Mapa Tram&Bus Online z nowościami

Autor: Agnieszka Rzeźnikowska
Dodano: 23.12.2021 r.
Już od pół roku podróżujący gdańską komunikacja miejską mogą korzystać z interaktywnej mapy, która prezentuje bieżące położenie pojazdów na trasie. Chcąc zwiększyć funkcjonalność tego narzędzia, odświeżyliśmy serwis mapowy.
8 jedzie na Stogi

- Zastosowane rozwiązania to między innymi wynik sugestii użytkowników – mówi Sebastian Zomkowski, dyrektor ZTM w Gdańsku. – Bardzo dziękujemy pasażerom za aktywny udział w tym projekcie. Poza zmianami wizualnymi, w świątecznej nowelizacji znalazło się kilka przydatnych rozwiązań. Funkcjonalności mapy nadal będą rozwijane, dlatego cały czas czekamy na kolejne sugestie użytkowników. Możne je przesyłać na adres ztm-dl-mapa@gdansk.gda.pl - dodaje dyrektor ZTM w Gdańsku.

Mapa Tram&Bus Online

Aby ułatwić odnalezienie się w mieście, dodany został przycisk lokalizatora urządzenia. Dzięki niemu można błyskawicznie wyświetlić fragment mapy z najbliższą okolicą i pobliskimi przystankami.

1 .JPG

Dla osób, które niezbyt chętnie korzystają z mapy w przeglądarce, przygotowana została wersja w aplikacji mobilnej „Tram&Bus Online”. Jej instalacja zostanie zasugerowana użytkownikowi przy okazji wejścia na stronę internetową mapy.

2

Wśród zmian w narzędziach mapy, wyróżnić możemy szereg nowości w grafice ikon.

Pojazdy zostały pokazane jako „pinezki” o białym tle, z wyświetlonym numerem linii. Kolor konturów odpowiada rodzajowi wozów - dla autobusów niebieski, dla tramwajów czerwony. Dodatkowo, „pinezka” zawiera strzałkę określającą kierunek jazdy każdego pojazdu.

3.JPG

Kolejnym udogodnieniem w identyfikacji pojazdów jest możliwość włączenia prezentacji numeru taborowego pojazdu w ikonce.

4.JPG

Po kliknięciu ikony wyświetlają się też atrybuty związane z wyposażeniem autobusu lub tramwaju. Dzięki temu dowiemy się, czy w pojeździe znajdują się np. rampa dla wózków lub pasy mocujące, umożliwiające przewóz rowerów.

5 .JPG

Odświeżyliśmy też ikony przystanków - pojawiło się rozróżnienie między tramwajowymi a autobusowymi.

6.JPG

Przy wyszukiwaniu przystanków wg nazwy, użytkownik dostaje graficzną podpowiedź w postaci ikony, jakiego rodzaju pojazdy zatrzymują się przy nim.

7.JPG

Po kliknięciu symbolu danego przystanku, pokazywana jest tablica wirtualna z bieżącymi odjazdami. Prezentuje ona najbliższe czasy odjazdów ze wskazanego przystanku (np. „za 2 min.”). W nowej wersji dodano też czas odjazdu zgodny z rozkładem jazdy, jeśli w systemie brakuje informacji o czasie rzeczywistym  (np."12:08").

8.JPG

Nowością jest dodatkowa warstwa mapy, pokazująca lokalizacje stacjonarnych biletomatów na przystankach. Działające urządzenia mają kolor niebieski, a chwilowo nieczynne kolor szary.

9
10

Po zaznaczeniu wskazanego biletomatu użytkownik otrzymuje więcej danych o jego atrybutach. Prezentowane są np. dostępne metody płatności.

11
 
12

Nieodłącznym elementem miejskiego transportu zbiorowego są sytuacje awaryjne i związane z nimi zmiany. Jeśli na stronie ZTM pojawią się komunikaty w zakładce "Bieżąca Sytuacja Komunikacyjna", mapa zaprezentuje je użytkownikowi na zielonym pasku, tuż pod górną belką z ikoną menu i logo ZTM.

13

Po wybraniu pola z nazwą komunikatu, dostępna jest jego pełna treść w rozwijanym okienku.

14

 

Wprowadziliśmy także kolejne zmiany do naszego zbioru "Otwarte dane ZTM w Gdańsku". Dotyczą one poniższych zasobów: 

1. Baza pojazdów ZTM w Gdańsku 

(https://ckan.multimediagdansk.pl/dataset/tristar/resource/fff34d32-885d-4622-a9a2-c2d18ccf68c1

2. Pozycja GPS pojazdów 

(https://ckan.multimediagdansk.pl/dataset/tristar/resource/0683c92f-7241-4698-bbcc-e348ee355076

3. Estymowane czasy odjazdów z przystanku 

(https://ckan.multimediagdansk.pl/dataset/tristar/resource/00fbcffa-5188-45be-b300-b4da9a91c24f

4. Estymowane czasy odjazdów ze wszystkich przystanków 

(https://ckan.multimediagdansk.pl/dataset/tristar/resource/94f5f321-90f0-4f8d-9d87-293cefbb9cd7

 

Wprowadziliśmy wersjonowanie poszczególnych zasobów. Dane w nowszych wersjach są dostępne odpowiednio pod adresami: 

  1. https://files.cloudgdansk.pl/d/otwarte-dane/ztm/baza-pojazdow.json?v=2
  2. https://ckan2.multimediagdansk.pl/gpsPositions?v=2
  3. http://ckan2.multimediagdansk.pl/departures?stopId={stopId
  4. http://ckan2.multimediagdansk.pl/departures 

Najważniejsze zmiany dotyczą: 

  1. udostępniania danych rozkładowych w przypadku braku odpowiednika danych estymowanych (w zasobach: Estymowane czasy odjazdów z przystanku/przystanków);  
  2. dodania kierunku jazdy pojazdów oraz jego nazwy (w zasobie: "Pozycja GPS pojazdów"); 
  3. tłumaczenia na język angielski nazw pól (w zasobie: "Baza pojazdów ZTM w Gdańsku"); 
  4. zmiany formatu czasu na ISO-8601 (UTC); 
  5. ujednolicenia nazw pól.

 

Więcej informacji umieściliśmy w opisach poszczególnych zasobów.