości.

Wjazd na ul. Żaglową i ul. Pokoleń Lechii Gdańsk zapewniony zostanie dla personelu szpitala tymczasowego w Amber Expo oraz dla osób posiadających uprawniające wjazdówki. Osoby udające się do punktu szczepień w Amber Expo prosimy o pozostawienie samochodów na tymczasowych parkingach na ul. Marynarki Polskiej.

Ul. Uczniowska

Ul. Uczniowska zostanie zamknięta na odcinku od tzw. ul. Nowej Gdańskiej (łącznik z al. Płażyńskiego) do ul. Starowiejskiej.

Miejsca postojowe w rejonie stadionu

W okolicach stadionu Polsat Plus Arena Gdańsk kibice oprócz miejsc postojowych na ul. Marynarki Polskiej będą mogli skorzystać z parkingów przy ul. Czarny Dwór, przy al. Hallera (w rejonie skrzyżowania z ul. Dworską).

Śródmieście

Zmiany w organizacji ruchu dotyczyć będą ul. Długie Ogrody oraz Bogusławskiego. W tych miejscach znajdują się przystanki dla kibiców drużyn Manchesteru United oraz Villareal. Stamtąd kibice tych zespołów będą dowożeni na stadion Polsat Plus Arena Gdańsk.

mapa2


Ul. Długie Ogrody

Ul. Długie ogrody zostanie zamknięta dla ruchu od wtorku 25.05.2021 r. od godz. 22:00 przez cały dzień meczowy 26.05.2021 r. Otwarte pozostaną wjazd od skrzyżowania z ul. Elbląską i ul. Siennicką oraz wyjazd z ul. Długie Ogrody na ul. Łąkową. Objazd poprowadzony będzie do ulic Św. Barbary oraz Szafarnia. Ulice Długa Grobla, Seredyńskiego, Krowoderska, Św. Barbary, Szafarnia, Łąkowa oraz Szopy będą ulicami bez przejazdu.

W czasie zamknięcia ul. Długie Ogrody możliwy będzie tylko wyjazd pojazdów zaparkowanych na miejscach postojowych.

Ul. Bogusławskiego

W dniu meczu, 26.05.2021 r., na ul. Bogusławskiego wprowadzony zostanie ruch jednokierunkowy w relacji od ul. Zbytki do ul. Okopowej. Na ul. Bogusławskiego wprowadzone zostanie ograniczenie w parkowaniu pojazdów.

Dodatkowo na ul. Podwale Przedmiejskie na odcinku od ul. Słodowników do ul. Zbytki wyznaczone zostaną miejsca postojowe dla pojazdów ZTM obsługujących kibiców Villarreal. Autokary będą mogły zawracać na skrzyżowaniu z ul. Chmielną.

Czarno pomarańczowy Gdańsk

Z powodu covidowych ograniczeń, większość imprez towarzyszących finałowi, niestety nie będzie mogła się odbyć. Mimo to, w Gdańsku będzie można poczuć atmosferę wielkiego piłkarskiego święta. W maju, obowiązującymi kolorami w naszym mieście są pomarańczowy i czarny – barwy, które dominują na wszystkich przygotowanych przez UEFA projektach graficznych dotyczących gdańskiego finału. Od stycznia 2020 po gdańskich torach jeżdżą 2 tramwaje N8C promujące Finał Ligii Europy. W miejscach, które zgodnie z uchwałą krajobrazową, służą do ekspozycji różnych treści informacyjnych i reklamowych, teraz zobaczyć można niemal wyłącznie projekty dotyczące majowego finału. Informacji o wydarzeniu nie zabrakło więc na ekranach zamontowanych w pojazdach komunikacji miejskiej, na wiatach przystankowych oraz na wielu miejskich citylightach.

Całe miasto wypełnilo się też flagami. Zawiły one wzdłuż głównych ciągów komunikacyjnych w Gdańsku. Większość z nich przedstawia znak graficzny gdańskiego finału, ale część prezentuje emblematy finałowych drużyn - Villarreal i Manchester Utd.

flagi_final_ligi_europy_grzegorz_mehring
flagi_final_ligi_europy_grzegorz_mehring


Kolejną atrakcją są cztery kubiki, które spotkać można w czterech miejscach w obrębie centrum Gdańska. Jeden z finałowych boxów ustawiony jest między Złotą Bramą a Katownią, drugi stanął na Długim Targu w okolicy Fontanny Neptuna, kolejne dwa znajdują się na ul. Stągiewnej i na Targu Rybnym. Są to sześciany o wymiarach 3m, które przedstawiają zarówno zdjęcia obu drużyn, jak i charakterystyczną, pomarańczowo-czarną grafikę gdańskiego Finału Ligi Europy. Kibice będą też mogli zrobić sobie efektowne zdjęcie z wielkim pucharem, który stanie na Moście Zielonym.

zabronione


Pasażerowie przylatujący do Gdańska nie będą mieli wątpliwości, że to właśnie Gdańsk jest gospodarzem jednego z największych wydarzeń sportowych tego roku. Podróżni, którzy skorzystają z gdańskiego lotniska, na pewno zauważą efektowne, wielkoformatowe siatki prezentujące treści związane z majowym finałem.

wejscie