Automatyczne otwieranie drzwi i wietrzenie pojazdów komunikacji miejskiej – do odwołania

Dodano: 05.03.2020 r.
W gdańskich autobusach i tramwajach do odwołania wszystkie drzwi będą otwierane zdalnie przez kierowców i motorniczych na każdym przystanku – takie m.in. zalecenia po spotkaniu miejskiego zespołu zarządzania kryzysowego będą obowiązywać już od piątku, 06.03.2020 r.
 
 

W czwartek, 05.03.2020 r. odbyło się zebranie miejskiego zespołu zarządzania kryzysowego. W odprawie jednostek i spółek miejskich wziął udział Tomasz Augustyniak, Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Należy podkreślić, że Miasto Gdańsk ściśle współpracuje ze służbami wojewódzkimi i państwowymi.

Podczas spotkania omówiono działania zabezpieczające, które zostały już wdrożone w poszczególnych jednostkach miejskich. Są to m.in. zabezpieczenia płynu do dezynfekcji rąk i powierzchni, z którymi mają kontakt klienci i pasażerowie, a także umieszczenie instrukcji mycia rąk oraz informacji dotyczących zasad higieny w miejscach, gdzie przebywają klienci. Na spotkaniu podkreślano, jak ważne jest w obecnej sytuacji przestrzeganie podstawowych zasad higieny: częste mycie rąk z użyciem wody i mydła, unikanie dotykania dłońmi okolic błon śluzowych (oczu, ust, nosa), a także zakrywanie nosa i ust podczas kaszlu i kichania (o szczegółowych zasadach dotyczących higieny pisaliśmy w tym tekście)

Ważne zasady zaczną obowiązywać od piątku w pojazdach gdańskiej komunikacji miejskiej. By zminimalizować obawy części pasażerów przed używaniem przycisków, w pojazdach - do odwołania - wszystkie drzwi będą otwierane zdalnie przez kierowców i motorniczych. Dotyczy to również  przystanków "na żądanie" - niezależnie od liczby wsiadających i wysiadających osób.

Specjaliści zalecają, by wnętrza pojazdów były regularnie przewietrzane. Dlatego też na przystankach początkowych drzwi autobusów i tramwajów pozostaną otwarte przynajmniej przez jedną minutę przed odjazdem. Natomiast jeśli pojazd ma tam dłuższy postój, a ktoś zechce wsiąść do niego wcześniej, będzie mógł to zrobić używając przycisku.

Bieżące informacje dotyczące koronawirusa publikowane są przez Ministerstwo Zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego na własnych stronach internetowych. Wśród publikowanych informacji znajdują się te jak uniknąć zagrożenia, jak chronić innych i gdzie szukać pomocy. Są to najlepsze źródła wiedzy na temat sposobów zachowania się w obecnej sytuacji.

Tu szukaj informacji https://www.gov.pl/web/zdrowie  oraz   https://gis.gov.pl/.