Zakończyliśmy prace testowe nad mobilną stroną internetową

Dodano: 17.07.2013 r.

komorkaPragniemy poinformować, że w ubiegłym tygodniu oficjalnie zakończyliśmy prace testowe nad naszą mobilną stroną internetową www.m.ztm.gda.pl.
Już od kilku miesięcy można w telefonie komórkowym sprawdzać rzeczywiste czasy przyjazdu pojazdów na przystanki. W tym czasie zbieraliśmy opinie pasażerów. Bardzo dziękujemy za pochwały, których dotarło do nas sporo. Jesteśmy wdzięczni także za wszystkie konstruktywne uwagi dotyczące funkcjonalności, które uważnie analizowaliśmy i część z nich mogliśmy wykorzystać do poprawy strony.

Dzięki stronie mobilnej można w łatwy sposób znależć najważniejsze informacje dotyczące komunikacji miejskiej w Gdańsku, której jesteśmy organizatorem, tj. m.in.:

• planowe rozkłady jazdy,

• rzeczywiste czasy przyjazdu pojazdów komunikacji miejskiej na przystanki,

• informacje o bieżącej sytuacji komunikacyjnej,

• komunikaty i informacje,

• lokalizacje automatów biletowych,

• ceny biletów,

• połączenie z mobilną wyszukiwarką połączeń: http://trojmiasto.jakdojade.pl/,

• informacje o tramwaju wodnym F5 i F6.

Informacje dotyczą wszystkich operatorów świadczących usługi przewozowe w komunikacji miejskiej w Gdańsku, czyli PKS Gdańsk, Warbus, ZKM Gdańsk.

Czasy rzeczywiste dotyczą najbliższych 30 minut przed przyjazdem autobusu lub tramwaju z danego przystanku. Jeśli rzeczywisty czas przyjazdu wynosi więcej niż 30 minut wyświetlany będzie czas rozkładowy.

Sposób prezentacji informacji na tablicach:

• informacja 'za 15 min' oznacza rzeczywisty czas przyjazdu

• Informacja '15:45' oznacza czas rozkładowy

Informacje o czasach rzeczywistych są dostępne zarówno w rozkładach umieszczonych na głównej stronie internetowej www.ztm.gda.pl, jak i jej wersji mobilnej: www.m.ztm.gda.pl z jedną różnicą:

na głównej stronie internetowej wyświetlanych jest 8 najbliższych czasów przyjazdów (rzeczywistych, bądż teoretycznych), natomiast na stronie mobilnej – występuje pięć takich pozycji.

Aby wyświetlić wirtualną tablicę przystankową na stronie internetowej www.ztm.gda.pl należy:

1. Wybrać nr linii

2. Wybrać nazwę przystanku (zwracając uwagę na właściwy kierunek)

Aby wyświetlić wirtualną tablicę przystankową na stronie mobilnej www.m.ztm.gda.pl należy:

1. wybrać z lewej strony przycisk autobusy lub tramwaje

2. Następnie nr linii

3. Rozwinąć odpowiedni kierunek klikając na niego

4. Wybrać przystanek

W przypadku rozkładu dostępnego na stronie mobilnej rozkłady rzeczywiste nie są uaktualniane automatycznie ze względu na niebezpieczeństwo generowania dużego transferu danych. W celu ich uaktualnienia należy kliknąć na obszar w którym wyświetlane są rozkłady jazdy („wirtualna tablica”).

W celu ułatwienia wejścia na stronę, w gablotach informacyjnych znajdujących się na przystankach komunikacji miejskiej, obok informacji o obowiązujących cenach biletów, umieszczamy kody QR (Quick Response) w kolorze czarnym dzięki, którym będą można się także połączyć ze stroną internetową m.ztm.gda.pl.

Rozkłady jazdy z bieżącymi czasami przyjazdu znajdują się również na 60 tablicach SIP na przystankach tramwajowych i autobusowych. Umieszczane są w miejscach, gdzie notujemy największy ruch pasażerów.

Przypominamy również, że na przystanku tramwajowym Dworzec Główny PKP istnieje możliwość sprawdzenia rozkładów jazdy przez osoby niewidzące lub niedowidzące. Wystarczy nacisnąć guzik na słupku, na którym zamontowana jest tablica, aby móc odsłuchać informacji.