Nowa odsłona lekcji komunikacyjnej ZTM

Dodano: 10.12.2015 r.

zdj7O tajnikach działania Centrali Ruchu Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku, wyposażeniu i funkcjach radiowozów Centrali Ruchu, działaniu Tristara czy zachowaniu się po wejściu do pojazdu komunikacji miejskiej – o tym wysłuchali dziś uczniowie klasy II „g” Szkoły Podstawowej nr 8 w Gdańsku w trakcie lekcji komunikacyjnej, organizowanej w siedzibie Centrali Ruchu ZTM.

 

 

zdj2W środę, 9 grudnia o godzinie 10:00 w wypożyczonym od ZKM autobusie nowa odsłonę lekcji komunikacyjnych zainaugurował wiceprezydent Gdańska, Piotr Grzelak. Zajęcia poprowadził kierownik CR, Sławomir Gąsiorowski. Wyjaśnił podstawowe zasady, jakie obowiązują pasażerów podczas podróży pojazdem komunikacji miejskiej, wytłumaczył znaczenie piktogramów, zaprezentował również wyposażenie techniczne autobusu.

 

 

zdj3Kolejną atrakcję stanowił radiowóz centrali ruchu. Dzieci miały również możliwość użycia radiostacji. W siedzibie jednostki z zapartym tchem oglądały przekaz „na żywo” z gdańskich ulic za pośrednictwem kamer monitoringu. Niektóre z nich rozpoznały tam miejsca, w okolicy których mieszkają, bądż budynki, w których pracują ich rodzice.

 

 

 

zdj4Ogromne zainteresowanie ośmiolatków wzbudziła prezentacja zestawu do ratowania życia, stanowiącego wyposażenie każdego radiowozu ZTM. Towarzyszył temu praktyczny pokaz pierwszej pomocy, w którym kilkoro dzieci z ogromną radością wzięło udział.

Lekcja zakończyła się wizytą w sali Tristara. O systemie inteligentnego sterowania ruchem i wynikających z tego korzyściach, w postaci choćby zmniejszenia liczby kolizji, opowiedział wiceprezydent Piotr Grzelak. Na zakończenie lekcji dzieci i opiekunowie otrzymali pamiątkowe gadżety od Zarządu Transportu Miejskiego.

zdj1- Celem tych lekcji jest przekazanie dzieciom podstawowych informacji dotyczących komunikacji miejskiej, informacji praktycznych, które przydadzą im się za jakiś czas, podczas codziennego samodzielnego korzystania z autobusów czy tramwajów  - mówi Piotr Grzelak. – Zależy nam na tym, by zapamiętały, co powinno się robić po wejściu do pojazdu, że trzeba wtedy skasować bilet, zdjąć plecak, odsunąć się od drzwi przechodząc w głąb autobusu czy tramwaju, a także ustępować miejsca starszym, chorym i kobietom z małymi dziećmi.

zdj8Kolejne lekcje komunikacyjne odbędą się już po Nowym Roku. Zarząd Transportu Miejskiego już ustala termin styczniowych lekcji. - Formuła lekcji wpisuje się w szeroko pojętą promocję komunikacji miejskiej. Mamy nadzieję, że dzieci wiedzę wyniesioną z tych zajęć zapamiętają i podzielą się z nią ze swoimi rówieśnikami, nawet z rodzicami. Warto walczyć o to, by w nowoczesnym autobusie czy tramwaju jeżdziło się nam jeszcze lepiej i przyjemniej – zauważa Piotr Grzelak.


Zygmunt Gołąb, fot. Jakub Hoły

zd1
                 zd2
 zd3                 zd4
 zd5                 zd6
 zd7                 zd8
 zd9                      zd10