Ważne bilety - kolejny zbiór danych do wykorzystania dla twórców aplikacji

Autor: Zygmunt Gołąb
Dodano: 12.07.2019 r.

Mieliśmy już pozycje GPS pojazdów komunikacji miejskiej oraz rzeczywiste czasy ich przyjazdów na wszystkie przystanki i plikach GTFS, dzięki którym mapy Google Trójmiasta zostały uzupełnione o przebiegi linii autobusowych, trolejbusowych, tramwajowych, rozkłady jazdy, trasy przejazdów oraz przystanki. Teraz przyszła kolej na… bilety. Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku w ramach Otwartych Danych udostępnia kolejną funkcjonalność dla twórców aplikacji.

Pod koniec czerwca na stronie "Otwarte dane ZTM w Gdańsku" pojawił się zbiór danych ZTM Gdańsk o nazwie "Ważne bilety". Dzięki niemu można - po numerze karty miejskiej - sprawdzić, do kiedy ważny jest załadowany na kartę bilet.

- To daje programistom wiele nowych możliwości - mówi Agnieszka Rzeżnikowska, główny specjalista ds. obsługi Systemu Informacji Pasażerskiej ZTM w Gdańsku. – Można stworzyć aplikację, która będzie mogła wysyłać użytkownikom kart powiadomienia z odpowiednim wyprzedzeniem o tym, że zbliża się koniec ważności biletu i trzeba doładować kartę. Można będzie również sprawdzać ważność karty na żądanie. Zbiór daje bardzo wiele możliwości wykorzystania – podkreśla Rzeżnikowska.

Zbiór został utworzony przez pracowników Sekcji Utrzymania Systemów ZTM w Gdańsku, na postawie danych zgromadzonych w systemie biletu elektronicznego. Odpowiednio spreparowane zapytanie wyciąga informację o ważności i typie biletów wraz z informacją o strefie, na jaką został zakupiony. W zbiorze znajdują się jedynie bilety ważne w czasie jego generowania oraz te, które nie rozpoczęły jeszcze swojej ważności. Dane są konwertowane na format JSON. Po tej operacji następuje aktualizacja zasobu, która odbywa się codziennie rano.

- Zasób nie zawiera danych osobowych Podróżnych – są tam wyłączenie numery kart i informacje, jak powyżej – precyzuje Agnieszka Rzeżnikowska.