Gdańsk pomaga Ukrainie

Autor: Izabela Kozicka-Prus
Dodano: 27.02.2022 r.
Już ponad 350 tys. złotych zgromadzono do niedzielnego popołudnia (27.02.2022 r.) na pomoc dla migrantów wojennych z Ukrainy. Do akcji @Gdańsk Pomaga dołączyło już 1600 osób.
#gdanskpomagaukrainie

- Gdańszczanie i gdańszczanki oraz mieszkańcy regionu po raz kolejny udowadniają, że można liczyć na nich w trudnych chwilach. Dziękuję wszystkim, pamiętajmy jednak, że potrzebna będzie pomoc długofalowa, z każdym dniem będzie przybywało coraz więcej osób - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Rozłóżmy siły proporcjonalnie, podejmujmy przemyślane działania i zachowujmy zdrowy rozsądek, aby żadna pomoc nie został zmarnowana. Dlatego też proszę wszystkich którzy chcą i mogą pomóc o zgłaszanie tej pomocy przez stronę ukraina.gdanskpomaga.pl  

Blisko 500 osób zgłosiło chęć i możliwość przyjęcia i schronienia potrzebujących. Pomoc zaoferowało też 350 wolontariuszy, dodatkowo 250 chce pomóc w transporcie. Chęć współpracy zgłosiło ponad 120 psychologów.  

- W naszym mieście jest też duża społeczność rosyjska, pamiętajmy proszę, że wielu z tych ludzi zgłosiło się do wolontariatu, pomagają w tłumaczeniu, wspierają nas w pomocy ludziom poszkodowanym w Ukrainie przez wojnę. Nie przenośmy na nich odpowiedzialności za działania rządu rosyjskiego - podkreśliła Aleksandra Dulkiewicz. 

Przeważająca część migrantów z Ukrainy dociera na Pomorze dzięki pomocy indywidualnych osób, które zdecydowały się wyruszyć na granicę. To działanie było bardzo ważne w pierwszych dniach wojny, zanim sytuacja po polskiej stronie granicy została ustabilizowana. W przyszłym tygodniu będą do nas docierać kolejne rodziny. 

W całym Trójmieście sprawnie działa bardzo wiele zbiórek m.in.: produktów spożywczych, chemicznych, śpiworów. Mapa punktów zbiórek z informacjami, w jakich godzinach działają oraz jakie produkty potrzebują. Zachęcamy by dołączyć już do tej zbiórki, która funkcjonuje. 

Mapa punktów zbiórek

Centrum pomocy organizowanej przez Fundację Gdańską, mieści się przy ul. Dolna Brama 8. Obywatele z Ukrainy, którzy są już w Gdańsku i potrzebują pomocy, mogą zgłaszać się poprzez FORMULARZ

Także tam możliwe jest zgłoszenie chęci pomocy w kilku najpotrzebniejszych zakresach:

 • wsparcie psychologiczne dla uchodźców,  
 • zakwaterowanie,  
 • tłumaczenie,
 • opieka nad dziećmi,  
 • inna pomoc wolontariacka.  

Zgłoszenia/kontakt: ukraina.gdanskpomaga.pl

Infolinia +48 500 218 337 

У зв’язку з ситуацією в Україні та численними запитаннями як біженців з України, так і жителів Гданська, на порталі Gdańsk Pomaga ukraina.gdanskpomaga.pl запрацювала підсторінка. Цей веб-сайт приймає звіти від людей, які потребують допомоги, а також від тих, хто декларує таку допомогу. Потрібна фінансова та матеріальна підтримка, а також допомога психологів та людей, які б взялися за переклад українською мовою.  

Pomorska infolinia dla uchodźców 734 – 117 -307.  Pod tym nr osoby z Ukrainy, potrzebujące pomocy, będą mogły uzyskać informacje o:  

 • możliwości zakwaterowania na terenie województwa pomorskiego, w obiektach przygotowanych przez Wojewodę Pomorskiego, 
 • adresach placówek Straży Granicznej (dla obywateli Ukrainy, którzy mają tzw. nieuregulowany status np. nie posiadają paszportów lub innego dowodu tożsamości),  
 • kwestiach związanych z pomocą medyczną, żywnościową etc.  

Люди з України, які потребують допомоги, зможуть отримати інформацію про:  

 • можливості розміщення на території Поморського воєводства, в об'єктах, підготовлених Поморським воєводою;  
 • адреси прикордонних служб (для громадян України, які мають так званий нерегульований статус, наприклад, не мають паспортів або іншого посвідчення особи);  
 • питання, пов'язані з медичною, продовольчою допомогою і т. д.