Przedszkolaki w Centrali Ruchu ZTM

Dodano: 28.04.2014 r.

Centrala Ruchu ZTM już kilkukrotnie gościła u siebie uczniów gdańskich szkół. W piątek, 25 kwietnia, siedzibę Centrali przy ulicy Wyspiańskiego 9A, odwiedziły dzieci z Przedszkola nr 85.

- Przyjechałyśmy z 37 dziećmi. Są to przedszkolaki z dwóch grup, w wieku 4, 5 i 6 lat. Wycieczkę zaproponowała nasza dyrektor – Katarzyna Musielak. O możliwości odwiedzenia Centrali Ruchu dowiedziała się od rodziców jednego z uczniów. Zadzwoniła do ZTM i tak udało się zorganizować wyjście – powiedziała Mariola Jednacz, jedna z nauczycielek.

Odwiedziny przedszkolaków rozpoczęły się od spotkania z pracownikami, którzy w Centrali kontrolują aktualną sytuację komunikacji miejskiej. Dzieci zobaczyły jak wygląda praca i czym zajmują się poszczególne osoby, prześledziły trasę tramwaju, którym przyjechały z Chełmu i dowiedziały się, ile tramwajów kursuje po Gdańsku. Kolejną atrakcją była wizyta w Centrum Zarządzania Ruchem, w którym monitorowany jest TRISTAR. Tutaj uwagę dzieci przyciągnęły olbrzymie ekrany, pokazujące obraz z kamer zainstalowanych na największych skrzyżowaniach w mieście. Uczniowie z ciekawością wypatrywali znanych miejsc. Jednak największą sensację wzbudziły wozy strażackie i policyjne, które widać było na jednej z ulic. Na zakończenie wizyty dzieci miały szansę usiąść za kierownicą służbowego samochodu Centrali Ruchu. Bez skrępowania korzystały z możliwości włączenia sygnałów świetlnych, syreny czy megafonu. – Najbardziej podobały mi się samochody, krótkofalówki i lizaki. I te duże ekrany, na których widać, kiedy coś się zepsuje – podsumował jeden z chłopców. Wychodząc z Centrali wszystkie przedszkolaki zgodnie stwierdziły, że chętnie wrócą tu jeszcze raz.

zdj6


zdj1

zdj2

zdj3

zdj4

zdj5