Wspólny bilet na komunikację miejską oraz SKM i PKM

Autor: Zygmunt Gołąb
Dodano: 30.12.2019 r.
Od 1 kwietnia 2020 r. pasażerowie podróżujący po Gdańsku, posługujący się biletem okresowym, będą mogli korzystać zarówno z autobusów i tramwajów, jak i kolejek SKM i PKM. Wspólny bilet to efekt porozumienia pomiędzy władzami Gdańska a Urzędem Marszałkowskim. O przełomowym rozwiązaniu dla gdańskiej komunikacji poinformowali, podczas wspólnej konferencji prasowej w piątek, 27.12.2019 r. prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

- Chcielibyśmy, aby w Gdańsku, od 1 kwietnia za kwotę 99 zł miesięcznie można było podróżować w granicach Gdańska, zarówno autobusem, tramwajem jak i koleją – mówi prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

aleksandra_dulkiewicz_i_mieczyslaw_struk_fot_grzegorz_mehring_www_gdansk_pl
aleksandra_dulkiwicz_i_meiczyslaw_struk_fot_grzegorz_mehring_www_gdansk_pl
brak autora

Wspólny bilet  na terenie Gdańska to pierwszy krok do integracji transportu publicznego na obszarze całej Metropolii. Takie rozwiązanie oznacza oszczędność pieniędzy i czasu, a także nieporównywalnie większą elastyczność podczas przemieszczania się po Gdańsku.

Bilet jest efektem podpisanego 27 grudnia listu intencyjnego pomiędzy Województwem Pomorskim a Gminą Miasta Gdańsk. Porozumienie zakłada współpracę na rzecz wypracowania zasad honorowania okresowych biletów komunalnych w pociągach operatorów PKP Szybka Kolej Miejska Sp. z o.o. (SKM) oraz Przewozy Regionalne Sp. z o.o

Jak czytamy w preambule podpisanego dziś listu intencyjnego - sprawny, przyjazny dla pasażera transport publiczny stanowi podstawę rozwoju każdej metropolii. Jest on również najbardziej przyjazny środowisku. Wprowadzanie dobrych rozwiązań, integracji rodzajów transportu i optymalizacji połączeń to warunek niezbędny do poprawy jego funkcjonowania.

- Tak jak zapowiadaliśmy w kampanii wyborczej – komunikacja miejska jest jednym z naszych priorytetów na tę kadencję. Dążymy do tego, aby uczynić ją bardziej przyjazną i dostępną dla wszystkich mieszkanek i mieszkańców Gdańska. Aby to osiągnąć, chcemy umożliwiać wspólne korzystanie zarówno z autobusów, tramwajów, jak i PKM-ki oraz SKM-ki na terenie Gminy Miasta Gdańska. Chcemy zaproponować Radzie Miasta Gdańska pewne zmiany dotyczące taryf, które obejmą zarówno bilety semestralne jak i miesięczne – mówiła podczas konferencji Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

- Chcemy aby z tego rozwiązania korzystali ci, którzy są naprawdę związani z Gdańskiem. Narzędziem, które pozwala zweryfikować rzeczywiste związki z miastem jest Gdańska Karta Mieszkańca. Dzisiaj, na ponad 460 tys. mieszkańców Gdańska, zarejestrowanych posiadaczy Gdańskiej Karty Mieszkańca jest więcej niż połowa, bo 232 tys. – podkreślała prezydent Gdańska 

- Zmiany, które wprowadziła ustawa metropolitalna na Śląsku to m.in. udział w podatku, który może być przeznaczony na integrację transportu. Bardzo byśmy chcieli, aby takie rozwiązania funkcjonowały też na Pomorzu – dodała Aleksandra Dulkiewicz

Aktualnie na terenie metropolitalnym, w zakresie komunikacji funkcjonuje blisko 100 taryf.

Jak podkreślał marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk wprowadzenie wspólnego biletu dla mieszkańców Gdańska jest pierwszym krokiem na drodze do ujednolicenia istniejących taryf.  – Dzięki temu pilotażowi będziemy mogli przekonać się jakie wygląda realne korzystanie ze wspólnego biletu, jak i o ile zmienią się strumienie pasażerów – tłumaczył Struk.

- Bilet miesięczny w Gdańsku będzie kosztował 99 zł. W ramach tego biletu, dla posiadaczy karty mieszkańca komunikacja miejska na terenie Gdańska będzie mogła odbywać się wszystkimi środkami transportu czyli tramwajem, autobusem, koleją SKM i PKM – mówił Piotr Borawski zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.

Zmiany obejmą też bilety semestralne. Za bilet semestralny - 4 miesięczny, w nowej propozycji mieszkańcy zapłacą 188zł, a bilet 5 miesięczny 235 zł.

Podczas planowanej na 8 stycznia konferencji prasowej, zostaną zaprezentowane szczegóły dotyczące tych zmian oraz projekt uchwały na styczniową sesję Rady Miasta Gdańska.