Od poniedziałku, 01.06.2020 r. wraca sprzedaż biletów w pojazdach wszystkich organizatorów komunalnych wchodzących w skład MZKZG; uruchomienie sprzedaży karnetów w gdańskich autobusach i tramwajach

Autor: Zygmunt Gołąb
Dodano: 29.05.2020 r.
W związku z rekomendacją Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej o przywróceniu sprzedaży biletów w pojazdach komunikacji miejskiej wszystkich organizatorów komunalnych wchodzących w skład MZKZG (pozytywna opinia Pomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego), od poniedziałku, 01.06.2020 r., od pierwszych porannych kursów, zostanie uruchomiona sprzedaż karnetów komunikacji miejskiej w sieci transportu organizowanej przez Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku.
Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku
Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku
Zarząd Transportu Miejskiego w GdańskuRekomendacja PPWIS
(747.67 KB)


Przypominamy, że u kierującego pojazdem można nabyć wyłącznie karnety, i tylko za odliczoną gotówkę, w cenie:

  • 12 zł/normalny,
  • 6 zł/ulgowy.

Uwaga! Każdy karnet zawiera trzy bilety: dwa jednoprzejazdowe i jeden jednogodzinny.

Jak zakupić karnet u kierującego pojazdem?

  • Zakup karnetu możliwy jest wyłącznie na przystanku,
  • aby kupić karnet należy wejść pierwszymi drzwiami pojedynczo do strefy buforowej, przy kabinie kierującego pojazdem,
  • za karnet należy zapłacić wyłącznie odliczoną gotówką. Przypominamy, że kierujący pojazdem nie ma możliwości wydania reszty, dlatego prosimy o przygotowanie odliczonej sumy: 6 zł (sugerujemy użycie monet o nominałach 1 zł, 2 zł, 5 zł, celem usprawnienia procesu sprzedaży) lub 12 (sugerujemy użycie banknotu 10 zł i monet 1 zł, 2 zł, celem usprawnienia procesu sprzedaży),
  • po transakcji należy opuścić strefę buforową i ponownie wejść do pojazdu przez najbliższe otwarte drzwi, celem kontynuowania jazdy,
  • niemożliwe jest kontynuowanie podróży w strefie buforowej, przy kabinie kierującego pojazdem,
  • strefy buforowe w pojazdach zostaną utrzymane – aby zapewnić komfort pracy kierowcom i motorniczym. Pasażer znajdujący się wewnątrz pojazdu nie może ich przekraczać w żadną stronę. 

Uwaga! Ze względu na konstrukcję pojazdu, zakup karnetu nie jest możliwy w tramwajach typu NGD99 (4 składy)  i Bombardier (3 składy).  

Jednocześnie przypominamy, że jednoprzejazdowe bilety komunikacji miejskiej można nabyć w aplikacjach mobilnych, biletomatach, Punktach Obsługi Klienta ZTM w Gdańsku oraz placówkach prowadzących sprzedaż biletów komunikacji miejskiej (zobacz tu).

Do końca maja 2020 r. wpływy ze sprzedaży biletów w gdańskiej komunikacji miejskiej zmalały o kwotę 18 mln zł. Suma ta umożliwia zakup m.in. 2 nowoczesnych, fabrycznie nowych tramwajów dwukierunkowych. Docelowo, po wdrożeniu elektronicznego systemu sprzedaży biletu „Fala” spółki Innobaltica (zobacz tu), karnety na przejazdy gdańską komunikacją miejską nie będą już dostępne w sprzedaży u kierujących pojazdem.