Masz Kartę Dużej Gdańskiej Rodziny? Przedłuż jej ważność na kolejny rok!

Dodano: 14.10.2021 r.
Posiadacze Kart Dużej Gdańskiej Rodziny od października mogą przedłużać ważność tych nośników na kolejny rok. Nie warto czekać do końca roku i stać potem w uciążliwych kolejkach. Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku radzi zrobić to już teraz!

Bezpłatne przejazdy komunikacją miejską, bezpłatne wstępy do Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego czy Hevelianum oraz atrakcyjne zniżki [1]- to tylko część benefitów posiadaczy Kart Dużej Gdańskiej Rodziny. Warto więc przedłużyć ważność kart na kolejny rok. Jest to możliwe od początku października.

By przedłużyć ważność Karty Dużej Gdańskiej Rodziny niezbędne będą:

 • wypełnione i podpisane wnioski,
 • aktualne zdjęcia,
 • wszystkie wydane dotychczas karty,
 • dokumenty tożsamości rodziców lub opiekunów prawnych,
 • aktualne legitymacje szkolne i studenckie.

Gdzie przedłużyć ważność Kart Dużej Gdańskiej Rodziny

Ważność Kart Dużej Gdańskiej Rodziny można przedłużyć w następujących Punktach Obsługi Klienta ZTM i w godzinach:

 • Punkt Obsługi Klienta nr 2, Gdańsk, ul. Stanisława Wyspiańskiego 9A. Punkt czynny w godzinach: poniedziałek, środa: 10.00 - 17.30, wtorek, czwartek, piątek: 07.00 - 14.30, tel. (58) 520-57-06,
 • Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku, Gdańsk, ul. Na Stoku 49, parter, pok. 16/17. Punkt czynny w godzinach: poniedziałek - piątek: 07.00 - 15.00, tel. (58) 520-57-67/68,
 • Punkt Obsługi Klienta nr 4, Gdańsk, ul. Świętokrzyska 15, pętla tramwajowa. Punkt czynny w godzinach: poniedziałek, czwartek, piątek: 07.00 - 14.30, wtorek, środa: 10.00 - 17.30, tel. (58) 520-57-07.

Brak miejsca na hologram? Potrzebna nowa karta!

Z kolei posiadacze Kart Dużej Gdańskiej Rodziny, na których nie ma już miejsca na naklejenie hologramu na rok 2022, powinni zgłosić się wraz ze wszystkimi kartami do Punktu Reklamacyjnego ZTM w Gdańsku (ul. Na Stoku 49 pok. 16/17, od poniedziałku do piątku w godzinach 07.00 - 15.00) w celu wydania zarówno nowych kart, jak i przedłużenia ich ważności na kolejny rok.

20211012_114422
Karta Dużej Gdańskiej Rodziny
fot. ZTM w Gdańsku

Ważne! Zapamiętaj!

O czym muszą pamiętać osoby wyrabiające wtórniki karty? Oprócz wyżej wymienionych dokumentów (wypełnione i podpisane wnioski, aktualne zdjęcia, wydane dotychczas karty, dokumenty tożsamości rodziców lub opiekunów prawnych, aktualne legitymacje szkolne i studenckie)  niezbędna będzie również gotówka w wysokości 10 zł (za każdą wymienioną kartę).

Czym jest Karta Dużej Gdańskiej Rodziny

Przypomnijmy: Karta Dużej Gdańskiej Rodziny, wydawana jest w ramach Programu „Duża Gdańska Rodzina” rodzinom wielodzietnym, na podstawie przyjętej 10 lat temu uchwały Rady Miasta Gdańska. To był jeden z pierwszych tego typu programów w polskich samorządach, mający na celu wsparcie rodzin wielodzietnych. W myśl gdańskiej uchwały, rodzina wielodzietna to rodzina, w której rodzic (rodzice) lub małżonek rodzica lub rodzic (rodzice) zastępczy, czy też osoba (osoby) prowadząca rodzinny dom dziecka mają na utrzymaniu co najmniej troje dzieci:

 • w wieku do ukończenia 18 roku życia,
 • w wieku do ukończenia 26 roku życia w przypadku, gdy dziecko uczy się lub studiuje,
 • w wieku do ukończenia 26 roku życia w przypadku dzieci legitymujących się ważnym orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;

Karta Dużej Gdańskiej Rodziny przyznawana jest wyłącznie rodzinom zamieszkującym w Gdańsku. Kartę otrzyma każdy członek w rodzinie, której - na podstawie wniosku - zostanie ona przyznana.

Pierwsi użytkownicy programu przystąpili do niego pod koniec stycznia 2011 r. i co roku przedłużali ważność, naklejając na kartę specjalny hologram. Mając na względzie, iż miejsc na hologramy jest tylko 10, karty wielu użytkowników muszą zostać wymienione na nowe. To nastąpiło w zeszłym roku, dlatego osoby, które w tym roku nie mają już miejsca na hologramy na swoich kartach, również muszą je wymienić – a jednocześnie przedłużyć ich ważność.

Czytaj również - czym jest Karta Dużej Gdańskiej Rodziny, skąd ściągnąć wniosek i jak wyrobić Kartę.

Uwaga! Przedłużenie Kart czy wyrobienie duplikatów trwa każdorazowo ok. 30 minut. Planując wizytę w Punkcie Reklamacyjnym przy ul. Na Stoku 49 należy uwzględnić godziny pracy Punktu. Obsługa klientów, którzy zjawią  się w sprawie przedłużenia ważności Kart Dużej Gdańskiej Rodziny czy zrobienia duplikatów, trwa do godziny 14:30.

[1] Szczegóły w katalogu ulg i zwolnień dla posiadaczy Kart Dużej Gdańskiej Rodziny