Wyjątkowe odwiedziny w Centrali Ruchu ZTM

Dodano: 28.11.2014 r.

1We wtorek i środę, 25 i 26 listopada 2014 r. Centralę Ruchu Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku odwiedziły dwie grupy młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie oraz ruchowo z Zespołu Szkół Specjalnych nr 2 w Gdańsku – Oliwie, ze Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy nr 2 im. Bł. Matki Teresy z Kalkuty.

Pomysłodawczynią wycieczki jest nauczycielka i wychowawczyni klasy I C, Elżbieta Rabant.

- Uważam, ze osoby niepełnosprawne powinny wiedzieć, jak funkcjonuje komunikacja miejska i poznać mechanizmy jej działania. Wycieczka ma dla naszych uczniów walor edukacyjny – mówi.

Młodzież wraz z opiekunami zapoznała się z pracą Centrali Ruchu.

- Największe wrażenie wywarło na młodzieży funkcjonowanie systemu monitoringu w mieście. Dużą radość sprawił im widok z kamer miejsc, które znają – mówi Elżbieta Rabant. – Bardzo zainteresowało ich funkcjonowanie systemu informacji pasażerskiej i jej organizacja. Zestaw do udzielania pierwszej pomocy, w jaki wyposażone są radiowozy centrali Ruchu, pamiątkowe zdjęcie w radiowozie, drobne gadżety, jakie otrzymali, były niezwykłą atrakcją.– dodaje.

- Byłem pozytywnie zaskoczony ogromnym zainteresowaniem, z jakim ze strony młodzieży spotkała się nasza praca. Ci młodzi ludzie, bardzo pogodni i pozytywnie nastawieni, okazali się bardzo otwarci, zadawali dużo pytań, widać było, że wizyta u nas to dla nich przyjemność – komentuje kierownik CR ZTM w Gdańsku, Sławomir Gąsiorowski. – Dała się zauważyć bardzo silna więż emocjonalna między młodzieżą a ich opiekunami, wzajemną radość sprawiało im przebywanie we własnym towarzystwie. To wszystko sprawia, że było nam bardzo miło gościć ich u siebie- podkreśla.

- Wizyty dzieci i młodzieży w Centrali Ruchu ZTM w Gdańsku wpisują się w jeden z naszych celów statutowych, czyli promocję komunikacji miejskiej jako środka zrównoważonego transportu – mówi Jerzy Dobaczewski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku. – Te ostatnie odwiedziny mają dla nas szczególne znaczenie. To właśnie z myślą o osobach niepełnosprawnych pojazdy naszych operatorów wyposażone są w szereg udogodnień, poczynając od niskich podłóg i miejsc dedykowanych osobom z różnymi rodzajami dysfunkcji ruchu, poprzez systemy opracowane dla przewozu wózków inwalidzkich, aż po autobusy przeznaczone do przewozu osób niepełnosprawnych wraz z zapewnioną asystę opiekunów, jak miało to miejsce w czasie tegorocznych Wszystkich Świętych. Tym bardziej doceniamy zainteresowanie, z jakim spotkaliśmy się ze strony młodzieży. Liczymy, że na tej jednej wizycie się nie zakończy, tym bardziej, że pomieszczenia CR przystosowane są dla osób niepełnosprawnych – deklaruje Dobaczewski.  

Zygmunt Gołąb

Fot. CR ZTM w Gdańsku  


2 3 4
5 6 7
11 10 9