Otwarte dane ZTM to mnóstwo możliwości dla programistów, skorzystaj

Autor: Agnieszka Rzeźnikowska
Dodano: 24.07.2023 r.
Informacje o rozkładach jazdy, lokalizacjach: pojazdów obsługujących linie, przystanków i biletomatów, aktualnych opóźnieniach w komunikacji miejskiej, bazie pojazdów, rodzajach biletów – to wszystko oferują Otwarte dane ZTM w Gdańsku.
8 i 11 .JPG

Udostępniamy je od 2017 roku. Autorskim projektem pokazującym ich możliwości jest mapa.ztm.gda.pl. Na każdym przystanku dostępne są kody QR do mapy.  CZYTAJ WIĘCEJ

Otwarte dane ZTM w Gdańsku są kluczowe dla rozwoju firmy City-nav. Umożliwiają zaspokojenie głównej potrzeby Pasażerów korzystających z aplikacji Jakdojade, a także dalszą współpracę z innymi firmami, takimi jak na przykład Apple – mówi Bartosz Burek, Prezes Zarządu City-nav (właściciela aplikacji mobilnej Jakdojade). – Współpraca z tak prestiżowym partnerem biznesowym korzystnie wpływa na wizerunek City-nav, co może przyczynić się do dalszego rozwoju firmy oraz zwiększenia zainteresowania ze strony innych miast i partnerów biznesowych. W ramach tego partnerstwa, City-nav dostarcza informacje o rozkładach jazdy polskich miast dla aplikacji Apple Maps, co umożliwia jeszcze szerszej grupie odbiorców dostęp do informacji, której potrzebują. Dzięki otwartym danym firma City-nav może tworzyć innowacyjne rozwiązania, które ułatwiają korzystanie z transportu publicznego. Atrakcyjność tworzonych rozwiązań potwierdza fakt korzystania z Jakdojade przez blisko 5 milionów użytkowników miesięcznie – dodaje Bartosz Burek.

- Dostęp do Otwartych danych ZTM w Gdańsku pozwolił nam na rozszerzenie obszaru działania naszej aplikacji do planowania podróży komunikacją miejską. Pozyskujemy od ZTM rozkłady jazdy, aktualizacje odjazdów na żywo oraz rzeczywiste położenia pojazdów. W trakcie pracy nie napotkaliśmy żadnych problemów technicznych, dane są przygotowane w należytym formacie oraz są wysoce dostępne - mówi Piotr Kardaś z Bukle App.

otwarte dane1.JPG

Coraz większą popularność wśród mieszkańców Gdańska i okolic zdobywa aplikacja BusLive. - To doskonały przykład, jak innowacyjne wykorzystanie danych o pojazdach komunikacji miejskiej może przyczynić się do poprawy jakości życia mieszkańców i uczynić korzystanie z transportu publicznego bardziej komfortowym – twierdzi właściciel aplikacji Paweł Marek. - Dostępność danych o pojazdach komunikacji miejskiej w czasie rzeczywistym odgrywa kluczową rolę w planowaniu podróży. Wiele miast udostępnia tego rodzaju informacje, jednak odświeżanie danych odbywa się z różną częstotliwością. W Gdańsku system ten został znakomicie zoptymalizowany, aby zapewnić jak najbardziej aktualne dane, wyróżniające się na tle innych miast – dodaje właściciel BusLive.

Podobnego zdania jest Marcin Bittel z aplikacji Czynaczas.pl - Na podstawie udostępnianych zbiorów można opracować ciekawe projekty wspomagające podróż komunikacją miejską. Dane można wykorzystać również do zaawansowanych analiz statystycznych. Muszę przyznać, że Otwarte dane ZTM w Gdańsku na tle zbiorów udostępnianych przez inne miasta wyróżniają się mnogością prezentowanych informacji oraz stabilnością działania – mówi Marcin Bittel.

Wykorzystujemy dane "Rozkład jazdy GTFS" i "Pozycja GPS pojazdów" do prezentacji rozkładu jazdy i opóźnień autobusów w naszych aplikacjach mobileMPK i rozkladzik.pl. Zdecydowanie dane te na tle innych miast znajdują się w czołówce, jeśli chodzi o dostępność i stabilność działania – to z kolei opinia Pawła Jabłońskiego z mSEVEN.

Z otwartych danych korzysta także portal trojmiasto.pl - Dane aktualizowane są na bieżąco i w odpowiednich momentach są tam uwzględnione wszelkie zmiany wynikające np. z tymczasowych zmian organizacji ruchu. Użytkownicy mają więc na bieżąco dostęp do aktualnych informacji. Dodatkową zaletą, z której nasi użytkownicy chętnie korzystają są dane dotyczące położenia pojazdów, a także estymacji ewentualnych spóźnień. Dane te są prezentowane w naszym portalu za pomocą tablicy przystankowej, jak i odpowiedniej adnotacji w rozkładzie. Dzięki temu użytkownicy nie tylko mogą sprawdzić jaki jest rozkład, ale także czy dany pojazd przyjedzie na przystanek o odpowiedniej porze. Inną funkcjonalnością, którą wykorzystujemy są dane dotyczące ważności biletów okresowych, dzięki którym użytkownicy w prosty sposób są w stanie zweryfikować ważność swojej karty – informuje Piotr Czajkowski, administrator portalu. 

otwarte dane2

Wszystkie te funkcjonalności są wykorzystywane przez naszych użytkowników w trzech różnych platformach: aplikacjach ANDROID/IOS, stronie mobilnej oraz stronie desktopowej, co pokazuje, że zasoby Otwartych danych ZTM Gdańsk poprzez swój uniwersalny format można dostosować do pożądanej struktury - dodaje.

ZTM w Gdańsku nie odpowiada za jakość i aktualność danych prezentowanych w ww. miejscach. Nie promuje też konkretnych rozwiązań, jedynie upowszechnia informacje o projektach wykorzystujących dane.

Jeśli stworzyłeś lub znasz aplikację, stronę internetową albo inny produkt wykorzystujący udostępniane przez nas dane i chcesz podzielić się informacjami o nich – napisz do nas na adres: ztm-dl-opendata@gdansk.gda.pl.