Szybciej, prościej, bez stania w korkach – buspas dla autobusów na ul. Smoluchowskiego

Dodano: 08.10.2021 r.
Od późnych godzin wieczornych 22.10.2021 r. na ul. Smoluchowskiego zacznie obowiązywać nowa organizacja ruchu. Na odcinku między ul. Dębinki a al. Zwycięstwa funkcjonować zacznie buspas, którym od soboty 23 października pod prąd pojadą autobusy komunikacji miejskiej. Dla pasażerów skróci się czas dojazdu do największego na Pomorzu szpitala, a z wydzielonego dla autobusów pasa będą także korzystać karetki pogotowia ratunkowego.
Pętla autobusowa
Pętla autobusowa
ZTM w Gdańsku

Obecnie na ul. Smoluchowskiego od ul. Dębinki do al. Zwycięstwa na dwóch pasach obowiązuje ruch jednokierunkowy. Po wprowadzeniu zmian na jednym z pasów pod prąd w górę ul. Smoluchowskiego pojadą autobusy komunikacji miejskiej, a także pojazdy uprzywilejowane, motocykle, motorowery i taksówki. Na drugim pasie, tak jak dotychczas, odbywać się będzie ruch w stronę, al. Zwycięstwa.

Wyznaczenie 270-metrowego buspasa, o który wnioskował Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku, pozwoli na zmianę trasy kursowania autobusów. Z Traktu Konnego skręcą one bezpośrednio w ul. Smoluchowskiego i pojadą pod prąd w górę ulicy. Ominą w ten sposób zatłoczoną w godzinach szczytu ul. Skłodowskiej-Curie i skrzyżowanie tej ulicy z ul. Dębinki. Wpłynie na komfort i czas przejazdu. Dla pasażerów skróci się czas dojazdu do największego na Pomorzu szpitala, a z wydzielonego dla autobusów pasa będą także korzystać karetki pogotowia ratunkowego.

Do wytyczenia buspasa konieczne będzie wykonanie prac przygotowawczych. Rozpoczęły się one 05.10.2021 r. Polegać one będą na poszerzeniu chodnika w rejonie skrzyżowania z drogą dojazdową do ul. Traugutta, a także na przesunięciu barier drogowych i demontażu istniejących wysp segregujących, separatorów i słupków elastycznych. Z kolei od 15.10.2021 r. montowane będą nowe znaki pionowe.

Dodatkowo naprzeciwko istniejącego przystanku autobusowego na ul. Smoluchowskiego powstanie nowy. Zlikwidowane zostaną natomiast miejsca postojowe znajdujące się obecnie na prawym pasie za skrzyżowaniem z ul. Dębinki.

Zmiany obejmą także sygnalizację świetlną. W miejsce obecnego sygnalizatora kierunkowego dla rowerów zamontowany zostanie sygnalizator dla pojazdów, które poruszać się będą buspasem. Po jego montażu do nowej organizacji ruchu dostosowany zostanie program sygnalizacji świetlnej.

W nocy z 20/21.10 oraz 21/22.10.2021 r. wykonywane będzie nowe oznakowanie poziome. Natomiast autobusy linii 115 i 283 buspasem pojadą już od porannych kursów w sobotę 23.10.2021 r.

W Gdańsku, wliczając buspas na ul. Smoluchowskiego, wyznaczonych jest w sumie 17 buspasów i pasów autobusowo-tramwajowych o łącznej długości 6305 metrów. Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku pracuje obecnie nad kolejnymi lokalizacjami buspasów, dzięki którym sukcesywnie zwiększana będzie konkurencyjność komunikacji miejskiej w zakresie czasu podróży.