Młodzież z gdańskiej „dziesiątki” w siedzibie Centrali Ruchu

Dodano: 15.01.2016 r.

aabW piątek, 15 stycznia 2016 r., w siedzibie Centrali Ruchu odbyła się kolejna lekcja komunikacyjna. Tym razem udział wzięli w niej uczniowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 10 w Gdańsku Brzeżnie. To placówka składająca się z trzech szkół: podstawowej, gimnazjum i liceum, do której chodzi 98 uczniów niepełnosprawnych. W piątkowej lekcji udział wzięli uczniowie niewidomi, słabowidzący, niesłyszący oraz posiadający inne rodzaje niepełnosprawności.

- Są to dzieci sprawne ruchowo, samodzielnie korzystające z komunikacji miejskiej podczas codziennej podróży do szkoły i ze szkoły do domu. To, co ich cechuje, to posiadanie legitymacji  uprawniającej do przejazdów bezpłatnych, jest to bardzo duży ukłon ze strony Miasta w  stronę niepełnosprawnych i bardzo jesteśmy za to wdzięczni – podkreśla dyrektor placówki, Dorota Kamińska – Szewczyk.

Zajęcia poprowadził kierownik Centrali Ruchu ZTM, Sławomir Gąsiorowski. Młodzież zapoznała się zarówno z oznaczeniami, jak i możliwościami technicznymi  pojazdu komunikacji miejskiej, dowiedziała się także, czego nie należy robić w autobusie bądż tramwaju.

- Podczas naszych zajęć zwracamy szczególną uwagę na kwestie zachowania się w pojeżdzie: ściąganie plecaków i toreb, powstrzymanie się z konsumpcją zarówno jedzenia jak i picia, czy ustępowania miejsc osobom starszym bądż chorym czy matkom z dzieckiem – mówi Sławomir Gąsiorowski. – Bardzo mnie ucieszyło, że dzisiejsza grupa już miała pewną wiedzę na ten temat, a co najważniejsze, bardzo aktywnie uczestniczyła w zajęciach.

W siedzibie CR młodzi ludzie zobaczyli, w jaki sposób pierwszej pomocy w nagłych przypadkach udziela Centrala Ruchu. W roli modela wystąpił jeden z uczniów, Dawid. Zapoznali się ze specyfiką pracy w Centrali Ruchu, obserwując pracę dyżurnych, a na podglądach z kamer zobaczyli sytuację komunikacyjną na mieście. Odwiedzili także salę Tristara z podglądem z miejskich kamer.

Jakie wrażenia?

- Dla dzieci to było wielkie doświadczenie, bo mogły zobaczyć coś, czego nigdy w życiu jeszcze nie widziały – mówi dyrektor Kamińska - Szewczyk. - Korzystają z komunikacji miejskiej na co dzień, a  dzięki lekcji przekonały się, że państwo pilnujecie i dbacie o bezpieczeństwo wszystkich podróżnych.

Dyrektor Kamińska – Szewczyk deklaruje chęć współpracy w przyszłości i już dziś zaprosiła funkcjonariuszy CR na rodzinny piknik, organizowany przez szkołę w czerwcu. 

- Chętnie skorzystamy z zaproszenia, by nie tylko dzieciom, ale i ich rodzicom opowiedzieć o naszej pracy – zapewnia Sławomir Gąsiorowski.

Zygmunt Gołąb1small 2smal 3smal
4smal 5smal 6smal
7smal 8smal 9smal
10smal