Rowery na przyczepkę i w drogę! Od jutra startuje sezonowa linia autobusowa 612!

Autor: Zygmunt Gołąb
Dodano: 02.07.2021 r.
8 rowerów w autobusie, 20 rowerów na przyczepce (załadunek i rozładunek rowerów na przyczepie pod nadzorem kierowcy autobusu), tylko 3 przystanki na trasie i… kilometry dróg rowerowych do dyspozycji! Od soboty, 03.07.2021 r. rusza nowa, sezonowa linia autobusowa 612, przeznaczona przede wszystkim dla rowerzystów!
autobus z przyczepką rowerową
autobus z przyczepką rowerową


- Dostrzegając ogromny potencjał turystyczny Wyspy Sobieszewskiej i odpowiadając na potrzeby rowerzystów, zdecydowaliśmy w tym roku na uruchomienie „rowerowej” linii sezonowej 612, łączącej Śródmieście Gdańska z Sobieszewem – mówi Sebastian Zomkowski, Dyrektor ZTM w Gdańsku.

Na sama Wyspę Sobieszewską można z Gdańska dojechać również rowerem, ale…

- Nie każdy rowerzysta będzie w stanie przejechać ten odcinek. To zależy od wieku, kondycji fizycznej, pogody. Szczególnie dotyczy to nieco starszych osób bądź rodzin z dziećmi – zaznacza Sebastian Zomkowski. – Gdy osoby te skorzystają z linii 612, będą mogły nacieszyć się urokiem i walorami przyrodniczymi Wyspy Sobieszewskiej, nie tracąc przy tym sił i energii na samo dotarcie do Sobieszewa. Dotyczy to zarówno naszych mieszkańców, jak i turystów – podkreśla Dyrektor ZTM w Gdańsku.

Linia rowerowa 612 na trasie Śródmieście SKM – Sobieszewo będzie funkcjonować w soboty, niedziele i święta co około 80 minut. Jest to linia przyspieszona, więc autobusy zatrzymają się jedynie na trzech przystankach: „Śródmieście SKM”, „Brama Żuławska” i „Sobieszewo”. Na linii 612 jest możliwość przewiezienia do 28 rowerów (do 8 w autobusie i do 20 na przyczepie). Uwaga! Załadunek i rozładunek rowerów na przyczepce odbywa się pod nadzorem kierowcy.

73394eef-8484-45d6-b3cc-e370de4f9c4a
Wnętrze autobusu rowerowego

Oferta linii rowerowej 612 skierowana jest przede wszystkim do rowerzystów, nie wyklucza to jednak korzystania z niej przez pozostałych mieszkańców. Na Wyspę Sobieszewską można dojechać również liniami 112, 186 oraz N9. Rowerzyści mają do dyspozycji na Wyspie Sobieszewskiej kilkanaście kilometrów tras rowerowych; mogą z niej kontynuować wycieczkę rowerową trasą EuroVelo 10 na Mierzeję Wiślaną, aż do granicy z Rosją.

Na linii 612 obowiązuje taryfa zwykła. Przewóz rowerów jest bezpłatny.

Więcej o letniej ofercie przewozowej ZTM w Gdańsku czytaj tu.

Fot. ZTM w Gdańsku