- Zastosowane rozwiązania to między innymi wynik sugestii użytkowników – mówi Sebastian Zomkowski, dyrektor ZTM w Gdańsku. – Bardzo dziękujemy pasażerom za aktywny udział w tym projekcie. Poza zmianami wizualnymi, w świątecznej nowelizacji znalazło się kilka przydatnych rozwiązań. Funkcjonalności mapy nadal będą rozwijane, dlatego cały czas czekamy na kolejne sugestie użytkowników. Możne je przesyłać na adres ztm-dl-mapa@gdansk.gda.pl - dodaje dyrektor ZTM w Gdańsku.
Aby ułatwić odnalezienie się w mieście, dodany został przycisk lokalizatora urządzenia. Dzięki niemu można błyskawicznie wyświetlić fragment mapy z najbliższą okolicą i pobliskimi przystankami.
Dla osób, które niezbyt chętnie korzystają z mapy w przeglądarce, przygotowana została wersja w aplikacji mobilnej „Tram&Bus Online”. Jej instalacja zostanie zasugerowana użytkownikowi przy okazji wejścia na stronę internetową mapy.
Wśród zmian w narzędziach mapy, wyróżnić możemy szereg nowości w grafice ikon.
Pojazdy zostały pokazane jako „pinezki” o białym tle, z wyświetlonym numerem linii. Kolor konturów odpowiada rodzajowi wozów - dla autobusów niebieski, dla tramwajów czerwony. Dodatkowo, „pinezka” zawiera strzałkę określającą kierunek jazdy każdego pojazdu.
Kolejnym udogodnieniem w identyfikacji pojazdów jest możliwość włączenia prezentacji numeru taborowego pojazdu w ikonce.
Po kliknięciu ikony wyświetlają się też atrybuty związane z wyposażeniem autobusu lub tramwaju. Dzięki temu dowiemy się, czy w pojeździe znajdują się np. rampa dla wózków lub pasy mocujące, umożliwiające przewóz rowerów.
Odświeżyliśmy też ikony przystanków - pojawiło się rozróżnienie między tramwajowymi a autobusowymi.
Przy wyszukiwaniu przystanków wg nazwy, użytkownik dostaje graficzną podpowiedź w postaci ikony, jakiego rodzaju pojazdy zatrzymują się przy nim.
Po kliknięciu symbolu danego przystanku, pokazywana jest tablica wirtualna z bieżącymi odjazdami. Prezentuje ona najbliższe czasy odjazdów ze wskazanego przystanku (np. „za 2 min.”). W nowej wersji dodano też czas odjazdu zgodny z rozkładem jazdy, jeśli w systemie brakuje informacji o czasie rzeczywistym (np."12:08").
Nowością jest dodatkowa warstwa mapy, pokazująca lokalizacje stacjonarnych biletomatów na przystankach. Działające urządzenia mają kolor niebieski, a chwilowo nieczynne kolor szary.
Po zaznaczeniu wskazanego biletomatu użytkownik otrzymuje więcej danych o jego atrybutach. Prezentowane są np. dostępne metody płatności.
Nieodłącznym elementem miejskiego transportu zbiorowego są sytuacje awaryjne i związane z nimi zmiany. Jeśli na stronie ZTM pojawią się komunikaty w zakładce "Bieżąca Sytuacja Komunikacyjna", mapa zaprezentuje je użytkownikowi na zielonym pasku, tuż pod górną belką z ikoną menu i logo ZTM.
Po wybraniu pola z nazwą komunikatu, dostępna jest jego pełna treść w rozwijanym okienku.
Wprowadziliśmy także kolejne zmiany do naszego zbioru "Otwarte dane ZTM w Gdańsku". Dotyczą one poniższych zasobów:
1. Baza pojazdów ZTM w Gdańsku
(https://ckan.multimediagdansk.pl/dataset/tristar/resource/fff34d32-885d-4622-a9a2-c2d18ccf68c1)
2. Pozycja GPS pojazdów
(https://ckan.multimediagdansk.pl/dataset/tristar/resource/0683c92f-7241-4698-bbcc-e348ee355076)
3. Estymowane czasy odjazdów z przystanku
(https://ckan.multimediagdansk.pl/dataset/tristar/resource/00fbcffa-5188-45be-b300-b4da9a91c24f)
4. Estymowane czasy odjazdów ze wszystkich przystanków
(https://ckan.multimediagdansk.pl/dataset/tristar/resource/94f5f321-90f0-4f8d-9d87-293cefbb9cd7)
Wprowadziliśmy wersjonowanie poszczególnych zasobów. Dane w nowszych wersjach są dostępne odpowiednio pod adresami:
- https://files.cloudgdansk.pl/d/otwarte-dane/ztm/baza-pojazdow.json?v=2
- https://ckan2.multimediagdansk.pl/gpsPositions?v=2
- http://ckan2.multimediagdansk.pl/departures?stopId={stopId}
- http://ckan2.multimediagdansk.pl/departures
Najważniejsze zmiany dotyczą:
- udostępniania danych rozkładowych w przypadku braku odpowiednika danych estymowanych (w zasobach: Estymowane czasy odjazdów z przystanku/przystanków);
- dodania kierunku jazdy pojazdów oraz jego nazwy (w zasobie: "Pozycja GPS pojazdów");
- tłumaczenia na język angielski nazw pól (w zasobie: "Baza pojazdów ZTM w Gdańsku");
- zmiany formatu czasu na ISO-8601 (UTC);
- ujednolicenia nazw pól.
Więcej informacji umieściliśmy w opisach poszczególnych zasobów.