Gdańskie przystanki pod okiem miejskich służb

Autor: Zygmunt Gołąb
Dodano: 27.03.2020 r.
Możliwość zajęcia tylko co drugiego miejsca siedzącego w tramwaju lub autobusie, mniejsza liczba pasażerów w pojazdach, kontrole na przystankach i węzłach przesiadkowych – to aktualna sytuacja gdańskiej komunikacji miejskiej.

W związku z wprowadzonymi przez rząd obostrzeniami, dotyczącymi ograniczeń w poruszaniu się ludności, w tym również komunikacją miejską, na głównych węzłach przesiadkowych i wielu przystankach w Gdańsku pojawiły się patrole, które kontrolują napełnienie pojazdów, a także służą pasażerom informacją i pomocą.

Węzeł integracyjny Łostowice Świętokrzyska
Węzeł integracyjny Łostowice Świętokrzyska
Jakub Hoły/ZTM w Gdańsku

Przypomnijmy: według wytycznych rządu, w każdym pojedzie komunikacji miejskiej pasażerom wolno zająć wyłącznie połowę miejsc siedzących. Oznacza to, że tramwajem, który ma 28 miejsc siedzących, jechać może tylko 14 osób, a autobusem z 40 miejscami zaledwie 20 pasażerów. W pojazdach na co drugim siedzeniu zawisły oznaczenia z prośbą o niezajmowanie danego miejsca i przypomnieniem o konieczności zachowania bezpiecznego dystansu do współpasażerów. Te same informacje przekazywane są w komunikatach głosowych, odtwarzanych w autobusach i tramwajach.

Przedstawiciele miejskich służb pojawili się wcześnie rano (piątek, 27.03.2020 r.) na głównych węzłach przesiadkowych i wybranych przystankach w Gdańsku. Radiowozy Centrali Ruchu ZTM w Gdańsku stanęły na węźle integracyjnym Łostowice Świętokrzyska i na pętlach: autobusowej i tramwajowej w Oliwie. Wsparcia udzieliła Straż Miejska. Jej funkcjonariuszy można spotkać przy Bramie Wyżynnej, obok dworca PKP we Wrzeszczu oraz na Hucisku. Strażnicy podjęli się też kontroli napełnienia autobusów na przystanku przy ul. Gościnnej. Patrole pracowników Zakładów Wielobranżowych „Renoma” objęły nadzór nad przystankami zlokalizowanymi przy os. Wejhera na Przymorzu/Żabiance, na węźle integracyjnym Łostowice Świętokrzyska, pętli Siedlce i przystanku „Potokowa” w kierunku Piecek Migowa/Chełmu, nieopodal ronda de la Salle. Radiowóz Nadzoru Ruchu firmy BP Tour objął kontrolą przystanek „Pruszcz  Gdański - Chopina” w Pruszczu Gdańskim. Pracowników Zespołu Utrzymania Ruchu spółki Gdańskie Autobusy i Tramwaje można było spotkać wczoraj w Oliwie na pętli autobusowej. Dziś służby ZUR kontrolują na bieżąco przystanki w Gdańsku i interweniują, gdy zachodzi taka potrzeba.

- Patrole sprawdzają ile osób jest w poszczególnych pojazdach i na bieżąco informują o tym Centralę Ruchu – mówi Grzegorz Skulimowski, kierownik Centrali Ruchu Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku. – Dodatkowo, przypominają pasażerom o zasadach bezpieczeństwa i o konieczności zachowania odpowiedniego dystansu od współpasażerów. Tam, gdzie na przystanku stoi więcej osób niż dwie, trzy, proszą o utrzymanie zalecanej odległości od innych oczekujących pasażerów – dodaje Skulimowski.

Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku apeluje do Mieszkańców, by w miarę możliwości ograniczyli czasowo korzystanie z komunikacji. Natomiast każdy, kto musi jechać, jest proszony o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i dostosowanie się do zaleceń. W związku z wprowadzonym przez rząd ograniczeniem liczby osób w pojazdach, pasażerowie muszą się liczyć z utrudnieniami w podróży.

Najnowsze informacje o funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w Gdańsku i zmianach w rozkładach jazdy, czytaj tu.

O sytuacji w Gdańsku, w związku z pandemią koronawirusa, czytaj tu.