Nowe ceny biletów przyjęte przez radnych

Autor: Dagmara Szajda
Dodano: 31.03.2022 r.
Od 1 czerwca 2022 r. obowiązywać będą nowe ceny biletów komunikacji miejskiej.
ceny1

Przedstawione w lutym przez Piotra Borawskiego, zastępcę prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu propozycje zmian taryfowych zatwierdziła dziś Rada Miasta Gdańska. Za uchwałą głosowało 22 radnych, przeciw 12.

Dlaczego podwyżka

Przy drastycznych podwyżkach cen paliw, inflacji i wzroście cen energii elektrycznej podniesienie cen biletów jest po prostu nieuniknione.

- Samorząd z budżetu miasta pokrywa około 75 procent kosztów funkcjonowania komunikacji publicznej. Nie chcemy w żaden sposób ciąć kursów komunikacji. Nie chcemy jej zwijać, rozszerzamy ją każdego roku kupując nowy tabor, inwestując w remonty, w nowe linie tramwajowe i autobusowe. Chcemy podtrzymać ulgę dla dzieci i młodzieży. Chcemy podtrzymać wspólny bilet - mówił Piotr Borawski, tłumacząc decyzję o podwyżce cen biletów.

Wiceprezydent Borawski dodał, że jeżeli ceny paliwa utrzymają się na obecnym poziomie, to w 2022 roku w Gdańskich Autobusach i Tramwajach zabraknie na paliwo około 17 mln złotych, a w BP Tour około 2,3 mln.

Nowe stawki

W ofercie obowiązującej od czerwca pojawi się bilet jednorazowy w cenie 4,80 zł. Zastąpi dotychczasowe bilety: na jeden przejazd oraz 1-godzinny. Z nowym biletem pasażer będzie mógł korzystać z autobusów i tramwajów aż przez 75 minut od momentu skasowania. Bilet pozwala również na swobodne przejechanie od pętli do pętli. Cena biletu 24-godzinnego po zmianach wyniesie 18 zł. Ceny biletów ulgowych wzrosną proporcjonalnie i wyniosą odpowiednio: 2,40 zł i 9 zł.

Oferta biletów miesięcznych również zostanie uproszczona. W miejsce dwóch biletów, z których jeden był ważny od poniedziałku do piątku, a drugi przez wszystkie dni tygodnia, pojawi się jeden, z którego będzie można korzystać przez cały tydzień. Od 1 czerwca będzie kosztował 109 zł (bilet normalny) i 54,50 zł (bilet ulgowy). Pasażerowie posiadający imienny bilet okresowy ZTM załadowany na Gdańską Kartę Mieszkańca ze zdjęciem nadal będą mogli korzystać na terenie miasta, oprócz autobusów i tramwajów, również z pociągów SKM i POLREGIO.

ceny2
ceny3