Od 1 września 2014 r. dodatkowa linia minibusowa na Osowej

Dodano: 27.08.2014 r.

zdjecie1Zarząd Transportu Miejskiego od 1 września 2014 r. uruchamia w Osowej linię autobusową 269. Wzmocnienie oferty przewozowej w tej dzielnicy jest efektem szeregu konsultacji przeprowadzonych m.in. z Radą Dzielnicy Osowa oraz dyrekcją Szkoły Podstawowej nr 81 w Osowej. Przejazdy realizowane będą minibusami Iveco Kapena Urby.

- Uruchomienie linii minibusowej 269 to efekt współpracy jednostek miejskich z Radą Dzielnicy i z mieszkańcami  – mówi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. – To linia mała, lokalna, ale niezwykle potrzebna w tym rejonie, bo dzięki niej łatwiej będzie się przemieszczać osiedlowymi uliczkami - dodaje.

- Linia nabrała realnych kształtów, gdy w 2013 r. komunalny operator ZKM w Gdańsku Sp. z o.o. zakupił minibusy Iveco Kapena Urby. Po wykonaniu infrastruktury przystankowej i częściowo drogowej w dzielnicy możliwe stało się uruchomienie linii. Eksploatacja minibusów umożliwi przede wszystkim obsługę komunikacyjną wnętrza osiedla, albowiem ciasna infrastruktura drogowa nie pozwala na skierowanie autobusów standardowych lub przegubowych do obsługi osiedla przy ul. Planetarnej albo przy ul. Balcerskiego – mówi Sebastian Zomkowski, Z-ca Dyrektora ds. Przewozów ZTM w Gdańsku.


Na trasie znajdują się przystanki zlokalizowane w szczególności w okolicach szkół.

Przebieg trasy linii autobusowej 269 (pdf)

- Funkcjonowanie linii 269 zostało dostosowane do zajęć szkolnych w SP nr 81 i w gimnazjum, a lokalizacja przystanków w bezpośredniej bliskości szkół sprawia, że dzieci i młodzież mogą korzystać z linii 269, by przyjechać na zajęcia i odjechać z nich do domu – mówi Zomkowski. – Liczymy, że dzięki temu zmniejszy się też natężenie ruchu w okolicach szkół i znikną uciążliwe dla mieszkańców zatory, który tworzą się, gdy rodzice odwożą dzieci do placówek edukacyjnych – zaznacza.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni, że nasi uczniowie od 1 września będą mogli dojechać do szkoły minibusem – komentuje Mariola Cyranek, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 81 w Gdańsku. - Przystanki zlokalizowano bezpośrednio przy wejściu na teren naszej placówki, co minimalizuje drogę, jaką muszą przejść dzieci. Bardzo się cieszę, że dzięki temu rozwiązaniu droga do szkoły będzie bezpieczniejsza i szybsza – dodaje.

...

Linię obsługiwać będzie ZKM w Gdańsku Sp. z o.o. klimatyzowanymi minibusami Iveco Kapena Urby. Te niewielkie, zwrotne pojazdy są idealne na wąskie osiedlowe drogi. Przypomnijmy, ze całkowita wysokość pojazdów wynosi nieco ponad trzy metry, szerokość to ok. 2,16 m, a długość: 7,43 m. Minibus pomieści 37 osób, z czego 14 na miejscach siedzących. Ponadto, pojazd wyposażony jest w część niskopodłogową przy tylnych drzwiach, z której mogą skorzystać osoby starsze, poruszające się na wózkach bądż matki z dziećmi.

Bus na linii 269 pojedzie następująca trasą: Plutona – Saturna – Planetarną – Barniewicką – Kielnieńską – Balcerskiego – Niedziałkowskiego – Koziorożca – Jednorożca do Wodnika. Tu nastąpi nawrót na wysokości skrzyżowania z ul. Junony, następnie bus pojedzie ulicami: Wodnika – Jednorożca – Koziorożca – Niedziałkowskiego – Balcerskiego – Kielnieńską – Barniewicką – Planetarną – Wenus i Plutona.

Linia będzie funkcjonować w dni powszednie, według stałej taryfy biletowej. Rozkłady jazdy są już dostępne na stronie internetowej Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku, wkrótce pojawią się też na obsługiwanych przez linię 269 przystankach.

- Z pewnością w przyszłości oferta ulegnie modyfikacji, m.in. za sprawą uruchomienia w 2015 r. PKM, albowiem linia minibusowa będzie pełniła funkcję dojazdu do kolei  – mówi Sebastian Zomkowski.

 (z)