Mapa Tram&Bus Online wciąż udoskonalana

Autor: Agnieszka Rzeźnikowska
Dodano: 17.04.2023 r.
Już od prawie dwóch lat Mapa Tram&Bus Online daje Państwu możliwość samodzielnego sprawdzania bieżącej lokalizacji naszych autobusów i tramwajów.
new3 2023-04

Narzędzie to dostępne jest zarówno na stronie internetowej mapa.ztm.gda.pl, jak również w aplikacji na urządzeniu mobilnym. Nieustająco je udoskonalamy. Przypominamy, że nie trzeba już wyszukiwać przystanku wpisując jego nazwę czy używając geolokalizacji.

grafika1

Dodaliśmy funkcjonalność ulubionych przystanków.

Jak z tego skorzystać?

a. W menu należy wpisać przystanek i aktywować gwiazdkę, która jest przy nazwie tego przystanku.

grafika2

b. Wybierając wirtualną tablicę interesującego nas przystanku i aktywując gwiazdkę (jej kolor zmieni się na żółty) znajdującą się obok nazwy przystanku.

grafika3

 

Lista ulubionych przystanków w menu będzie wyglądała tak:

grafika4

Dzięki temu można szybko sprawdzać tablice wirtualne dla swoich ulubionych przystanków.

 

Odświeżone zostały też kolory ikonek przystanków. Dla ułatwienia identyfikacji rodzaju przystanku wprowadziliśmy zmiany w grafice, zarówno w menu podczas wyszukiwania przystanków, jak i na mapie:

a. dla przystanku tramwajowego

grafika5

b. dla przystanku autobusowego

grafika6

c. dla przystanku autobusowo-tramwajowego

Uwaga! Szary kolor ulubionego przystanku oznacza, że w danym dniu nie jest on obsługiwany. Wybranie takiego nieaktywnego przystanku powoduje przeniesienie do strony ZTM w Gdańsku. To specjalnie stworzona strona ZTM w Gdańsku, na której dostępny jest cały rozkład jazdy na dzień bieżący dla wybranego przystanku – np. dla Dworca Głównego 01: rozkład jazdy

W okienku tablicy wirtualnej również znajduje się link do naszej strony. Wystarczy wybrać przycisk „Rozkład jazdy”:

grafika8

Kolejną istotną funkcjonalnością, jaką można znaleźć na naszej mapie, jest zakładka „Rozkład jazdy”. Tu również można znaleźć „Ulubione przystanki”. Wybór linii i przystanków w tej zakładce daje możliwość przejścia na stronę ZTM w Gdańsku, bezpośrednio do rozkładu jazdy wybranej linii lub przystanku.

grafika9

W zbiorze linii znajdą Państwo wszystkie linie, których pojazdy kursują w danym dniu.

 

Wróćmy jeszcze na chwilę do zakładki „Mapa”. Nowością w menu jest prezentacja występujących tu linii. Obecnie wyświetlamy wszystkie numery linii, jakie w danym dniu będą realizowane. Wcześniej przedstawialiśmy jedynie te, które były aktualnie  realizowane. Aby jednak wyróżnić oba te rodzaje, znajdą tu Państwo różne podświetlenia przycisków linii. Białe oznaczają, że na danej linii znajdują się obecnie pojazdy. Można sprawdzić ich aktualną pozycję (czyli jak dotychczas). Natomiast szare ikony wskazują, że w danym momencie na mapie można sprawdzić jedynie przebieg trasy takiej linii.

Przypominamy, że w tym celu należy wybrać poniższą opcję.

grafika10.html

Ponadto wybór linii powoduje pojawienie się komunikatu i możliwość sprawdzenia rozkładu jazdy tej linii na stronie ZTM w Gdańsku:

grafika11

Ostatnia funkcjonalność to nowy przełącznik „Pojazd poza trasą”. Jego wybór pokaże nam pojazdy znajdujące się aktualnie poza zaplanowaną trasą. Może to być pomocne w przypadku sytuacji nietypowych, takich jak awarie i tymczasowe objazdy.

grafika12

 

Funkcjonalność ta jest w fazie testowej, ale zachęcamy do jej sprawdzania. Mamy nadzieję, że nasza mapa.ztm.gda.pl będzie Państwu służyć w podróżowaniu organizowaną przez nas komunikacją. Wciąż jesteśmy otwarci na wszelkie uwagi i sugestie Pasażerów. Czekamy na nie pod adresem ztm-dl-mapa@gdansk.gda.pl. W miarę możliwości będziemy ulepszać naszą mapę.

ZAINSTALUJ!!! BĄDŹ SAMODZIELNY W KORZYSTANIU Z KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ

grafika13

Oto nasza nowa grafika, która jest systematycznie wymieniana na przystankach ZTM w Gdańsku!!!