Nowa Warszawska – otwarta

Autor: Izabela Kozicka-Prus
Dodano: 05.03.2023 r.
Paradą czterech specjalnych składów tramwajowych otwarto Nową Warszawską. Pierwsi pasażerowie wyruszyli w inauguracyjną podróż podczas pikniku zorganizowanego z tej okazji. Inwestycję zakończono przed terminem, a jej koszt wyniósł 60 mln zł.
otwarcie NW1
 
Fot.gdansk.pl

- Myślę, że z nowej trasy cieszą się nie tylko mieszkańcy tej części miasta, ale cieszą się mieszkańcy całego Gdańska, bo co ważne, otwieramy dzisiaj kolejną nową trasę tramwajową, ale to nie jest nasze ostatnie słowo w tej kwestii - powiedziała podczas pikniku Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska. -W przygotowaniu są kolejne kilometry nowych torów tramwajów. Transport publiczny zarówno tramwaje, jak i autobusy mają w polityce Gdańska priorytetowe znaczenie. Cieszę się, że tak licznie Państwo tutaj przybyli. Cieszę się, że wszyscy zaraz pojedziemy tramwajem po nowych torach tramwajowych.

Na gości, którzy licznie przybyli na piknik z okazji otwarcia, czekała moc atrakcji. Najważniejszy jednak był udział w paradzie tramwajowej, która zainaugurowała regularne kursowanie linii tramwajowych na nowym odcinku.

-Ten odcinek linii tramwajowej z pętli Ujeścisko, przy której się znajdujemy, do Havla to około 2 km torów tramwajowych. Kosztował on niemal 60 milionów. Złotych, ale 2/3 tych pieniędzy, 40 milionów złotych to pieniądze ze środków Unii Europejskiej z Funduszu Spójności. Dlatego tak bardzo czekamy by pozyskać środki z Unii Europejskiej, mamy duże plany  – podkreśliła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Podziękowania za ten dzisiejszy sukces należą się całej grupie moich współpracowników, ale chciałam też podziękować szczególnej osobie. Pierwszy przejazd nową trasą wystawiłam na licytację WOŚP. Panie Jerzy, dziękuję za wielkie serce.

otwacieNW3

Fot.gdansk.pl

W paradzie przejechały tramwaje tematyczne: kulturalny, komunikacyjny, sportowy i ekologiczny. Tuż za tramwajami wyruszyła grupa rowerowa, która przejechała nową drogą rowerową biegnącą wzdłuż torowiska. Na miejscu dla pozostałych rowerzystów uruchomiono serwis rowerowy, gdzie specjaliści oceniali stan sprzętu przed sezonem i pomagali w drobnych naprawach. Uczestnicy pikniku brali też udział w różnych konkursach, korzystali z możliwości przedłużenia Karty Mieszkańca oraz zgłoszenia uwag w Gdańskim Centrum Kontaktu. Zarząd Transportu Miejskiego przygotował quiz komunikacyjny z nagrodami.

otwarcieNW4
 
Fot. ZTM

O niedzieli, 5 marca, tramwaje na Nowej Warszawskiej kursują już według ustalonych rozkładów jazdy. Nowa Warszawska będzie obsługiwana przez tramwaje linii 2, 4 i 11.

filmowa relacja z otwarcia Nowej Warszawskiej