Wymień swoją Kartę Mieszkańca na Kartę Mieszkańca ze zdjęciem i nadal korzystaj z przejazdów kolejami po Gdańsku!

Dodano: 27.07.2020 r.
Do końca sierpnia można było wymienić Kartę Mieszkańca na Kartę Mieszkańca ze zdjęciem - po to, by we wrześniu nadal korzystać z gdańskiej superoferty. Po 01.09.2020 r., podróżowanie pociągami SKM/PKM I POLREGIO w ramach zakupionego biletu okresowego ZTM jest możliwe wyłącznie z Kartą Mieszkańca ze zdjęciem.
01 Karta Mieszkańca ze zdjęciem
01 Karta Mieszkańca ze zdjęciem
ZTM w Gdańsku

 

- Posiadacze Karty Mieszkańca oraz biletu okresowego na komunikację miejską w sieci ZTM w Gdańsku mają w tym roku po raz pierwszy w historii możliwość podróżowania po Gdańsku na jednym bilecie zarówno tramwajami, autobusami, jak i pociągami SKM/PKM POLREGIO - mówi Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. - Jest to możliwe dzięki porozumieniu miasta Gdańska z Województwem Pomorskim. To ogromne ułatwienie dla pasażerów, gdy na jednym, wspólnym bilecie mogą korzystać z tylu rodzajów połączeń kilku operatorów. Jednak, by nadal mogli tak podróżować, muszą spełnić jeden warunek – wymienić swoją dotychczasową Kartę Mieszkańca na Kartę Mieszkańca ze zdjęciem.

Linie kolejowe są kręgosłupem komunikacyjnym Gdańska. W przypadku podróży po mieście z wariantem kolejowym, komunikacja miejska pełni funkcję dowozową do pociągu. Dojazd autobusem czy tramwajem do dowolnego węzła przesiadkowego, zlokalizowanego przy stacji kolejowej i następnie kontynuacja podróży po Gdańsku pociągiem pozwoli szybciej dostać się na uczelnie czy do centrów biurowych.

Karta Mieszkańca ze zdjęciem
Karta Mieszkańca ze zdjęciem
ZTM w Gdańsku

- Apelujemy do mieszkańców, posiadających Kartę Mieszkańca i bilet okresowy ZTM w Gdańsku, którzy – w ramach przysługujących im uprawnień – już korzystają bądź chcą korzystać z podróży pociągami SKM/PKM I POLREGIO na terenie Gdańska, o jak najszybsze składanie wniosków – mówi Piotr Borawski. – Nie warto czekać z tym do ostatniej chwili – podkreśla.

Choć wnioski o wymianę są nadal przyjmowane po 01.09.2020 r., to jednak od tego dnia korzystanie z uprawnień do przejazdów pociągami SKM/PKM i POLREGIO na terenie Gdańska - na podstawie imiennego biletu okresowego ZTM - będzie możliwe wyłącznie po okazaniu Karty Mieszkańca ze zdjęciem. Jaki jest dodatkowy bonus związany z wymianą Karty Mieszkańca na Kartę Mieszkańca ze zdjęciem?

- To jeden nośnik, właśnie ta spersonalizowana Karta Mieszkańca ze zdjęciem, na której nie tylko zakodujemy bilet okresowy w sieci ZTM Gdańsk, umożliwiający nam również – w ramach tegoż biletu – podróż pociągami SKM/PKM i POLREGIO po Gdańsku, ale która również zachowuje wszystkie uprawnienia, przysługujące posiadaczom Kart Mieszkańca – mówi Piotr Borawski.

Karta Mieszkańca ze zdjęciem
Karta Mieszkańca ze zdjęciem
ZTM w Gdańsku
  • Jak wymienić Kartę Mieszkańca na Kartę Mieszkańca ze zdjęciem?

Można to zrobić na dwa sposoby: tradycyjnie lub online. Tradycyjnie - w Centrum Obsługi Gdańskiej Karty Mieszkańca, które mieści się przy alei Grunwaldzkiej 148, (czynne od pon. do pt. od 08:00 do 18:00 i w sob. od 10:00 do 16:00). Do wniosku należy dołączyć papierową wersję swojego zdjęcia. Koszt wymiany Karta Mieszkańca na Kartę Mieszkańca ze zdjęciem to zaledwie 2 zł (więcej czytaj tu).

Można też złożyć wniosek o wymianę Karty Mieszkańca na Kartę Mieszkańca ze zdjęciem online na stronie internetowej www.jestemzgdanska.pl. Aby to zrobić, należy postępować zgodnie z instrukcją:

  1. Trzeba kliknąć w przycisk „Zaloguj”, znajdujący się w górnym pasku strony www.jestemzgdanska.pl
  2. W zakładce „Karty i Pakiety” należy kliknąć w baner dotyczący komunikacji miejskiej.
  3. Następnie należy wybrać odpowiedni wariant Karty Mieszkańca ze zdjęciem – ulgowy lub normalny. Przy wyborze wariantu ulgowego, trzeba wybrać odpowiednie uprawnienie do przysługującej ulgi (np. ulga studencka), a po kliknięciu w prostokąt poniżej załączyć skan lub dobrej jakości zdjęcia dokumentu uprawniającego do ulgi. Należy pamiętać o tym, że wybierając kartę pełnopłatną nie można doładować do niej biletu ulgowego - dlatego trzeba się dobrze upewnić w kwestii przysługujących uprawnień do zniżek.
  4. Kolejny etap to dodanie swojego zdjęcia. Powinno być aktualne, zgodne z wymaganiami obowiązującymi fotografie do dowodu osobistego (bez nakrycia głowy, okularów z ciemnymi szkłami ani innych elementów, utrudniających rozpoznanie). Zdjęcie zostanie nadrukowane na spersonalizowanej Karcie Mieszkańca. Warto zapamiętać, że jeśli zdjęcie nie pozwoli zweryfikować właściciela Karty, naraża go to na mandat i oznacza konieczność wyrobienia duplikatu karty w cenie 20 zł).
  5. Następnie należy kliknąć w przycisk „Wyślij wniosek”. Wniosek zostanie zweryfikowany w ciągu maksymalnie 3 dni roboczych. Na koniec należy wejść w zakładkę „Koszyk” i zapłacić 2 zł za Kartę Mieszkańca ze zdjęciem.

Osoby, które wymienią dotychczasową Kartę Mieszkańca na Kartę Mieszkańca ze zdjęciem i doładują ją biletem okresowym, będą nadal mogły po 01.09.2020 r. korzystać z przejazdów pociągami SKM/PKM/POLREGIO na terenie Gdańska. Uwaga! Oferta dotyczy tylko imiennych biletów okresowych ZTM. To oznacza, że osoby posiadające bilet na okaziciela nie pojadą na jego podstawie ww. pociągami.

  • Kto powinien wymienić swoją Kartę Mieszkańca na Kartę Mieszkańca ze zdjęciem?

Wszystkie osoby posiadające zarówno Kartę Mieszkańca, jak i imienne okresowe bilety na sieć ZTM w Gdańsku, korzystające w ramach uprawnień z przejazdów kolejami SKM/PKM/POLREGIO na terenie Gdańska. Powinni to zrobić także tegoroczni gdańscy maturzyści, którzy rozpoczną studia i stracą uprawnienia do dotychczasowych bezpłatnych przejazdów. Od października, chcąc nadal korzystać z komunikacji miejskiej i - ewentualnie – z przejazdów kolejami SKM/PKM/POLREGIO na terenie Gdańska, powinni złożyć wnioski o wymianę swoich Kart Mieszkańca na Karty Mieszkańca ze zdjęciem.

  • Kto nie musi wymienić swojej Karty Mieszkańca na Kartę Mieszkańca ze zdjęciem?

Dzieci i młodzież korzystające z pakietu bezpłatnych przejazdów w ramach Karty Mieszkańca. Należy pamiętać, że w ich przypadku darmowe korzystanie z komunikacji miejskiej nie oznacza prawa do korzystania z bezpłatnych przejazdów SKM/PKM/POLREGIO.

Karta Mieszkańca ze zdjęciem
Karta Mieszkańca ze zdjęciem
ZTM w Gdańsku

O uprawnieniach wynikających z posiadania Karty Mieszkańca - czytaj tu.

Pytania i odpowiedzi związane z Kartą Mieszkańca - czytaj tu i tu.