Wystartowała 9. edycja Budżetu Obywatelskiego w Gdańsku 2022. Blisko 21 mln złotych do zagospodarowania!

Dodano: 04.10.2021 r.
W poniedziałek, 04.10.2021 r. ruszyło głosowanie na projekty BO 2022 w Gdańsku. Potrwa ono dwa tygodnie, do 18.10.2021 r. W tym roku do zagospodarowania jest blisko 21 milionów zł. Głosuj i zmieniaj swoje miasto!
1200x900


Już teraz można typować swoich faworytów. Wszystkie zakwalifikowane projekty, wraz z numerami znajdują się w zakładce „Budżet Obywatelski” na portalu gdansk.pl

Mieszkańcy Gdańska zgłosili wiele ciekawych pomysłów z zakresu: zdrowia, sportu i rekreacji, edukacji, bezpieczeństwa, inwestycji drogowych. Kwota przeznaczona na tegoroczną edycję Budżetu Obywatelskiego wynosi dokładnie 20 830 669 zł.

1080x1080_01

- W tym roku do zagospodarowania jest niemal 21 milionów zł, z czego prawie jedna czwarta tyczy się projektów zielonych, które wydzielamy po raz drugi. Zachęcamy do korzystania ze specjalnego busa, który będzie dostępny w dzielnicach, a w nim możliwe będzie zagłosowanie w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. To w rękach mieszkańców pozostaje decyzja, jak wykorzystać te 21 milionów zł. - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. 

Mieszkańcy Gdańska będą mogli głosować na 387 projektów:

  • 116 projektów Zielonego Budżetu Obywatelskiego (w tym 97 dzielnicowych i 19 ogólnomiejskich, przeznaczona na nie kwota wynosi dokładnie 4 992 303 zł)
  • 271 projektów Budżetu Obywatelskiego (w tym 238 dzielnicowych i 33 ogólnomiejskie).

Kto może głosować?

W Budżecie Obywatelskim mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy Gdańska, także dzieci i młodzież. Mogą być to osoby zameldowane na pobyt stały lub czasowy w naszym mieście, osoby dopisane w Gdańsku do rejestru wyborców lub posiadające Kartę Mieszkańca.

- Gorąco zachęcamy do głosowania, bo projekty są bardzo ciekawe. Zostały one zgłoszone przez mieszkańców, a to właśnie oni najlepiej wiedzą czego im potrzeba w najbliższej okolicy. - mówi Elżbieta Strzelczyk, radna klubu Prawo i Sprawiedliwość. 

fot. Grzegorz Mehringwww.gdansk.pl
fot. Grzegorz Mehringwww.gdansk.pl

- Zachęcamy do tego, aby poświęcić od 3 do 5 minut i zagłosować na te projekty, które według Państwa są najbardziej potrzebne dla mieszkańców w najbliższej okolicy czy w całym Gdańsku. - dodaje Agnieszka Bartków, przewodnicząca zarządu Rady Dzielnicy Orunia-Św. Wojciech-Lipce. 

Jak głosować?

Głosowanie odbędzie się w formie elektronicznej za pomocą interaktywnego formularza na stronie www.gdansk.pl. W tym roku każdy, kto posiada Kartę Mieszkańca, będzie mógł wziąć udział w głosowaniu również za pomocą aplikacji mobilnej „Jestem z Gdańska”.

- Przygotowaliśmy dla głosujących 100 pakietów nagród. Będą one przyznawane każdej co setnej głosującej osobie, a liczenie rozpoczniemy o godz. 00:01 w poniedziałek, 4 października. Chcemy także upiększyć dzielnicę, w której będzie największa frekwencja i właśnie w niej, w przyszłym roku zasadzimy łąkę kwietną. Łączymy głosowanie na projekty z małą zabawą i konkurencją - mówi Sylwia Betlej, p.o. dyrektora Biura Ds. Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami.

1080x1080_11
 

Mobilne Punkty Głosowania

W tym roku, na czas trwania głosowania między 4 a 18 października, aby jeszcze bardziej zachęcić i ułatwić gdańszczankom i gdańszczanom głosowanie, pracownicy Biura ds. Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami organizują Mobilne Punkty Głosowania. Będzie w nich można, z pomocą konsultantów zagłosować na wybrane projekty. Aby zrobić to w punkcie mobilnym, wystarczy mieć ze sobą dokument tożsamości. Wykaz wszystkich miejsc, w których można wziąć udział w głosowaniu, dostępny będzie na stronie www.gdansk.pl.

- My już przyzwyczailiśmy się, do istnienia Budżetu Obywatelskiego, który pozwala nam zmieniać nasze otoczenie. Zazdrości nam tej możliwości wiele miast europejskich, wiele też inspirując się na Gdańsku, wprowadza takie rozwiązanie w swoich miastach. Zachęcamy zatem do tego, aby nie przegapić tej okazji, bo to Państwo zadecydują, co się zmieni i poprawi w mieście i w najbliższej okolicy. - mówi Katarzyna Czerniewska, radna klubu Wszystko dla Gdańska.

Budzet-Obywatelski5022(1)

Zielony Budżet Obywatelski

Po raz drugi można głosować na projekty zielone. O wyodrębnienie środków na ten cel z podstawowej puli Budżetu Obywatelskiego apelowali mieszkańcy i aktywiści. Zielony BO zakłada przede wszystkim rozwój publicznych, ogólnodostępnych miejskich terenów zieleni poprzez budowę nowych przestrzeni zielonych oraz renowacje i modernizację zagospodarowania tych istniejących. Pula na Zielony Budżet Obywatelski w tym roku to 4 992 303 zł.

Baza wiedzy dotycząca konsultacji i głosowania

Na stronie gdansk.pl w zakładce BO znajduje się baza przydatnych informacji na temat całego procesu konsultacji oraz głosowania. Pracownicy Biura ds. Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami podpowiadają wnioskodawcom, w jaki sposób promować swoje projekty oraz przekazują materiały promocyjne do pobrania on-line. Zapraszamy do śledzenia profilu BO na facebooku: @gdanskBO

1080x1080_03

 

Zasady głosowania

  1. Głosowanie odbędzie się w formie elektronicznej za pomocą interaktywnego formularza na stronie gdansk.pl
  2. Posiadacze Gdańskiej Karty Mieszkańca będą mogli w prosty sposób za jej pomocą zalogować się do systemu Budżetu Obywatelskiego i zagłosować.

Zasady przyznawania punktów

Każdemu głosującemu przysługuje łącznie 8 punktów:

5 punktów na projekty dzielnicowe Budżetu Obywatelskiego i 1 punkt na projekt ogólnomiejski Budżetu Obywatelskiego oraz 1 punkt na projekt dzielnicowy Zielonego Budżetu Obywatelskiego i 1 punkt na projekt ogólnomiejski Zielonego Budżetu Obywatelskiego. Punkty można przydzielać na projekty w dowolnej dzielnicy.

Punkty do głosowania

W tym roku, aby jeszcze bardziej zachęcić i ułatwić gdańszczankom i gdańszczanom głosowanie, dostępne będą stacjonarne oraz mobilne punkty do głosowania.

Stacjonarne Punkty do Głosowania:

Głosować można w dwóch lokalizacjach Urzędu Miejskiego w Gdańsku:

1) Zespół Obsługi Mieszkańców nr 1, ul. Partyzantów 74, Gdańsk

2) Zespół Obsługi Mieszkańców nr 3, ul. Nowe Ogrody 8-12, Gdańsk

Mobilne Punkty do Głosowania:

Nasz piętrowy autobus oraz bus (oklejone logiem Budżetu Obywatelskiego) odwiedzą dzielnice Gdańska. Z pomocą konsultantów będzie można w nich zagłosować na wybrane projekty. Wykaz dzielnic i dokładne lokalizacje postoju mobilnych punktów znajduje się na stronie internetowej www.gdansk.pl/budzet-obywatelski.

Nagrody do wygrania

W tym roku łączymy głosowanie na projekty Budżetu Obywatelskiego z małą zabawą i konkurencją.

Przygotowano dla gdańszczanek i gdańszczan dwie niespodzianki:

  1. NAGRODA DLA MIESZKAŃCÓW!

Co setna osoba głosująca na Budżet Obywatelski otrzyma torbę z gadżetami!

Liczenie rozpoczyna się o godz. 00:01 w poniedziałek, 4 października, a kończy na 10 - tysięcznej osobie głosującej.

Zwycięzcy o wygranej zostaną poinformowani mailowo lub telefonicznie.

  1. WYZWANIE DLA DZIELNICY!

Warto głosować i zgarnąć nagrodę dla swojej dzielnicy.

Dzielnica, która po zakończeniu głosowania zdobędzie najwyższą frekwencję wygrywa ŁĄKĘ KWIETNĄ.

Zostanie ona zrealizowana w przyszłym roku. 

To bardzo proste! Głosując zaznaczasz dzielnicę, w której mieszkasz i ta deklaracja będzie brana pod uwagę przy wyliczeniu frekwencji danej dzielnicy. Dlatego głosować można na projekty w różnych dzielnicach i to nie wpłynie na ostateczny wynik podczas zliczania głosów.

wrzesień 2021-BO